plakát seriálu

Saddám: Vzestup a pád

(House of Saddam)

Názory uživatelů

Tak to vidím já...

Životopisné filmy to mají těžké. Je jich mnoho. Ale životopusný film o Saddamovi? To by mohlo být něco! Když tohle napadlo lidi v HBO, došly si pro filmovou kuchařku, naostřili nůž a ukuchtili recept ze strany jedna. Vemtěte si kontroverzní postavu, přidejte k ní špetku lidskosti, nezapomeňtě podusit její zločiny a vařte čtyři hodinové díly s tesknou hudbou a dlouhými záběry na ustarané obličeje.

House of Saddam je skutečně natrosto tuctový šablonový životopis, který je sice zajímavý, ale to je prostě tím, že život těchto kontroverzních osobností ani nezajímavě udělat nejde.
Krom toho čtyři díly jsou skutečně hodně - minimálně o polovinu by to zkrátit šlo - tolik je v tom vaty, která nevá větší význam.
Přestože čtyři díly byly skutečně hodně, paradoxně se tvůrcům nepodařilo to zásadní: Odhalit Saddamovy motivace a udělat z něj obyčejného nebo alespoň uvěřitelného člověka. Nevíme, proč dělá, co dělá, dokonce ani jestli je hodný nebo zlý. A tvůrci ani se neobtěžují dát stopy k tomu, dopátrat se k odpovědím sám.

Vidíme jen rekonstrukci Saddamova života, která je ale sama mrtvá a dost nudná. Ne ale natolik, aby šla označit za vyloženě špatnou, rozhodně ale nezaujme nebo snad pohltí. Příběh mnohdy nesrozumitelně plyne. Saddám je u moci, najednou prchá, aniž by bylo pořádně objasněno, co se stalo. V televizi najednou ukazují hrůzostrašné masové hroby, aniž by dal během předchozích tří dílů Saddam jediný udělat (maximálně se o tom jednou větou někdo zmíní). Jindy bezkonkurenční HBO tentokrát jen vařilo z vody. Nechtělo natočit film o netvotovy, ale neodvážili se ani o dostatečnou kontroverzi. Saddam je tu zásadový, rozhodný člověk, který ale bez vysvětlení koná hrozné věci. Najednou ho dopadnou a popraví. Má to vyvolat smutek? Pocit zadostiučinění? Nevím, každopádně emoce seriál nevyvolává žádnné.

PS: Abych ale jen nekřivdil. To, co z House of Saddam dělá snesitelné drama, jsou perfektní herecké výkony všech zúčasněných. Díky nim seriál na první pohled vypadá velmi dobře...

60 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Pohľad do kuchyne diktátora

No dielo, ktoré by bolo objektívne na 100% sa natočiť nedá. House of Saddam má ale pomerne veľký punc objektivity aj keď niektoré momenty by sa dali určite rozviesť a neukazovať ich z rýchlika- napr.likvidácia oponentov, šialenstvo Udaja, Iracko- iránska vojna a jej širšie súvislosti. Možno za ďalších 10-15 rokov sa na základe historických výskumov bude dať natočit ešte lepší a objektívnejší film.

80 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

Nemasný neslaný

Zajímavá a kontroverzní osobnost světových dějin, která je poddá absolutně nezajímavě. Ano tvůrci dávají bývalému Iráckému diktátorovi daleko lidštější rozměr, než jak byl většinou prezentován v mediích, ale zase úplně opomenuli dodat tu „démonickou“ část. Čekal jsem daleko vypjatější situace, kdy Sadám dává rozkaz k plynovému útoku na Kurdy, čekal jsem daleko víc bojů, a beznaděje se zuřivostí, kdy se dověděl, že spojenecké okupační síly postupují na Bagdád, ať už v první nebo druhé válce v zálivu. Poodkrytí roušky tajemství proč se během operace pouštní bouře zastavily těsně před Bagdádem. Čekal jsem i záběry ze soudu. Mám dojem, že by seriál klidně snesl i více dílů, ale udělané podrobněji. Více jeho motivace proč dělal, co dělal, a na kolik ta rozhodnutí byla pro něj obtížná, nebo zdali když dal rozkaz k chemickému útoku udělal bez mrknutí oka a jestli jeho podřízení proti tomu protestovali, byť třeba jen u svých přátel, si postěžovali, že už je magor, že tohle přece nejde udělat. Prostě čekal jsem něco, co by mě pobavilo a i poučilo, tohle mě stěží pobavilo o poučení není ani řeč.

70 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí