Plakát

Vraždy podle abecedy

(The ABC Murders)

Třídílná minisérie je adaptací detektivky Vraždy podle abecedy z roku 1936 od královny detektivních románů Agathy Christie. Píše se rok 1933 a v Londýně se v penzionu Rose Marburyové ubytuje Alexander Bonaparte Cust. Z balíčků, které mu došly, vybalí sady dámských punčoch,... [více]

2018 | Velká Británie | 59 minut | BBC One | Drama / Krimi / Historický | 3 epizody | status: ukončeno v roce 2018
Poslední odvysílaná v ČR

1×03 – Episode 3

(premiéra 6. 6. 2023 – před 13 měsíci)
závěr seriálu
Poslední odvysílaná

1×03 – Episode 3

(premiéra 28. 12. 2018 – před 5 lety)
závěr seriálu

Vraždy podle abecedy – O čem to je

Třídílná minisérie je adaptací detektivky Vraždy podle abecedy z roku 1936 od královny detektivních románů Agathy Christie.

Píše se rok 1933 a v Londýně se v penzionu Rose Marburyové ubytuje Alexander Bonaparte Cust. Z balíčků, které mu došly, vybalí sady dámských punčoch, železničního průvodce a psací stroj. Marburyové řekne, že přijel podnikat. Bývalý slavný detektiv Hercule Poirot začne každý den dostávat anonymní dopisy. Neznámý mu píše, že se stane zrůdou, vrahem bez tváře. Poirot je na penzi a v Anglii žije již devatenáct let. Přesto je stále považován za cizince. Jeho známý ve Scotland Yardu, inspektor Japp, je také ve výslužbě a zemře. Poirotovi přijde dopis, v němž vrah píše, že je připraven, a zmíní město Andover. Poirot se vydá za Cromem a varuje ho. Crome ho nebere vážně a později ho dokonce obviní, že zatajil dopisy jako důležité důkazy. Policie z Andoveru žádnou vraždu nezaznamená. Ve výčtu událostí v Andoveru si Poirot všimne, že majitelka koloniálu Alice Asherová policii neotevřela. Poirot odjede do Andoveru, v koloniálu najde Asherovou mrtvou a vedle ní železničního průvodce otevřeného na stránce A. Policie si od Poirota nenechá poradit a zatkne jejího muže, notorického opilce. Zanedlouho je v městě Bexhill nalezena na pláži zavražděná servírka Betty Barnardová. Vedle ní leží železniční průvodce s písmenem B. Poirot je dopisem informován v den vraždy. Její sestra Megan řekne Poirotovi, že Betty ráda flirtovala.

Na panství v Churstonu žije sir Carmichael Clarke s nemocnou lady Hermionou. Clarkemu nadbíhá jeho sekretářka Thora Greyová. Sir Clarke však svou ženu miluje, Thoru odmítne a dá jí výpověď. Když Poirot dostane dopis informující o Churstonu, volá Clarkemu, že mu hrozí nebezpečí. Je ale pozdě, sir Clarke je nalezen mrtvý na zahradě. Anglii zachvátí panika a tisk kritizuje Poirota. Franklin, bratr sira Carmichaela, si detektiva váží a chce, aby vraždu vyšetřil. Crome se sejde s Poirotem. Ten mu řekne, že Asherová měla na sobě úplně nové punčochy a Betty Bernardová byla uškrcena punčochou stejné značky. Útržek obalu našel v krbu u Asherové, stejně jako zarámovaný výstřižek z novin z roku 1914. V něm se píše o Asherové, která pomohla porodivší ženě z vlaku, který převážel uprchlíky z Belgie. Crome se dozví, že klíčem k vraždám je sám Poirot. V roce 1914 byl ve vlaku uprchlíků a pomáhal ženě jménem Mary při porodu. V roce 1921 byl v kavárně, kde později pracovala servírka Betty Barnardová, a v roce 1928 se zúčastnil na panství oslavy narozenin lady Hermiony Clarkeové. Dítěti z vlaku je dnes devatenáct let. Poirot tvrdí, že vrah o něm ví všechno. Proto je nyní třeba sepsat všechna místa začínající na D, která kdy Poirot navštívil.

Hercule Poirot
Inspector Crome
Franklin Clarke
Lady Hermione Clarke
Thora Grey
Inspector Japp
Články k seriáludalší články
Pilot pod lupou
Info box
Stanice

BBC One

Délka

59 minut

Žánr

Drama
Krimi
Historický
Mysteriózní
Minisérie

Země původu

Velká Británie

Roky vysílání

2018

První vysílání

26. prosince 2018

Ukončení seriálu

28. prosince 2018

Dabing

CZ: existuje – detaily na DabingForum.cz

Na CZ streamech

Voyo 💬
Něco nesedí? Dejte nám vědět!

Na CZ obrazovkách

ČT1 (2023)
Filmbox (2024)
Rok udává poslední vysílání.

Tagy

podle knihy, série vražd, Hercule Poirot

Odkazy

IMDb.com
Wikipedia (anglická)

Související