Plakát

Řím

(Rome)

Řím je výpravná sága z originální produkce HBO, jejímiž hrdiny jsou dva obyčejní římští vojáci, kteří se náhodně zapletou do historických událostí starověkého Říma. Dramatický seriál o lásce a zradě, pánech a otrocích, manželech a manželkách zachycuje bouřlivou dobu, v níž zhynula... [více]

2005–2007 | Velká Británie / USA | 52 minut | HBO | Drama / Historický | 22 epizod | status: ukončeno v roce 2007
Poslední odvysílaná v ČR

2×10 – Pokud jde o tvého otce...

(premiéra 7. 2. 2013 – před 9 lety)
závěr seriálu
Poslední odvysílaná

2×10 – De Patre Vostro "About Your Father"

(premiéra 25. 3. 2007 – před 15 lety)
závěr seriálu

Řím – O čem to je

Řím je výpravná sága z originální produkce HBO, jejímiž hrdiny jsou dva obyčejní římští vojáci, kteří se náhodně zapletou do historických událostí starověkého Říma. Dramatický seriál o lásce a zradě, pánech a otrocích, manželech a manželkách zachycuje bouřlivou dobu, v níž zhynula republika a zrodilo se císařství.

Píše se rok 52 před Kristem. Čtyři století po vzniku republiky je Řím nejbohatší město světa, centrum rozlehlé říše a kosmopolitní metropole, v níž žije milion obyvatel. Republika vznikla na základech rozdělení moci, což chránilo společnost před absolutismem. Nyní se však toto zřízení rozpadá a pohlcují je korupce a společenské výstřelky. Vládnoucí třída extrémně zbohatla, zatímco sparťanská disciplína a sociální harmonie je v troskách. Mezi jednotlivými třídami zeje hluboká propast, právní a politický systém je oslaben a moc se stále víc přiklání k armádě.
Po osmi letech války Gaius Julius Caesar dobyl a obsadil území Galů a nyní se vrací do Říma. Přivádí s sebou legie zocelených vojáků, jen jemu oddaných mužů, kteří v bojích získali neuvěřitelné bohatství – otroky, zlato a další kořist. Vojevůdce chce prosadit populistický program s radikálními sociálními změnami. Aristokracie je zděšena. Vyhrožuje Caesarovi, že ho obžaluje z válečných zločinů, pokud se svými vojáky vstoupí do Říma. Mocenskou rovnováhu udržuje Senát, kde má Caesar starého přítele, spojence a učitele jménem Pompeius Magnus.

V této situaci dva vojáci z  Caesarovy 13. legie, Lucius Vorenus a Titus Pullo, dostanou rozkaz, aby zachránili ukradenou standartu, jež je symbolem Caesarových legií. Tím začíná řetěz událostí, díky nimž se dvojice zaplete do klíčových dramat ve starověkém Římě...

Lucius Vorenus
Titus Pullo
Atia of the Junii
Gaius Octavian (mladší)
Gaius Julius Caesar
Marcus Antonius
Octavia of the Junii
Servilia of the Junii
Gaius Octavian (starší)
Články k seriáludalší články
Další názvy, pod kterými můžete seriál znát

Rím (slovenský název)

Info box
Stanice

HBO

Délka

52 minut

Žánr

Drama
Historický

Země původu

Velká Británie
USA

Roky vysílání

2005–2007

První vysílání

28. srpna 2005

Ukončení seriálu

25. března 2007

Dabing

CZ: existuje – detaily na DabingForum.cz
SK: existuje – detaily na DabingForum.sk

Na CZ obrazovkách

ČT1 (2010)
ČT2 (2013)
HBO2 (2020)
Rok udává poslední vysílání.

Odkazy

IMDb.com
TV.com
Wikipedia (anglická)
HBO Max

Související