plakát seriálu

Zhubni, nebo přiber!

(Supersize vs. Superskinny)

Názory uživatelů

Dobrý nápad nestačí

Na tuhle show jsem narazil před týdnem z ukázek Prima Love. Zaujal mě ten kontrast tlustý - hubený. Tak jsem se rozhodl tomu dát šanci a zhruba po sedmi dílech připojuji i hodnocení.

Pakliže jste viděli stejně jako já upoutávky v televizi, viděli jste patrně to nejlepší z celého pořadu a nemusíte ho sledovat celý. Protože tady první dojem opravdu klame.

První co mě praštilo do očí byla absolutní neosobitost pořadu. Za celých sedm dílů tam bylo prakticky 0 emocí. Účastníkům pořadu jsem nefandil a upřímně mi bylo úplně jedno, jestli se svých špatných stravovacích návyků zbaví. Celé je to točené prostě tak nějak tmavě, chladně. U pořadu tohohle ražení bych čekal prostě to "něco", co mě k tomu přitáhne. Donutí, to sledovat. Donutí mě to ztotožnit se s těmi lidmi, fandit jim. Prostě něco tomu chybí. A to je jen špička ledovce.

Nelíbilo se mi ani to, že prakticky celý týden musí hubený jíst porce toho tlustého a opačně. Je sice hezké, že jim tak ukazují ten kontrast a proč je to špatně, ale kde je nějaký jídelníček? Neměli by jim spravovat ty návyky už od začátku? Místo toho jim plesknou vypracovaný jídelníček na konci pořadu, tu máš! Dvanáct týdnů takhle budeš jíst a pak se nám přijď zvážit a nazdar. Tohle mi přišlo tedy zvláštní. Tady "Seraphine313" k tomu má další dobrou poznámku. Co cvičení? Tady pan doktor byl spokojený když mu tlustý panáček za 12 týdnů shodil 4 kila a anorektička ty čtyři kila nabere. Osobně si myslím, že kdyby jim doporučil i správnou formu cvičení, ty výsledky mohli být mnohem lepší.

Tím se dostávám k dalšímu zvláštnímu bodu celého pořadu. Ty moderátorky, které jezdí po Světě, berou lidi a pak s nimi cvičí. Řeší extrémní diety a třeba i jejich následky. Jsem si připadal opravdu jak kdybych našel další sandál v zimě. Ten koncept hubený - tlustý a koncept těchto dvou moderátorek prostě k sobě absolutně nejdou dohromady. Celé to na mě působí tak, že tvůrci potřebovali něčím zaplácnout 60 minutovou délku epizody. Což mě vede k další poznámce. 60 minut je na tohle opravdu trestuhodně dlouhá stopáž, tady by pohodlně stačila stopáž poloviční. Rozbor jídelníčků, cvičení nebo zkrátka cokoliv bych ocenil víc.

Největší klad celé show nalézám v konceptu konfrontace tlustého - hubeného. Přijde mi to jako opravdu dobrý nápad. Ve většině případů se mluví jen o tom, že jsou lidé tlustí. Je ale smutnou pravdou, že takhle hubení lidé se potýkají také s celou řadou problémů, pokud nemůžou přibrat na váze. Vím o čem mluvím. O to víc bych ocenil nějakou radu v pořadu.

Takže ať to přemílám z jedné strany na druhou, tam a zase zpátky, vidím zajímavý koncept pořadu. Bohužel zajímavý koncept, který je pohřbený pod tunou nesmyslů a nedotažených věcí. Tomu já říkám opravdu promrhaný potenciál.

30 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Jak to člověk vidí...

Je spoustu lidí co by považovali tento seriál jako "odporný","nechutný" atd. Jsou však i tací kteří se nad obezitou či anorexií dokáží pořádně zamyslet a uvědomit si, že alespoň to není jenom okolí co vídí jejich "problém", ale i oni samy.
První týden spolu žijí jeden obézní a jeden podvyživený člověk a navzájem si vymění jídelníčky-geniální forma diety. Dokonce jim to dá i trochu k zamyšlení když vidí toho druhého jíst svou obviklou porci.
Podle mne by se tito lidé neměli stydět za to,že jsou buď opravdu tlustí nebo prostě mají víc tuku než průměrný člověk. Nebo naopak...
Je špatné se omezovat. Proto se s tím rozhodli něco udělat a skoncovat tak s tou nepříjemnou částí jejich života...

90 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Moc nebo málo? Středně.

Někomu možná přijde, že jsou tyhle výměny stravovacích zvyků úplně na nic, ale když se zamyslíte, smysl to má. Když se tak člověk stravuje sám, nikdy mu to nepřijde divné. Jenže když tohle sdílíte s další lidskou bytostí a vidíte to, najednou prozřete a jistojistě víte, že něco je špatně. Tahle léčba šokem ukazuje, jak se člověku může všechno vymknout kontrole a svůj život neovládá on, ale jen jídlo. Ať už je člověk na jakékoliv straně, musí si uvědomit, že nic není, jak by mělo být. Samozřejmě, tahle dvoudenní výměna je spíš jen o tom prozření, ale bojovat dál chce sílu a motivaci. O to lepší je, když se zadaří. Moderátor je fajn, ví co dělá a jeho snaha přináší ovoce. Je ale škoda, že tenhle pořad neuvádí víc rad obou stranám, protože když už takovou nemocí trpíte, každou radu oceníte...
Ovšem moderátorky, cvičící s několika Britkami, to je katastrofální. Tato část mohla být vynechána a věnována něčemu potřebnějšímu.

60 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Ne tak dobré jak se na první pohled může zdát...

Na první pohled celý koncept show vypadá strašně jednoduše. Vezmeme dva lidi, tlustého a hubeného, vyměníme jejich jídelníčky a protože tlustý žere hodně a hubený málo, jejich postavy se srovnají. Jenže ono to až tak jednoduché není.

V drtivé většině případů totiž jak tlustý, tak hubený nemají dostačující jídelníček. Na jedné straně je nutričně přehnaný, na druhé nedostačující. Když se tyto jídelníčky vymění, na straně hubenehé začne divoká přežíračka, na straně tlustého hladovění a dieta. Ani jedno není v pořádku. U hubeného to sice zvedne váhu, ale za cenu obalení těla tukem, u tlustého to přinese krátkodobé snížení váhy, malý úbytek tuku, ale velký úbytek svalové hmoty a vody. Namísto toho, aby jim byl sestavený odpovídající jídelníček s dostatečným množstvím vitamínů a jiných tělu potřebných látek, do sebe zvláště hubení začínají cpát obrovské porce jídla v restauracích a bistrech. Tlustí oproti tomu hladovějí, což jim nejenom oslabuje metabolismus, který si navyká na nedostatek jídla (a v důsledku toho z jídla odebírá více živin a ukládá je - díky tomu je efekt zhubnutí pouze krátkodobý), ale co je hlavní - nikde není vidět žádný pohyb! Ani v jednom díle nebylo vidět, že by tlustý doplňoval svůj jídelníček cvičením! V tomto směru má třeba podobný pořad Jste to, co jíte! obrovskou výhodu.

Za celý pořad taktéž není vidět ani žádná změna životního stylu daného člověka. Jak myslíte, že pak takový člověk bude ve svém životě pokračovat? Přijde domů a hned zase spadne do toho, kde byl. V tomhle ohledu podle mě pořad selhává. Nenabízí komplexní řešení, ale jen pohled na dva jedince, z nichž jeden se může pozvracet z přemíry jídla a ten druhý brečí hlady.

30 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Začátek řešení podváhy

Obsah seriálu:
Počáteční prohození jídelníčků dvou protikladů má za cíl tyto lidi šokovat a v přítomnosti toho druhého se také zamyslet nad svým životním stylem. Následuje hledání počátečních důvodů stravovacích problémů. Konzultace současných zdravotních komplikací spolu s ukázkou možného extrémního scénáře pokud budou se svou stávající životosprávou pokračovat.
Celý týden na klinice a případná návštěva "pacienta" je cílená na podporu rozhodnutí změnit svůj životní styl. Následuje předání stravovacího plánu na zdravé a vyvážené stravování po odchodu z kliniky. Dále je už jen prováděna občasná kontrola dodržování plánů s případnou úpravou.

Můj názor:
Podle mě je to jen pro ty, kterých se tyto problémy týkají...
+ V dobách kdy se všude řešily jen problémy nadváhy, přípravky na hubnutí a redukční diety přišel konečně seriál který se zabýval i druhým problémem - podvýživou. Je tam spousta ukázek chyb ve stravování, vysvětlení možných následků a hodně motivace na změnu.
- Vstupy kde jsou moderátorky považuji za stupidní a silně otravné.
Dát tam místo stupidních vstupů ukázky jídelníčků a konkrétní ukázky jak postupovat tak dám 100%, bohužel je to jen reality show na zamyšlení a motivaci, takže z pohledu člověka kterého se tato problematika týká dávám za snahu 80...

80 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk