Plakát

Saddám: Vzestup a pád

(House of Saddam)

Strhující portrét Saddáma Husajna a jeho vztahů s rodinou a s nejbližšími poradci (což byly mnohdy jedny a tytéž osoby) barvitě popisuje málo známé okolnosti vzestupu tohoto iráckého diktátora k moci a následných sedmnáct let jeho vlády. Saddámova touha po moci a krvavé prostředky,... [více]

2008 | Velká Británie / USA | 60 minut | BBC | Drama / Minisérie | 4 epizody | status: ukončeno v roce 2008
Poslední odvysílaná

1×04 – Episode #1.4

(premiéra 20. 8. 2008 – před 15 lety)
závěr seriálu

Saddám: Vzestup a pád – O čem to je

Strhující portrét Saddáma Husajna a jeho vztahů s rodinou a s nejbližšími poradci (což byly mnohdy jedny a tytéž osoby) barvitě popisuje málo známé okolnosti vzestupu tohoto iráckého diktátora k moci a následných sedmnáct let jeho vlády. Saddámova touha po moci a krvavé prostředky, kterými se ji snaží udržet, se v závěru série (popisujícím operaci Irácká svoboda z roku 2003) mění v jeho úpornou snahu vyhnout se zatčení.

Tento snímek, opírající se o pečlivý průzkum dostupných pramenů a o informace odborníků i zasvěcených osob, přináší divákům obrázek skrytého světa brutality, msty a falše. Saddám Husajn v něm představuje pomyslný střed, kolem něhož se točí veškeré dění.

Poutavé a napínavé drama zkoumá psychologii teroru a nahlíží do nitra zvrácené lidské duše. Odhaluje absenci morálky a korupci, která bují všude tam, kde není moc ničím a nikým omezena. Zároveň líčí houževnatost a důmysl, které byly nutné k tomu, aby člověk v takovém světě vůbec přežil.

Seriál začíná v roce 1979, kdy na sebe Saddám krvavým převratem strhl veškerou moc v Iráku. Popisuje, jak jeho politické ambice a víra ve vlastní historický význam ovlivnily nejen jeho nejspolehlivější rádce, nejbližší přátele a členy rodiny, ale zpětně i jeho samotného.

Mezitím, co roste Saddámova moc, uvnitř nádherných paláců i v iráckých ulicích postupně narůstá strach. Navzdory rostoucímu domácímu i mezinárodnímu tlaku se Saddám udržel u moci celé čtvrtstoletí, čímž dokázal až neuvěřitelnou schopnost přežít. Nakonec se ale i jeho postavení začalo otřásat v základech. Diktátor, čím dál izolovanější od mezinárodního společenství i od svých nejbližších, ztrácí kontakt s realitou a jeho moc se rozplývá.

Saddam Hussein
Sajida Khairallah Talfah
Uday Hussein
Tariq Aziz
Qusay Hussein
Raghad Hussein
Články k seriáludalší články
Info box
Stanice

BBC

Délka

60 minut

Žánr

Drama
Minisérie

Země původu

Velká Británie
USA

Roky vysílání

2008

První vysílání

30. července 2008

Ukončení seriálu

20. srpna 2008

Na CZ obrazovkách

HBO (2010)
HBO2 (2010)
Rok udává poslední vysílání.

Odkazy

IMDb.com
TV.com
Oficiální stránky
Wikipedia (anglická)
HBO Max