plakát seriálu

Sherlock Holmes: Jak prosté

(Elementary)

Epizoda 1×12 – Tajemný M. (M.)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Sherlock se při řešení nového případu vrací ve vzpomínkách k událostem, které ho přivedly do dráhy drogám a poprvé poznává jméno svého zapřísáhlého nepřítele...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Sherlock a Joan jsou kapitánem přivolání na místo činu. Podle všeho došlo k vraždě, nicméně tělo oběti chybí. Uprostřed místnosti je pouze ohromná kaluž krve. Sherlock okamžitě poznává, že zřejmě udeřil sériový vrah z jeho minulosti, kterého se snažil před nějakým časem dopadnout v Londýně.

Díky svému důvtipu se brzy pachateli dostává na stopu a před Watsonovou se stihne přiznat k tomu, že pátrání je tentokrát vysoce osobní záležitostí. Vrah, který si nechává říkat jednoduše M., je totiž tím, kdo zabil Sherlockovu přítelkyni Irene Adler. Mezi řečí Joan poví, že muže nehodlá jen dopadnout, ale také se mu pomstít a zabít ho.

Joan se rozhodne kontaktovat kapitána Gregsona, aby společně Sherlockovi zabránili udělat osudovou chybu. Tomu se mezitím vraha podaří chytit během probíhajícího zločinu a zachránit tak další potenciální oběť. Muže převeze do jednoho z domů svého otce, kde ho hodlá mučit a následně zlikvidovat. Během výslechu se však dozvídá nečekanou informaci. Sebastian Moran je sice vrahem všech obětí, ale jeho Irene na svědomí nemá. Podle všeho za vraždami jako objednatel stojí někdo jiný a ten také nejspíš zabil samotnou Irene.

Sherlock se rozhodne muže předat policii a jeho cíl je nyní jasný, dopadnout záhadného muže, o kterém ví pouze to, že jeho jméno by mělo být "Moriarty". Joan se pomalu připravuje na odchod k novému klientovi, ale kvůli vývoji událostí se rozhodne zůstat o něco déle. Sherlockův otec s prodloužením kontraktu sice nesouhlasí, ale ona tuto skutečnost před Holmesem zatají a jejich společná práce na vyšetřování zločinů tak bude pokračovat...

Hudba v epizoděvložit další píseň

Me and the Devil (Gil Scott Heron)

Holmes sundává obrázky z místa činu a nahrazuje je bílým papírem s nápisem Moriarty.
Hlavní postavy
Sherlock Holmes
Dr. Joan Watson
Captain Thomas Gregson
Detective Marcus Bell
Vedlejší postavy
Uniformed Cop
Dr. Candace Goodwin
Režie
Scénář
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevTajemný M.
Původní názevM.
Rok natočení2013
Premiéra10. ledna 2013
Česká premiéra13. listopadu 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka43 minut
Sledovanost premiéry11 480 000 diváků
Autoři profilu epizody