plakát seriálu

Pilíře Země

(The Pillars of the Earth)

Názory uživatelů

Nothing is sacred.

Minisérie obecně moc nevyhledávám, ale Pilíře rozhodně stojí za to udělat výjimku. Knihu jsem nečetla, ačkoliv mě do ní muž dost nutil, takže jsem k seriálu přistupovala bez sebemenší znalosti tématu a obsahu. Nakonec jsem byla příjemně překvapená.

Výhodou minisérií je to, že mají uzavřený děj. Nehrozí, že by vám seriál utli v půlce stále se rozvíjejícího a někam směřujícího příběhu. To je rozhodně velké plus, protože sledujete s tím, že vás zajímá, jak to celé dopadne, a máte tu jistotu, že to zcela určitě nějak uzavřeně skončí. Pilíře v sobě skrývají typické žánrové prvky, které přísluší historickému seriálu. Nechybí církev, intriky, víra, chudoba, dřina, naděje a láska. Přitom je to vlastně taková pohádka. Víte, že zlo bude poraženo, jen nevíte jak a kdo se ho dožije.

Vyvražďovačka postav je to slušná. Sotva si na někoho zvyknete, už je po něm. Na můj vkus se tu postav objevovalo docela dost, trvalo mi asi dva díly, než jsem si zvykla, kdo je kdo, někteří si byli docela podobní. Mým oblíbencem se stal Jack, a to jsem na začátku opravdu netušila, jaký v celém příběhu bude mít tento nenápadný zrzek význam. Tom Stavitel byl taky dobrý (a jak jsem se mlátila do hlavy, že jsem v něm nepoznala záporáka z Příběhu rytíře!). Celkově mi postavy lezly na nervy jen minimálně, což je velké plus. I když jsem jim taky párkrát od srdce vynadala, někdy prostě lidské chování, především chování postav v seriálech, opravdu nechápu :-)

Není divu, že je minisérie ceněna diváky i kritiky. Nejen herci a příběh zde stojí za to. Líbilo se mi vykreslení doby, kostýmy i kamera. Doprovodná hudba není nikterak ohlušující, ale příjemně doplňuje atmosféru a odehrávající se příběh.

Na závěr bych chtěla říct, jak jsem ráda, že jsem nežila v té době. Nedokážu si představit, že bych trávila desítky let podobnou činností, kterou vykonávaly postavy zde. Víc než u čehokoliv jiného jsem si díky Pilířům uvědomila, jak jsem vděčná za svůj život v moderní době a za veškerou technologii, která nás obklopuje. Pak je ta možnost vrátit se virtuálně do doby o několik set let dříve. Když seriál navíc dokáže atmosféru přenést zpoza kamery k divákovi, je to další stupeň zážitku, a to ani nemusíte být největším fanouškem historických příběhů.

80 %
86 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Nothing is sacred

V Pilieroch zeme sa sklbuje viacero vecí čo mám rada. A to dejiny všeobecne, samotný príbeh a neskutočne dokonalá predloha v podobe knihy od Kena Folletta (na ňu nedám dopustiť). Moje prvé stretnutie s nimi bolo v podobe tejto minisérie, potom som prečítala knihu a nakoniec (teraz nedávno) sa rozhodla zhliadnuť ich znova. A neľutujem. To všetko čím si ma malá dedinka v Anglicku a príbeh jej obyvateľov získali na začiatku tu stále bolo a ja som ti tak užívala každú jednu minútu.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že pôjde o jednoduchú historickú minisériu. Ale pravda je trochu inde. Piliere zeme skrývajú v sebe toho veľa. Príbeh vystavaný nie na jednej či dvoch malých udalostiach. Ale rovno na viacerých menších príbehoch, ktoré sa vzájomné ovplyvňujú a rozvíjajú do niečoho väčšieho. Tempo rozprávania nie je rýchle ani pomalé. Také aké je potrebné. Nič nie je priamočiare a nič sa nedeje len tak a samé od seba. Vždy je tam nejaký ten spúšťač danej udalosti, ktorá to všetko posunie novým smerom. Čo by to bolo za historickú minisériu bez intríg, zrád, zvratov a pod. Tých je tu veľa a všetko ma svoje miesto. Piliere zobrazujú danú dobu zo všetkým čo k nej patrilo. Bez nejakých priklášlení a pretváraní aby to vyznelo pekne. Atmosféra tej doby zo seriálu priamo dýcha. Neistota, beznádej, láska, nádej, viera sú zastúpené v každom jednom momente. Je jasné, že príbeh musel byť oproti knižnej predlohe (ktorá má necelých 1000 strán) trochu okresaný a niektoré udalosti tak boli vypustené. No aj tak to všetko do seba zapadalo a dávalo zmysel.

Postavy sú ako inak delené na dobré a zlé. Tým dobrým budete držať palce a všetky ich radosti a útrapy prežívať s nimi. Tým zlým budete priať čo najskorší a najhorší koniec. Aj sa ho dočkáte, len nie vždy u tých zlých. Niektoré z postáv sa zdržia na dlhšiu dobu, iné zase na kratšiu. Herecké obsadenie lepšie ani nemohlo byť. Každý jeden z hercov sa svojej postavy zhostil zo všetkou parádou a vy im veríte všetko čo spravia.

Neskutočná výprava, skvelé herecké obsadenie, dokonalý príbeh. To všetko a ešte viacej sú Piliere zeme. Historická miniséria, ktorá stojí za zhliadnutie (ale aj prečítanie).

100 %
71 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
71 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Konec dobrý, všechno dobré

...a naopak. Přes přitažlivost "historické atmosféry" 13. st.n.l, neotřelý způsob (de facto je hrdinou příběhu katedrála) a poměrně slušné technické zpracování jsem byl nakonec lehce zklamaný. Děj postupně ztrácel na dynamice, jeho předvídatelnost se zvyšovala díl od dílu, postavy byly až příliš schematické a ke konci se utápěly v nezvládnutých emocích protagonistů, jak je známe z amerických seriálů. Nejhorší na konec - jednoduchý závěr se skutečně nepovedl - daleko slušivější by byl otevřený konec. Bohužel neznám literární předlohu, ale odhaduji, že se na posledním dílu (dvojdílu) podepsal necitelný rukopis scénáristy. Jediné, co nezklamalo, byly očekávatelné záběry krasavice (tedy katedrály) na úplném konci.

Pochválit musím záběry staveniště, které dávají jasnou (a poměrně věrohodnou) představu o stavebních technologiích 13. století, o stavění metodou pokus-omyl (bez statických výpočtů) a o používaných stavebních materiálech. Člověk 21. století by se nad nimi neměl ušklíbat, ale naopak - některé z těchto staveb stojí dodnes, což je výdrž, která je u současných staveb nepředpokládatelná.

Církevní stavby ve své době musely zpracováním a zejména velikostí tehdejší obyvatele šokovat, není divu, že si církev získala (a bohužel dodnes udržela) tak obrovskou moc... Pocity člověka, stojícího u desítky metrů vysoké budovy, vyšší a větší než cokoliv, co ve svém životě viděl - to musel být skutečně nezapomenutelný zážitek (nemluvě o "duchovním rozměru" pro tehdy téměř 100% věřící populaci).

60 %
71 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
57 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Příběh katedrály

Hlavní postava? Nakonec asi ta katedrála, o kterou v tomto příběhu jde.

Historický seriál na motivy knihy (a to většinou dopadne celkem dobře) o stavbě katedrály a všech, kteří s tím mají co dočinění, ať už jde o její stavitele, církev, která má moc nad financemi nebo panovníky, za jejichž vlády se stavba realizuje. Naleznete zde vše, co od historického seriálu očekáváte.

Dějově se seriál nikde nezadrhne, vždyť na to ani nemá čas. Na druhou stranu je to právě délka celého seriálu, která vás donutí ho shlédnout celý a v co nejkratším čase (děj vám stejně nic jiného nedovolí, tak tím alespoň nestrávíte týdny a týdny). Osobně mám kratší série radši (to umí hlavně britové).

Divák si i za tu krátkou dobu stihne některé postavy velmi oblíbit (a někdy se to může vymstít, protože jak už to tak v historických počinech pro postavy bývá, dílu ani minuty stopáže nevíš...), ale brzy nahradíte postavou jinou. A některé budete z duše nenávidět (a ty většinou vydrží tak dlouho).

Seriál hodnotím velmi kladně. Sama jsem ho zhlédla na doporučení a nelituji. Víc takových...

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

The Pillars of the Earth

Hodně příjemný seriál z prostředí středověké Anglie. S Římem bych ho ale příliš nesrovnával, ten byl mnohem víc o politikaření a byl víc syrový. Pilíře země se nesou spíše v duchu romanticko-historických seriálů. Místy mi to svou atmosférou připomínalo starší Covington Cross. Knižní předlohu jsem nečetl, takže nemůžu soudit, jak moc se zpracování povedlo. Z pohledu diváka se povedlo na výbornou, příběh má spád, výprava je velmi dobrá, herci jsou taky slušní, zvlášť Ian McShane v roli biskupa. Celkově spokojenost.

90 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

knihomolka

Pilíře Země mám ve své knihovničce, četla jsem to před lety a byla jsem moc zvědavá, jak to bude zfilmované, a nakonec se mi seriál moc líbil. Nádherná filmová hudba, moc pěkné provedení stavby katedrály.

80 %
40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
40 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Pilíře Země

Jedno obrovské překvapení. Přiznám se, že Pilíře Země jsem donedávna vůbec neznal, ovšem po skončení Tudorovců, přestávce mezi Hra o trůny jsem stále hledal zajímavý historický seriál, až jsem konečně našel. Naprosto geniální seriál, se skvělou atmosférou, výbornými herci a neustálými zvraty. Seriál mě tak nadchnul, že knižní předloha už je v pořadníku na přečtení.

100 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Zbytečně uspěchané

Již dlouho jsem se chystal shlédnout tento seriál, ale nechtěl jsem s tím začít, dokud nebudu mít přečtenou knihu (což při více než 1000 stránkách nešlo až tak rychle - přestože je to velice čtivá kniha). Po dočtení jsem se tedy pustil do sledování a prvních 4 nebo 5 dílů bylo relativně hodně věrných předloze, s čímž jsem byl navýsost spokojen. Poté ale začalo postupně docházet k některým zbytečným zkracováním, které kulminovalo v opravdovém kvapíku posledního dílu. Je to škoda a trochu to kazí dojem z tohoto jinak velice kvalitního seriálu. Mít seriál tak o dva díly více, bylo by to nejspíš jen k prospěchu. I tak ale dávám velmi pěkných 80%.

80 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé