avatar uživatele

Umbaros

off
JménoJakub
Věk29 let — narozeniny slaví za 71 dní (Beran)
BydlištěOlomouc
Twitter
FacebookMám
Poznámka
Názory uživatele Umbaros
plakát
Peče celá země
15. března 2020
další názory k seriálu

Dorty v zámecké zahradě

Peče Honza, peče Jana, peče Máma i Táta, peče tamta a tamten, zkrátka pečou všichni. I já peču. Peču chleba, buchty, koláče i dorty, peču každou možnou volnou chvíli.

Je tedy evidentní, že moje srdíčko zaplesalo, když Česká televize oznámila soutěž Peče celá země, která je věnována sladkému pečení. A Česká televize se s touto soutěží popasovala velmi zdařile.

Už od začátku je jasné, že tady nejde o žádné hledání podivných exotů, kteří mají za cíl zviditelnit se v televizi a výhra je pro ně takový bonus. Nekoná se žádná přehnaná snaha o dramatičnost, snaha o extrémní úkoly, snaha o šou za každou cenu. Žádné cpaní zašmodrchaných a smutných osudů soutěžících. Žádné "nečekané" návraty, žádné podrazy. Česká televize ukázala, že jde udělat soutěž ve vší počestnosti.

Krásné kulisy zámecké zahrady zámku Bon Repos podtrhují uhlazenost a noblesu celé soutěže. Obyčejní lidé, kteří pro změnu nevypadají, že sežrali všechnu moudrost Světa. Naopak jsou docela milí, dokážou si vypomoci, poradit a je to tak přirozená věc, že kamery nemají potřebu zabírat půjčku posledního vejce, protože ten hlupák svoje všechna rozbil a bez nich zkrátka ten pětipatrový dort neupeče.

Ústřední moderátorská dvojce je na pováženou. Buď Vám sedne nebo ne. Já je nakonec vzal na milost. Porota mohla podle mě dostat více prostoru. Do příště bych ocenil více z historie zákusků. Velmi osvěžující podívat se třeba do historie Sachrova dortu.

Milé, hezké, uhlazené, nápadité. S napětím očekávám další řadu.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 2 lidé
90 %
plakát
Černobyl
10. června 2019
další názory k seriálu

Každý myslí, že o té katastrofě ví. Skutečně?

Každý o Černobylu slyšel, každý to jméno zná, ale jen málokdo vlastně skutečně tuší o jak závažnou katastrofu v dějinách lidstva šlo. A tehdy se závěrečnými titulky se dostaví pravá husí kůže, když vidíte a vnímáte tu pravdu. Tehdy Vám skutečně dochází, že ono se to vážně stalo.

Kvituji s povděkem, že po dlouhé době mě seriál nutil přemýšlet a uvažovat. Ať už třeba nad tím, jak ideologie může zastínit zdravý rozum, i když to asi nebyl ten pravý účel seriálu. Nebo třeba zda nás může v budoucnu potkat podobná katastrofa.

Osobní výtku mám pouze k prvnímu dílu, kde se mihne hromada ruských jmen, která byla pro mě těžko zapamatovatelná a stávalo se mi, že jsem se místy ztrácel. Nicméně to je tak zanedbatelná výtka pod čarou, že vlastně nestojí za řeč.

Pětidílná série Černobylu sedí, člověk nemá čas vydechnout. Přesto bych každému doporučil, dát si alespoň jednodenní pauzu po každém díle. Zapřemýšlet o tom co vlastně vidím pro mě u tohohle seriálu bylo zásadní. Černobyl není žádná oddychovka. Rozhodně je však důstojným pohledem do naší minulosti, kdy ve mně vyvolal řadu otázek. Adept na seriál roku 2019.

80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 5 lidí
100 %
plakát
Legends of Tomorrow
26. září 2017
další názory k seriálu

Nejsem Hermiona a nevlastním Obraceč času

Žel bohu vyhýbal jsem se tomu dlouho a pořád si říkal, že můj přecpaný Watchlist opravdu jednou sjedu. Sám však musím uznat, že normálně pracovně a rodinně vytížený člověk, to zkrátka nedá. Takže pápá Legendy.

Ani po čtyřech dílech nevidím absolutně žádný dobrý důvod se k seriálu vracet.

Seriál nemá náboj, nemá tah na branku. Sic nápad je vcelku dobrý. Roztodivná skupinka hrdinů se spojí, aby zastavila větší zlo, které může zničit budoucnost celého Světa. Potíží však je, že spojit rozsáhlá a roztodivná univerza komiksových hrdinů, kteří spolu nemají pranic společného je obtížné. Na řadu by pak mělo nastoupit důmyslné herecké provedení a dobrý scénář, kterým herci vyvodí skvělou chemii postav. Nestalo se. Chemii jsem necítil a dobré herecké provedení také ne. Pokavaď mě při sledování seriálu chytají záchvaty vzteku nad pitomostí všech postav, s tím, že bych nejraději vzal jejich komiksové figurky a zoufale s nimi tloukl o zem, pak něco není v pořádku. Možná je to mnou, ale spíš dávám vinu seriálu. Viz Rip Hunter, který mě dohání ještě dnes k totálnímu šílenství.

A za druhé. Jedná se o komiksový seriál od CW. Takže jak jsem měl již tu čest poznat u "Arrow" či "Flash", seriál je až po okraj plný tupých superhrdinských klišé, kterých jsem neskutečně přesycen. Zas a znova musím tvrdě kritizovat tyto seriály. Nic to však nemění na tom, že v Legendách vidíme zas a to samé. Nic nového. Nepotřebuji sledovat tři stejné seriály, které jsou prakticky na jedno brdo.

Takže jako Andrej říkám, Sorry jako! Nejsem Hermiona a nemám Obraceč času, abych mohl sledovat kdejakou ptákovinu. Mám na víc. I Legendy mají na víc. Ale zatím jsou spíš pro nenáročného a příležitostného diváka.

67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 6 lidí
50 %
plakát
Closer: Nové případy
23. září 2017
další názory k seriálu

Closer 2.0

Closer verze 2.0, nepřichází s ničím novým. Nehraje na city, nesází nejmodernější vyšetřovací metody, neukazuje ty nejroztodivnější případy. Ale hraje na jistotu a co víc, hraje na ni víc než dobře. Nač měnit něco, co již předtím fungovalo dobře. Kapitánka Sharon + Rusty vnášejí do seriálu svůj osobitý styl a své vlastní problémy. Closer 2.0 prostě baví a ke své odpolední oddechovce po práci, je prostě ideální.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 2 lidé
90 %
plakát
Parťáci
22. prosince 2016
další názory k seriálu

Mimo

Obecně moc nerozumím tomu boomu poslední doby ohledně Youtube scény a těch jejich festivalů, ale to je jako chtít po desetiletém dítěti aby pochopilo jaký boom bylo když jsme ve třídě směňovali pokémony nebo nám každému pípalo Tamagoči a my spěchali domů aby nechcíplo.

Každopádně Prima zkouší navázat na úspěch Aliho Parťáků, i když ten pořad je pro mě stále žumpa, při nedávném shlédnutí shledávám, že je to už žumpa snesitelnější. Absolutně nerozumím smyslu Parťáků, protože dle mého názoru ten pořad má vypovídající hodnotu 0. Takže jestli je to úspěšný pořad nebo ne, posuďte sami. Mé mozkové buňky můžu zabíjet raději alkoholem, budu z toho mít určitě větší požitek.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 3 lidé
0 %
plakát
Pustina
22. prosince 2016
další názory k seriálu

Škoda tohle minout

Můžu se jen ptát, kdy tu stovku jindy dát? Dám ji tady a teď, protože jinak nelze s klidným svědomím spát.

Pustina. Atmosferická, špinavá, tajemná a jedním slovem dokonalá. Pustina, alias jedna z mála absolutních českých seriálových topek, u které jsem strávil osm úžasných večerů. Nemám téměř co vytknout, můžu jen vřele doporučit všem ke shlédnutí.

Děj se točí okolo zmizení náctileté Míši, kterou hledá celá Pustina. Postupně rozvineme a projdeme společně s vyšetřovateli a Míšinou rodinou několik vyšetřovacích verzí, z nichž nakonec je jen jediná správná. Pustina má svá tajemství a vzdává se jich nerada.

Jedinou výtku mám, to jest že po půlce seriálu trochu uvadá tempo. Je to dáno především velkým odhalením, které má na probíhající děj zásadní vliv. Ovšem ta ztráta vražedného tempa a napětí první poloviny, je sotva patrná. Pustina se i v druhé půli hodně snaží a daří se ji držet diváka ve střehu. Závěr nečekaný, pro někoho zklamání. Pro mě dobré uzavření, nutil mě přemýšlet k dalším závěrům, jak někdy málo stačí.

s tímhle seriálem zkrátka nemůžete šlápnout vedle. Zuzana Stivínová, top herecký výkon.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
90 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 10 lidí
100 %
plakát
iZombie
11. června 2015
další názory k seriálu

Bizarní

Příjemné, oddychové, bizarní. Alias celý koncept seriálu je postavený na hlavu. Mladá studentka medicíny co se po šílené párty na lodi probudí jako Zombie. Aby zůstala relativně normální musí pojídat mozky, proto vezme práci na pitevně. S každým snědeným mozkem přebírá vlastnosti a dovednosti zemřelého a aby se mrtvým nějak revanšovala, pomáhá řešit jejich vraždy. Zdánlivě nahodilý mišmaš, který spolu funguje dobře.

Liv možná až příliš připomíná Veronicu Mars. Má její charisma, její vtip. Také pomáhá lidem svým vlastním způsobem. Nakonec to ale neshledávám jako mínus, Veronica byla skvělá. A Liv ji v ledačem dokáže trumfnout. Především přebírání vlastností zemřelých dává jejímu charakteru skvělý rozměr. Není čas se nudit, když jednou je z ní žalostná alkoholička, podruhé optimistická roztleskávačka a potřetí třeba nic neřešící hulič trávy. Z toho by muselo jednomu hrábnout. Naštěstí Liv neupadá do depresí a nepropírá polovinu každého dílu, jak k ní byl život nespravedlivý. Má svoje vlastní myšlenkové pochody.

Příběh se pěkně rozvíjí. Nikam nespěchá, nemá totiž kam utíkat. Když jste mrtvý, čas vás zrovna netlačí. Přestože hodná Liv má i svůj Kryptonit v podobě Blaina. Odskočení na jeho dějovou linku bylo vždy zpestřením. Je už na Vás zda si ho oblíbíte nebo ne.

Příjemná oddechová záležitost, které ve výsledku nemám co vytknout. iZombie se nebere příliš vážně, viz. tuna nadsázky v seriálu. A po všech těch rádoby krvelačných zombie hororech a apokalypsách? Příjemná změna.

p.s. Jednu výtku bych přece jen měl. Co to je sakra za jméno "Major"?

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřilo se 19 lidí
80 %
plakát
Agenti S.H.I.E.L.D.
7. června 2015
další názory k seriálu

Joss se toho nebál

Jasná ručka Whedona je tam cítit úplně všude. Pro mě to bylo jako sledovat Buffy, přemožitelku upírů a mít možnost vzdávat hold člověku, co se toho nebojí. Nebojí se ublížit hlavním postavám, nechá je umřít v půlce série, nechá být dobré postavy těmi zlými. Spoilers? Možná. Možná taky ne. U Whedona si nelze ničím být jist.

Škoda jen, že půlka první série se potýká s žalostně pomalým tempem a skákáním od ničeho k ničemu. Čemuž ve výsledku nepomáhá ani stejně žalostné herecké obsazení. Čím si všichni vysvětlují fakt, že když jste vědec musíte být praštění a mluvit ve hláškách? Že když jste člověk v armádě musíte být chladný jak psí čumák? To vědec zkrátka nemůže být normální člověk i když je chytrý a voják nemůže být empatický v jiných okamžicích, než když jde o život člena jeho týmu? Tyhle předem předvídatelné profily postav mě začínají opravdu štvát. Historicky tak poprvé věc, u které se mi nelíbila ani jedna jediná postava. (Oprava. Raina byla skvělá. Tak přece jen jedna tam byla.) Ještě, že je tu Whedon, který jak se říká, dokáže udělat z hovínka lízátko.

V půlce totiž série dostane razantní šok defibrilátorem. Věci do sebe začínají zapadat, všechno směřuje k něčemu většímu. Přestože je to koncept, o kterém jsem četl v knížkách několikrát. Druhá půlka se tak veze na značně divočejší vlně. Ta jí rozhodně svědčí a seriál tak povstal z popela. Postavy pak ke konci taky nějak skousnete. Dobré.

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 4 lidé
80 %
plakát
Kriminálka Las Vegas
30. května 2015
další názory k seriálu

Postupně umírající

Další ze seriálů, který se nakonec stal rukojmím v rukou tvůrců a především televize, kteří jej tak nepřirozeně ždímali, do poslední kapky, až už nebylo možno stát ani o důstojný konec. Přitom seriál v začátcích rozčísl pole televizní zábavy svým neotřelým konceptem řešení případů, kdy jsme víc času trávili v laboratoři a kroutili hlavou nad všemi možnými i nemožnými udělátky v rukou specialistů, abychom na konci ty všechny padouchy dostali kam patří.

Jenže po patnácti řadách se i tenhle koncept rychle přejí. A ono nelze donekonečna přicházet s novými neokoukanými postupy a zločiny. Takže kdysi původně originální a zábavná kriminálka stejně sklouzla k jasnému a očekávanému skriptu. Už nečekáte s napětím jako na začátku, už jen čekáte. Možná na konci uznale pokýváte hlavou, jak to ten Nick vykoumal a přepnete na jiný program. A to je ten problém.

Fanoušci mohli čichat zradu už při prvních čachrech s postavami, kdy se autoři snažili oživit upadající Kriminálku. Jenže tady u mě těžce narazili. Nové postavy jsou prázdné skořápky, na což doplatilo třeba i Glee. Možná byl čas uvažovat o ukončení. Nestalo se tak.

Přesto to nějak doklepali do patnácti řad. A z kdysi dobré kriminálky se stala příležitostná zábava, která lpí na bývalých dnech své zašlé slávy. Suma sumárum. Prvotní série dokážou nabídnout solidní zábavu. Ale s odchodem původních postav ji žádný fanoušek nemůže doporučit s klidným svědomím dál. A do konce patnácté série to zvládnou je ti nejvěrnější.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 2 lidé
80 %
plakát
Gotham
24. května 2015
další názory k seriálu

Důstojné zpracování

Škoda, že jsem neměl všechny ty komiksové seriály zrecenzované před dokoukáním Daredevila, v jehož stínu všechny ostatní nyní blednou. Nicméně Gotham úspěšně odvrátil pochybnosti, že bez hrdinů typu Batman a spol. se nebude na co dívat.

Opak je totiž pravdou. Sledovat začátky hrdinů, jejichž životy jsou postupně utvářeny a směřují k onomu zrození hrdiny, byly aspoň pro mě neskutečně zajímavé. Jen by se mi líbilo, kdyby někteří dostali více prostoru. Nastínění Jokera jako dítěte v jednom díle bylo skvělé, ale trestuhodně krátké.

Gotham možná nedosahuje takových silných příběhových kvalit, čím však uhodil hřebík na hlavičku je herecké obsazení. Zejména Oswald a jeho představitel pozvedli pro mě postavu Tučňáka na úplně jinou úroveň. Dlouho jsem pak nemohl identifikovat Gordona, až mi konečně scvaklo, že je z O.C. No Ben rozhodně vyrostl do krásy a postava Gordona mu sedí jak vyšitá. Taky si dovolím trochu rýpat, ale postava Fish je skvělá. Mě nenudila, neotravovala, naopak mi byla velmi sympatická.

Gotham zatím první sérii dokázal přežít díky dostatečně zajímavému univerzu a dobrým hereckým výkonům. Pro další série to ale podle mě nebude stačit. Gotham totiž musí přidat. Už v některých dílech první série začal nepříjemně drhnout a nudit. Sám jsem zvědav, co si tvůrci pro druhou sérii připraví.

Nicméně zatím Gotham Batmanovi ostudu nedělá a tvůrci stvořili další důstojnou věcičku do univerza Batman. Pro fanoušky povinnost, ti si klidně mohou přidat dvacet bodů k hodnocení, neb budou nadšeni.

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % s názorem souhlasí
vyjádřili se 4 lidé
80 %