plakát seriálu

Pan Am

(Pan Am)

Názory uživatelů

Welcome to the Jet Age

Keď som kedysi dávno videla prvú časť Pan Am, tak ma to nijak výrazne nechytilo. Prišlo mi to až moc dokonalé a pekné. Teraz som tomu však dala druhú šancu a uvidela som ako som sa mýlila. Lebo Pan Am nie je len o pekných tváričkách a úsmevoch, ale o ľuďoch za nimi a o ich príbehoch.

Áno Pan Am je o tom pozlátku, krásnych tvárach. Ale za tým všetkým stojí niečo viac. Nič nie je nikdy také ružové a pekné ako sa môže zdať. Úsmev nemusí byť pravým úsmevom, ale len maskou, ktorá je nasadená. Príbeh PA nie je nijak zložitý. Ide skôr o jednoduchý príbeh, rozvetvený do viacerých zápletiek. Ani jedná z nich nepôsobí v seriály zbytočne a je dôležitá pre vývoj tej ktorej postavy. V seriáli sa rieši všetko. Cez osobné problémy postáv, romantické zápletky, trocha špiónskej akcie až po skutočné udalosti, ktoré sa stali či reálne problémy tej doby (vzťah dvoch žien, rasová tematika, politika). Všetko je do deja zasedené prirodzene, veď to bola predsa súčasť každodenné života v tej dobe. Seriál má v sebe tú správnu retro atmosféru, ktorá dýcha z každého záberu či už vďaka kostýmom, hudbe alebo rôznej problematiky danej doby.

Čo si sa PA určite zamilujete sú postavy. Spočiatku sa môže zdať, že to budú hlúpučke a naivné tváričky. Ale nie je to tak. Každá z postáv bola niečím iná, mala niečo v sebe čo ju odlišovalo od iných, mala iné ciele a iný príbeh. Úsmevy a flirtovanie so zákazníkmi bolo súčasťou ich práce, ale nie súčasťou ich života. Každá z postáv si prešla určitým vývojom a prekonala od začiatku istú zmenu. Napríklad taká Laura, na začiatku mohla pôsobiť ako naivné dievčatko, ktoré nevie čo chce. Ale na konci už z nej bola sebavedomá mladá žena. Ani jedná z postáv nebola prehliadaná. Všetkým bola venovaná rovnaká pozornosť. V celej zostave sa nedá nájsť ani jedna postava, ktorú by človek odsudzoval a nemal rád, získajú si vás proste všetky.

Pan Am je škoda. A veľká. Príbeh sa síce v poslednej časti viac menej uzavrel, no stále tam bol priestor pre ďalšie zápletky, zvraty a vzťahy. Seriál bol tou správnou retro odychovku, ktorá mala v sebe všetko z tej doby a asi aj niečo viac. Žiaľ ďalší priestor na to aby to ukázala nedostala. Ja som len rada, že som PA dala druhú šancu a určite ho každému odporúčam. Neoľutujete.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Letušky

Ač jsem to ani nečekal, tak letušky mě dostaly a jsem docela zklamaný, že se dalších dílů nedočkám, protože bych se rád díval. Vede mě k tomu hlavně příjemná retro atmosféra, zajímavé postavy, skvělé obsazení a neokoukané prostředí. Já osobně jsem si zamiloval francouzku Collete a pilota Deana, takže jsem jim musel držet palce, ale i ostatní se mi vcelku zamlouvali. Kate se špionáží přinášela rozhodně něco zajímavého a i Ted s Laura patřili mezi kladné stránky a vytvořili zajímavý trojúhelník v závěru. Tam mě navíc potěšila ve vedlejší roli i Ashley Greene. Nakonec tedy vlastně ta, která mi vadila nejvíc byla ta, která je nejznámější. Tedy Maggie v podání Christiny Ricci. Vážně škoda, že nejsou další díly, protože by mě osud linek Pan Am určitě dál zajímal...

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Welcome to the Jet Age

Pan Am naprosto dokonale vystihuje jedno jediné slovíčko: charming. Ano, je to kouzelný seriál. Přesně toto mi chybělo. A jelikož Američani jsou divní, což už všichni stejně víme, ale proč to v této souvislosti nepřipomenout znovu, a nekoukají na nic jiného než na svoje kriminálky, tak mi to od příští sezóny opět chybět bude. Ano, Pan Am se řadí mezi oběti letošní sezóny. A musím podotknout, že neprávem.

Opravdu mě nenapadá jediná věc, kterou bych seriálu vytkla. Jistě, dalo by se napsat nedostatečný počet epizod, ale to není chyba seriálu. Začnu tedy hodnotit pěkně od začátku, od děje. Pan Am ukazuje práci skupinky letušek a pilotů největší americké letecké společnosti 60. let. V každé epizodě letí do jiného koutu světa, kde poznávají tamní kulturu a kam mohou utéct od New Yorku, kde se kupí jejich osobní problémy. Aby to nebylo jen tak obyčejné, jedné z letušek je nabídnuta práce tajné špionky, seriál proto obsahuje sem tam i nějakou tu dávku napětí a akce. Samozřejmě nemůže chybět ani romantická stránka. Není to typický seriál "každý s každým", i když se pár dvojic v tomto malém kruhu přátel prostřídá. Epizody jsou napsány perfektně. Není minuta, u které byste se nudili. Doba 60. let na diváky lehce dýchá, nevalí se na ně násilím, což je úžasné. Všechny navštívené země jsou ukázány z té lepší stránky i přesto, že nechybí dobové politické i kulturní milníky. Pan Am poukazuje na otázky, které byly v 60. letech velmi aktuální - rasizmus, rovné postavení mužů a žen, politika USA vs. fašistické režimy nebo třeba sexualita.

Pokud je na Pan Am něco lepšího než děj, jsou to rozhodně postavy. Byla jsem příjemně překvapená faktem, že ač seriál při propagaci lákal především na Christinu Ricci, nebyla zde žádná postava nejhlavnější. Všichni přátelé dostali rovnocenný prostor na plátně, a nikdo z nich nezklamal. Kdyby se mě někdo zeptal, kdo mi k srdci přirostl nejvíce, neměla bych jasnou odpověď. První půlka seriálu pro mě patřila Maggie. Přece jen Christina Ricci a ty její mega kukadla! Pak se ale Maggie začala vybarvovat, měnila se v ženskou, která dokáže jít přes mrtvoly, a to mé nadšení trošku zchladilo. Naopak čím dál více jsem si začala všímat Colette. Tahle nenápadná Francouzska v sobě měla víc, než co bylo na první pohled znát. Čím víc se topila ve svých citech k Deanovi, tím víc jsem jí držela palce, ať jí to vyjde. Ale jak říkám, opravdu ani jedna postava nezklamala. A herecké výkony už vůbec ne! To, jakým způsobem herečky ztvárnily letušky, ten jejich postoj, chůzi, mluvu, prostě tu lehkost a nevtíravou milost.. to si nešlo nezamilovat.

Pokud už bych měla něco změnit, byla by to Katina tajná profese. Její úkoly pro CIA byly velkou částí jednotlivých epizod, které by se daly vyměnit třeba za scény, jak dámy poznávají nová města, do kterých přiletěly. Tím ale neříkám, že mi tato dějová linka vadila, to vůbec ne. Dokonce v posledním dílu, když se Kate musela rozhodnout, zda jí lže Richard nebo Anderson, jsem byla napjatá z toho, jak to nakonec dopadne.

Pan Am byl seriálový klenot. Rozhodně jej řadím na seznam neprávem velmi brzy zrušených seriálů. Vím, že se mluví o možnosti pokračovat na jiné stanici a po zhlédnutí seriálu doufám (i když tomu nevěřím), že to vyjde. A důvod, proč se tím vůbec někdo zaobírá? Pan Am získalo až neskutečně pozitivní ohlasy od zahraničních diváků. Že by americký lid opravdu nebyl tak neomylný, jak se všude uvádí? Hell yes!

90 %
89 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
78 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Bohužel moc daleko nedoletěl...

Byl to krásný retro seriál, který nám umožnil nahlédnout do 60. let a odehrával se v příjemném a neobvyklém prostředí, převážně ve vzduchu.
Byl tu příjemný mix romantiky a akce v podobě špionáže a někdy i vtipu.
Obsazení je velice sympatické, už dlouho se dle mého názoru nesešla podobná parta lidí, kteří by se doplňovali tak skvěle. A Herci hráli své role skvěle, propůjčili jim hloubku a tudíž to nebyli postavy jen na jedno brdo.
Právě naopak, se všemi těmi zvraty, co se udály, si člověk nemohl být jist téměř ničím.

Sice byl seriál na ABC již zrušen, ale stále doufám, že se ještě na obrazovky vrátí.

90 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Škoda ho

Podle mě seriál pro všechny, pro nás, co máme rádi retro, pro ty, kteří rádi romance, a i muži si v tom něco najdou - seriál se dotýká totiž i částečně špionáže.
Je vtipný, opravdu se člověk těší na další díl a herecké obsazení se opravdu povedlo. Málokdy se v jednom seriálu najde tolik přesvědčivých herců. Opravdu, nepochybujete o tom, že postavy jsou, jaké se divákovi prezentují. Nemluvě o zvratech, které jsou, ne jak v některých jiných seriálech, skutečně překvapivé a nečekané.
Ve srovnání seriálů z posledních let Pan Am patří rozhodně mezi ty lepší.

80 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Retro

Mám pocit, že každý nový rok vždy výjde nejaký retro seriál. Niektoré sú lepšie, niektoré horšie.
Tento však naisto patril k tým lepším. A tvorcom úprimne neodpustím, že ho zrušili. Dobrí herci, nový neopozeraní herci. (Jedine Ricci, Goran Visnic) Našla som si novú obľúbenkynu (Karine Vanasse).
Stále si proste myslím, že seriál príliš skoro zrušili. Mal väčší potenciál ako mu dali možnosť. Zaujimavý pohľad na ten vek, prostredie, dobre vybrané postavy. Prepojenie s históriou (JFK, Tito, Andy Warhol) bolo úplne plynulé a uveriteľné. Trochu tej špionáže, ktorá sa takto veruže robila. Ak si to chce niekto pozriet, vrele odporúčam, ani jeden diel nie je nudný, vždy zaujimaví

90 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Létající zázrak...

Jeden ze seriálů, kterého potkal nešťastný osud zrušení, aniž by si to plně zasloužil.
Popravdě jsem si nemyslela, že bych si zamilovala seriál z prostředí letiště, opak byl ale pravdou. Ač už to tak bylo míněno od úplněho počátku nebo ne, Kelli Garner si ukradla seriál pro sebe. Neznamená to však, že by za ní ostatní herci nějak zaostávali, právě naopak... Pan Am skvělými herci přímo přeteká a dokáže vám naservírovat děj plný zvratů, vtipných scén, ale i těch vážných, které vám dokáží vhrnout slzy do očí. Jinými slovy: co díl, to třešnička na dortu.

90 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

retro oddychovka

v celku príjemné nahliadnutie do sveta leteckej spoločnosti v časoch začiatkov studenej vojny prináša pohľad na šionáž, súkromný a služobný život osadensta lietadiel.

A pravda je - mohli by ho ešte obnoviť (prípadne aspoň ukončiť)

90 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé