plakát seriálu

Scrubs: Doktůrci

(Scrubs)

Zajímavosti ze seriálu
Scrubs je anglický výraz, který má dva významy. Jednak je to označení pro doktorské pláště a také označení nováčků. Jedná se tedy o vtipný dvojsmysl, který nemá v češtině (a nejpíš ani v jiném jazyce) obstojný ekvivalent. V neanglicky mluvených zemích se seriál vysílá pod rozličnými názvy: Nováčci, Praktikant, Doktoři a praktikanti, Klinika, Mladí doktoři nebo První pomoc.
Zach Braff (JD) a Donald Faison (Turk) jsou nejlepší přátelé i ve skutečnosti.
Scrubs se natáčí v bývalé nemocnici North Hollywood Medical Center, pilotní epizoda se však natáčela v nemocnici Glendale v Kalifornii. Dnes už je tato nemocnice stržena. Spousta herců a členů štábu si s sebou na plac vodí psy. Jelikož tato nemocnice už jako nemocnice neslouží, jsou horní patra využívána jako kanceláře, sklady nebo také jako místo, kde se celý den mohou prohánět psi.
Jako poděkování byly po Johnu Dorisovi a Jonu Turkovi, skutečným doktorům, kteří při natáčení a psaní scénářů slouží jako poradci v otázkách medicíny, pojmenovány hlavní postavy.
Nemocnice Sacred Heart je pojmenována podle školy, kam chodila Christa Miller Lawrence (představitelka Jordan a také manželka tvůrce seriálu, Billa Lawrence).
Tvůrcem seriálu je Bill Lawrence, který je také jedním z autorů seriálu Všichni starostovi muži (Spin City). Ve Scrubs se proto objevila většina protagonistů tohoto seriálu v menších či větších rolích. Lawrence je také autorem animovaného seriálu Clone High, a hlavní postavy namluvili herci ze Scrubs.
Seriál byl předabován do mnoha cizích jazyků. Proto musely být některé reálie a skutečnosti pozměněny pro potřeby dané země. Například scény, ve kterých Carla mluví španělsky, jsou ve španělském dabingu změněny na italsštinu. Stejně tak scény, ve kterých Elliot mluví německy. V německém dabingu mluví dánsky nebo alespoň s německy se švýcarským přízvukem.
Bill Lawrence řekl, že kdyby seriál měl jen jednu sérii, v posledním díle bychom se dozvěděli, že postava Údržbáře je pouze výplodem JDho fantazie. Proto také v první sérii nevidíme Údržbáře mluvit s nikým jiným než s JDm.
Scrubs měla původně vysílat ABC, ale nakonec se toho chopila stanice NBC, která ho vysílala sedm sezón. Poté se seriál přestěhoval na stanici ABC, která ho celou dobu "jen" produkovala.
Autorem písně "Superman", která hraje při úvodních titulcích, je Lazlo Bane. Zach Braff (JD) režíroval videoklip tohotu songu.
Christa M. Lawrence během natáčení páté sezóny otěhotněla. Kvůli tomu musela v seriálu otěhotnět i postava Jordan.
Do deváté série začínají názvy epizod slovem "My". Výjimky tvoří pouze epizody, začínající slovy „Jeho“, „Její“ a „Jejich“.
Bill Lawrence řekl, že kdyby seriál měl jen jednu sérii, v posledním díle bychom se dozvěděli, že postava Údržbáře je pouze výplodem JDho fantazie. Proto také v první sérii nevidíme Údržbáře mluvit s nikým jiným než s JDm.
Neil Flynn (údržbář) skutečně hrál ve filmu The Fugitive policistu v metru, jak viděl JD v epizodě S03E09.
Dr. Cox v seriálu oslovuje JDho převážně dívčími jmény. To do seriálu přidaly scenáristé až poté, co viděli, že McGinley tak oslovuje Braffa ve skutečnosti. McGinley tvrdí, že tak oslovuje všechny své dobré přátele.
Scrubs vyhráli v americké anketě o nejreálnější medicínský seriál. Ankety se účastnil hlavně personál nemocnic.