plakát seriálu

12 opic

(12 Monkeys)

Názory uživatelů

Je třeba cestování časem, aby vzniklo cestování časem?

Řadím se mezi fanoušky, kteří slyšeli na to, že se bude předělávat jeden z jejich oblíbených filmů. Ano, 12 Opic je skvělý film , a to nejen proto, že v něm září Bruce Willis a blázní Brad Pitt, je to hlavně proto, že přináší velmi zajímavý nápad. Nápad, který si zaslouží rozvinout. (I když jsem se toho zprvu bál)

A seriálu se přesně tohle daří. Díky času, který má seriál navíc, je zde možnost prozkoumat věci, na které by se ve filmu čas nenašel. Vlastně když zkusíte zapomenout na fakt, že film existuje, možná vás to bude bavit víc. Seriál si totiž již od začátku razí vlastní cestu a jen občas přihodí narážku na film (oblečení, jména) a je to tak rozhodně dobře, protože to funguje. Obsazeno je to příjemně, Cole je vcelku sympaťák a doktorka je kočka (jak jinak), ale baví mě hlavně Jennifer, která si tu vyšinutou holku z blázince užívá. Příběh zajímavý, jsem rád, že se nezaměřil pouze na "nápravu situace", ale že se věnoval i přítomnosti (nebo budoucnosti?). Závěr finále rozkopne dveře dokořán a i když jsem původně o obnovení pro další sérii pochyboval, tak už nyní vím, že si ji nenechám utéct.

Ano, film je lepší (sakra vždyť patří mezi nejlepší filmy vůbec), ale seriál rozhodně stojí za podívání.

V první sérii jsem si musel připomínat, že existuje film a nesmím to s ním moc porovnávat. Ve druhé už mi film ani jednou nepřišel na mysl. Tvůrci se od původního námětu odpoutali úplně a šli svou cestou. A nedá se říct, že by to seriálu ublížilo, ba naopak. Postavy mě baví, cestování časem mám taky rád a záhady, co se proplétají celou sérií mě ještě neomrzelo. Příjemných 13 epizod (za nejlepší považuji Lullaby) a docela se těším na to, co se ještě stane.

Syfy se rozhodla s třetí sérií 12 Monkeys trochu experimentovat. Celou ji totiž odvysílali během tří dnů a my tak nemuseli čekat dlouho na nové epizody. Už loni si tvůrci šli svojí cestou a letos v tom pokračovali. Tentokrát bylo hlavním motivem odhalení tajemného Svědka a jeho motivu na zničení světa. A bavilo mě to a jsem zvědav, jak to za rok celé uzavřou. Letos pro mě bude nejpamátnější scéna s "99 Luftbalons".

Čtvrtá série aneb časová smyčka se uzavírá. Upřímně jsem byl zvědav, jak bude celý seriál uzavřen a i když se příběh dost odchýlil od původního filmu, tak mě několik pomrknutí směrem k předloze potěšilo. Jsem rád, že se seriál dočkal pořádného ukončení. Nejvíc mě bavila epizoda s Hitlerem a francouzským odbojem, celkově nejzajímavější postavou pak byla určitě Jennifer Gooines.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Cesta tam a zase zpátky

Původní film se mi velmi líbil. I když je to již pěkná řádka let, co jsem jej viděl, tak ve mě stále zůstává pocit a vzpomínka, že to bylo něco výjimečného.

A jak je na tom seriál?

První série otevírá spoustu otázek. Na některé dává odpovědi, jiné si nechává na později. Pravdou zůstává, že otázek, které zůstávají otevřeny je víc než těch zodpovězených.

Do děje vstupuje spousta postav. Některé mi k srdci přirostly, jiné ani ne. Na začátku mi chvíli trvalo než jsem si k nim našel cestu. Pak to byli milí sousedé od vedle. Rád jsem je viděl, ale že bych náš vztah byl nějak moc vášnivý, to zase ne.

Seriál velmi dobře ukazuje minulost (přítomnost) a budoucnost. Přechody dávají každému dílu správnou dynamiku a ženou jej kvapem kupředu jako stopky měřící sprint.

Občas mi některé pasáže připadaly nelogické, ale jak je vidět, tak postavy ví co a proč dělají(doufejme). Snad se k některým důležitým momentům dostaneme v budoucnu.

Na závěr série se rozehrává docela zajímavé drama. Sám jsem zvědav kam se bude seriál ubírat.

Celkově se na to vše dobře dívá a cesty v čase tam a zase zpět nás nutí přemýšlet. Přemýšlet a skládat dohromady střípky amuletu 12 opic.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

12 opic

Než jsem zaČal sledovat seriál, dával jsem si velký pozor. Přeci jen 12 opic je můj oblíbený film a vidět ho znásilněný v televizní verzi se mi moc nechtělo. Ovšem musím říct, že jsem byl příjemně překvapený.

Příběh se hodně odchýlil od původního filmu, ale co čekat, když film měl 2 hodiny a seriál cca 50 epizod. Příběh se zajímavě větví a umí až do konce seriálu udržet kvalitu a napětí. Jsou zde humorně laděné epizody, které se prolínají s vážným příběhem. Základní premisa ale zůstala. Sledujeme Jamese Cola, který cestuje časem tam a zpět a snaží se zabránit globální katastrofě, tedy vypuštěním viru, který zničí celou zem.

Postavy jsou sympatické, mají své cíle, umí překvapit a jsou zábavné. Každá postava je svým chováním uvěřitelná. Seriál dokonce uměl postavy v seriálu nakombinovat v epizodách tak, že jsme sledovali příběh všech postav, ne jen Jamese.

Sledoval jsem maratonem všechny 4 série a vůbec to neuškodilo, je to jeden ze seriálů, kde to není problém - série a příběh na sebe příjemně navazuje. Za mě super sci-fi seriál, který si hraje s otázkami času. Doporučil bych se odpoutat od původního filmu, seriál si jde svou vlastní cestou.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

12 Monkeys

Serial podle filmu. K filmu jsem se dlouho premlouval a popravde to nepovazuju za zadnej vrchol kinematografie. Je to uz nekolik let a krom toho, ze tam nakej James Cole cestoval casem a podle nej se pojmenoval jeden ceskej raper bych si nevybavil ani n. Nezacit to u nas vysilat nove spustena Prima Max, tak si k tomu sam urcite cestu nenajdu. Ale kdyz uz jsem tu moznost dostal v TV aji s babingem, kupodivu ne dlouho po premire v US, tak jsem tomu dal prostor. Nedavno predtim jsem dodival Hannibala podle filmove(knizni) predlohy, to me celkem uspokojilo a tak proc ne 12 Monkeys, ze by to bylo rapidne horsi nez film jsem strach nemel. Obsazeni 00 nic, krom Kirk Acevedo ( José Ramse) pro me zadna znama tvar a to jsem dlouho vzpominal na jeho ucast v Band of Brothers. Ale Amanda Schull (Dr. Cassandra Railly) je koukatelna a s Aaron Stanford (James Cole) jim to rekl bych pasuje. Hlavni dejova linka (znicit virus) jasna od zacatku a zbytek az tak podstatnej neni. Porad jde hlavne o to jedno. Post-apo cast v budoucnosti me prijde koukatelnejsi nez ze soucasnosti. Nekdy se uz ty casovy zmeny na me moc stridaj az se v tom clovek trochu zamotava. Neni to urcite serial, kterej by stacil videt jednou za par dilu nebo ho sledoval jen jednim okem bez vetsi pozornosti. Pasaze Emily Hampshire (Jennifer Goines) jsou zabavny, ale Barbara Sukowa (Katarina Jones) me moc nebere. Zbytek postav tam zatim moc vetsi prostor nedostalo a nejspis ani nedostane. Jako nejvetsi zlom v prvni serii bych asi dal rozkmotreni Cola s Ramsem, ale do par dilu se to zas ustali. Za me nejlepsi cast cele serie. Druha serie teprve bezi, vymena roli a casovejch os Cola s Cassandrou by mohla vydrzet klidne celou radu, vypada to ze by to mohlo fungovat. Neni to teda zadnej propadak, cenim to vic nez film, ale mezi neojblibenejsi serialy bych to teda nezaradil. Od toho jsou tady napric vsema zanrama lepsi adepti a zaradit to konkretne do post-apo, tak hned nekolik. Asi by to nemuseli natahovat do moc serii, kdyby to skoncilo hned druhou, tak bych urcite nad ukoncenim netruchlil. O nakym velkym doporucovani bych asi nemluvil, spis si k tomu najdou cestu priznivci filmu nebo nahoda. Zatim bych hodnotil 70%.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

12 Monkeys

Jelikož jsem původní film s Brucem Willisem viděla opravdu hodně dávno, musela jsem si trochu připomenout, o co vlastně jde. A k mému překvapení je seriál o dost jiný, než původní film a to mi vyhovuje.

12 Monkeys mě opravdu chytilo a první řadu shlédla velmi rychle a moc se těším na pokračování.
Sice jsem se občas ztrácela v tom cestování časem, ale jinak se mi to líbí.

Zatím za mě 80%, uvidím po shlédnutí 2. série...

80 %
88 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

12 monkeys

Když jsem se o tomhle seriálu dozvěděl, tak jsem byl krapet na rozpacích. Jak by tohle mohlo dopadnout, vždyť Dvanáct opic je dnes už sci-fi klasikou, ve které tehdy zářili Brad Pitt a Bruce Willis, navíc jedním z mých nejoblíbenějších sci-fi filmů. Obavy nakonec byly samozřejmě zbytečné, a seriál byl pro mě v loňské sezóně jedním z nejlepších. Příběh, který je sice fandům sci-fi všeobecně povědomý, zde byl zpracován výborně, herecké obsazení dopadlo také velmi dobře, teď už mě štve snad jen jediná věc, a to čekání na druhou řadu, protože tenhle seriál, tohle zpracování filmové legendy dopadlo velmi dobře.

90 %
86 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
57 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Unmake history

Zas niečo pričom mi je filmová predloha neznáma (ja viem, hanba mi). No aj napriek tomu ma seriál svojím námetom oslovil a rozhodla som sa ho skúsiť. Očakávania som nemala radšej žiadne a teda som bola milo prekvapená ako ma to chytilo (a to hneď na začiatku).

12 Monkeys má veľmo zaujimavý námet- cestovanie časom, prítomnosť/budúcnosť, potenciálny vírus (ktorý v budúcnosti vyhubí polovicu ľudskej populácie). To všetko sa mieša v dokonalej kombinácii spolu so správnou dávkou akcie, napätia, mysteri či sci-fi. A funguje to dokonale. Aj keď ide seriál asi iným smerom ako film (tak som čítala) aj tak si dokázal vytvoriť vlastnú cestičku a príbeh, ktorý je určite viac než zaujímavý. Budúcnosť sa stretáva s minulosťou/ prítomnosťou. Oboje časové roviny sú navzájom prepojené a udalosti v nich ovplyvňujú obe. Samozrejme nechýbajú odhalenia, zvraty a tak sa postupne dostávame čoraz hlbšie do príbehu a odhaľuje sa nám tak samotná podstata toho všetkého. Dej sa nijak nevlečie, vždy sa niečo nového deje a seriál má tak len minimum hluchých miest.
Postavy sú celkom dobre napísané a príjemné. Cole je sympaťák. Čo som si myslela, že mi bude Cassandra vadiť, tak som je celkom mala aj rada. Ostatní za nimi nijak nezaostávali a rovnakým dielom sa zapájali do deja.

Finále bolo viace než zaujímavé. Ponúklo odpovede na niektoré otázky, no zároveň aj ďalšie položilo. Svojho potenciálu seriál určite využil a určite má čo ešte ponúknuť aj naďalej.

80 %
86 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
71 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

James Cole nie je James Cole

Seriál vznikol v období, keď vznikali aj zameraním podobné seriály, teda vírusové ako Helix a čiastočne Strain. Ako aj zoseriálované filmy, napríklad Fargo a Gotham. Tie samozrejme ovplyvnili moje vnímanie 12-tich opíc. To že sa jedná o ďalší ne-originál, ma už mierne začína nudiť, ale nedá sa nič robiť keď to funguje. Vždy to ale nie je pravidlo, sú dobré aj zlé príklady. Opice rozhodne patria k tým lepším. Na začiatku som mal trošku väčšie očakávania, ale rýchlo som si zvykol a pochopil o čom to bude. Prvú sériu hodnotím celkovo pozitívne, aj keď bolo pár momentov ktoré ostali nevysvetlené alebo nedomyslené. Na druhej strane sa zas veľa objasnilo a vysvetlilo. V konečnom zúčtovaní je seriál slabší ako film, hlavne herecky tomu moc neverím. Napriek tomu dej baví a teším sa na druhú sériu.

80 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Moje nová závislost

Měla jsem obavy. Velký. Seriál vycházející z tak boží předlohy? To nedopadne dobře... A víte co? Byla jsem úplně vedle. Asi ještě žádnej seriál mě nikdy nedokázal tak připutat k obrazovce. Vydržet ten týden čekání na další díl se pro mě stalo utrpením. Jsem prostě unešena, ani náhodou jsem to nečekala. Miluju Colea a Cassie, miluju tu chemii mezi nimi a taky miluju, jak nikdy nepřipustí, aby se jim emoce míchaly do práce. Miluju všechny ty časový skoky, zvraty, ty nervy, který u každýho dílu zažívám. Miluju to napětí, ten spád, akci. Miluju 12 Monkeys.

90 %
82 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
64 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 11 lidí

Nadějné

Tak po shlédnutí pilotu jsem nucen konstatovat, že je to velmi zajímavé. Jako výhrady by tam byly, to ne, že ne, ale celkově mi to tak nějak sedí pohromadě. Cole je na první pohled tahoun (a je velmi příjemné ho vidět v lepších hereckých výkonech, než jaké předváděl doposud). Blonďatá doktorka nedoktorka by mohla být lépe pojatá (ať se na mne nikdo nezlobí, ale doktorky většinou vypadají trochu jinak - nechci se nikoho dotknout). Chybí mi tam lepší náhled na budoucnost/současnost, tj. na dobu, ze které Cole přichází zachránit tolik miliard lidí.

Možná mi i trochu vadí, že je tam velmi málo zpětněvazebných okamžiků směřujících k původnímu filmu (který je mimochodem mistrovskou prací :).

Ale v podstatě tohle je vše o mém subjektivním pohledu. Celý díl jsem zhltnul jak malinu a neměl jsem potřebu seriál přerušovat cigaretkou apod.

Teď jen doufám, aby si ostatní díly udržely minimálně kvalitu pilotu. Snad poukázat více návaznosti na film by nebylo špatné.

Prozatím 90%, určitě se ještě vyjádřím.

90 %
82 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
55 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 11 lidí

Jak ne/zachránit budoucnost

Jsem asi jedna z mála, kdo nezná filmovou předlohu. Nemůžu tedy a popravdě ani nechci porovnávat seriál s filmem.

Cestování časem je pro mě velikým lákadlem. A rozhodně je zajímavé sledovat, jak se s tím dokáží vyrovnat seriálový tvůrci. A za mě musím říci, že se jim to daří (ano vím, že je to podle předlohy). Člověk by nejspíše čekal, že pokud chtějí z filmu udělat seriál, bude plný hluchých míst a nevhodně vyplněného prostoru. Tady je to naopak. Seriál má své rychlé tempo, příběh sviští a každý díl jen láká na následující.

Moc se mi zalíbilo obsazení. Především Aaron a Kirk. Jsou výborní a své role zvládají bez problému. Dějová linka jejich postav je brilantní ať už míří jiným směrem, nebo se zase spojuje. Stejně tak výborná je Barbara v roli Katriny. Tahle postava mi přišla zajímavá už od začátku a z mého pohledu by měla dostat trochu více prostoru. Kupodivu nejslabší mi projde Amanda. Né natolik, aby mi to rušilo celou podívanou, ale mám pocit, že její představitelka střídá dva výrazy. Ale po prvním díle druhé série mi dokázala, že to bude jen a jen lepší.

Tohle je jeden z mých top seriálů. Od prvního dílu po konec první série to bylo čím dál lepší. Vyvstalo spousty otázek, na některé z nich bylo odpovězeno a na další si budeme prostě muset počkat. Ale to čekání bude stát za to. Hrozně ráda bych tu probrala a nastínila některé situace a zápletky, které dělají seriál tak výborným, ale neznám většího odpůrce spoilerů, než jsem já. Takže doporučuji seriál shlédnout.

Zvyšuji z původních 90% na plné hodnocení.

100 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Seriál, který nedělá ostudu své předloze

Seriál se inspiruje (skvělým) filmem 12 Monkeys z roku 1995 (každému milovníkovi cestování časem doporučuji k zhlédnutí filmovou sérii Back to the Future), ale díky několikanásobně delší stopáži si (pochopitelně) jde vlastní cestou.

Cestování časem přináší spoustu příležitostí, jak do seriálu přivést dostatečný počet zajímavých zápletek. To je zde využito na maximum.

Tvůrci měli celý děj předem promyšlený, věděli, jak to vše skončí. Což je u cestování času velmi důležité. Je (bohužel) časté, že u některých seriálů cestování časem slouží pouze k vytvoření, nebo vyřešení nějaké situace.

Díky tomuto jde o nejlepší (smyslu dávající) seriál, který se zabývá tímto tématem.

U každého seriálu o cestování časem je potřeba si položit jednu otázku: "Is the future truly set?"

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

12 monkeys

Po pozretí dvoch sérií a čakaním na tretiu som sa rozhodla podeliť o svoj názor na tento seriál. Vlastne, som to dopozerala len dnes...

Fantasy, scifi, mysteriózne a k tomu aj thriller, to je presne môj štýl ale seriálu som veľmi dlho odolávala, pretože z popisu som sa bála, že to bude blbosť. A keďže som film nevidela, nevedela som, čo presne čakať. No raz som sa do neho pustila a za pár dní som mala zhliadnuté dve série.

1. séria - má veľmi rýchly spád, každý jeden diel ma bavil, každým dielom sme sa dozvedali niečo viac. Páčilo sa mi ako bolo všetko do detailov premyslené a postupne sa to spájalo ako skladačka a počas finálnych dielov som v podstate nedýchala. Tejto sérii nemôžem dať menej ako 100%. Kľudne aj viac :)

2. séria začala v rovnakom tempe ale dej sa nesústretil už na vírus ale na to, ako funguje čas. Nie som si úplne istá, či radšej nemal seriál skončil po prvej sérii s trošku odlišným koncom, pretože tak by to podľa mňa bolo dokonalé. Osobne ma sklamalo, akým smerom sa táto séria uberá, no na druhej strane, nemôžem povedať, že by kvalita klesala. Bolo tam veľmi veľa zaujímavých a skvelých pasáží a finálové časti boli zas šokujúce. Takže túto sériu by som hodnotila na takých 90%

Postavám neviem vytknúť nič, herci boli naozaj dobre vybratý, dobre to zahrali a obľúbila som si v podstate všetky hlavné postavy. Na moje prekvapenie aj Jennifer a to mi väčšinou bláznivé postavy lezú krkom.

Takže nakoniec asi toľko - pre tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť, či si seriál pustiť alebo nie - hovorím pustiť. Rozhodne ide o kvalitný seriál, pri ktorom sa nebudete mať šancu nudiť.

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Willise jsem neviděl

a tudíž jsem šel do seriálu bez toho, že bych něco očekával. Snad dobře a za neshlédnutí předlohy se upřímně stydím. Když jsem shlédl pilot, bylo mi celkem jasné, že tohle nebude nic moc pro mě. Okamžitě jsem si seriál zařadil do ignorace s tím, že se k němu sotva kdy vrátím. "Hehehe"..no, vrátil jsem se a zklamaný jsem nakonec nebyl. Dokoukal jsem první sérii celkem rychle a nakonec jsem seriál zařadil do sledovaných. Nemohu říci, že netrpělivě vyčkávám další sérii, ale až se mi dostane pod ruce, jistě jí nepohrdnu. Řekl bych, lepší průměr.
Pomalu rozjíždím druhou sérii a pravděpodobně změním názor a hodnocení k horšímu. Začínám se v dějové linii poněkud ztrácet a jsem si vědom, že to bude spíše mou nepozorností. Jenže, nemohu se přinutit k soustředění. A to znamená, že seriál není až taková pecka, jak jsem po první sérii doufal...uvidíme co dál.
Po dvojce musím konstatovat, že se mé názory liší jako noc a den a po shlédnutí už se těším na trojku. Zhruba od půlky druhé série se seriál začal dostávat tam, kde bych ho chtěl mít. Palec nahoru.

70 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Uchytne se?

Musím říct, že film už si nepamatuji a nevím, jak to skončilo. Navazuje to nebo je to úplně jiný děj někde jinde? Možná v pilotním dílu nějaký lehký odkaz (aspoň v podobě rozhovoru) mohl na film být. Každopádně pokud to budu brát jako seriál, který vůbec nijak nenavazuje na film, tak to začalo velmi dobře. Pilotní díl se povedl a těším se na další. Trochu jsem se ze začátku děsil, aby nám neřekli v prvním díle vše, ale pak ten konec to úplně vyvrátil a potvrdil, že by to mohl být běh na dlouhou trať. Víme, že seriály tohoto typu se nikdy na SyFy neuchytí dlouho díky malé sledovanosti, ale já doufám, že tenhle by mohl. Dávám tomu aspoň tři série, takže snad nebudu moc pozitivní :)

90 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Biologie napravená technologií

Nápodobně jako určitě spousta dalších jsem taky nepolíbený filmem, na který si díky seriálu určitě brzo ustelu gauč.

Po sobotní diskusi s kamarádem u třetího piva, která mimo hodnocení již zhlédnutého, obsahovala i návrhy neviděného jsem nedělní ráno sedíc v křesle seděl u mašiny měnící obrázky a na COOLu jsem narazil na něco o dvanácti primátech. Ten název jsem někde registroval... a... už vím... Názorem, že se na tohle dívat asi nebudu, protože mě záležitosti ala Planeta Opic moc neberou, jsem ukončil šanci seriálu, dostat se do watchlistu. Jenže... Prima TV opět nezklamala s návrhem seriálu a během zbytku neděle padla za vlast první série.

Tvůrcům se příjemně podařilo zamotat děj přesně tím způsobem, jaký mám rád. Pomalu a jistě odkrývat děj s vyvoláním lehké závislosti na očekávání dalšího dílu je fajn. Zvraty sice nejsou úplně nečekané, stejně jako "Honzova" dvojitá konverze ke zlu a pak zase k dobru.

Mám za sebou sice pouze prvních 13, zato však dobře zpracovaných dílů. Po celou dobu jsem se dobře bavil, a s napětím očekával jak se to vyvine dál. Několikrát zmiňovaná dvanáctka na konci série absolutně nepůsobila dojmem "něco se nám podařilo a protože v tom chceme pokračovat, musíme vymyslet někoho nového do další série".

Co příběh? Líbí se mi na něm právě ta kombinace vymýcení biologického viru pomocí vyspělé technologie.

Mám snad jen dvě výtky. Zaprvé,pokud jedinec není pravidelným pozorovatelem science fiction, potom se nejspíš bude trochu ztrácet v časových posunech zpět a vpřed. A za druhé? Při paradoxu přijde exploze, vycházejíc z hrdiny, který přežije? Osobně se mi víc líbil onen známý Kaskádový efekt třesoucí se Carterové ve StarGate O:)

A teď hurá na pokračování s očekáváním co přinese...

90 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

12 opic: Mor před branami lidstva

Po seriálech Hannibal a Fargo k nám přichází další seriálová adaptace známého filmového světa. Tentokrát se na lidstvo řítí absolutní katastrofa. Pokud někdo nezasáhne, čeká svět vyhlazení. A ten někdo musí přijít z budoucnosti

Snímek 12 opic si nepochybně pamatujete, protože na podobné kinematografické vzepětí se zapomíná jen těžko. V roce 1995 naladil animátor, režisér a bývalý člen Monty Pythonů, Terry Gilliam vpravdě mistrovskou formu. Společně s Brucem Willisem a Bradem Pittem dal vzniknout jedné z nejlepších a zároveň nejoriginálnějších vědecko-fantastických podívaných devadesátých let, v níž se to jen hemžilo časovými paradoxy a nelítostnými vizemi světa zítřka. A protože postapokalyptické seriály jsou v posledních letech pro Ameriku poměrně velké téma – vzpomeňme například zajímavé seriálové projekty Živí mrtví, Falling Skies, Extant, Revoluce anebo Into the Badlands – došlo nakonec i na „opičí armádu“ vedoucí svět do záhuby. Pro stanici Syfy byl v roce 2015 v Kanadě a v Michiganu natočen prozatím šestadvacetiletý seriál, který se již brzy rozšíří o třetí sezónu. Jen dopředu upozorňuji, že s lunatickým a úsměvně bizarním gilliamovským stylem nemá seriálových 12 opic mnoho styčných bodů. Dokonce ani přesto, že se v nich vrací starý známý časoprostorový no­mád.

Sedm miliard minus

Podobně jako ve filmové předloze budou tajemství celého příběhu 12 opic odhalována jen velmi postupně a úsporně, takže může chvilku trvat, než se divák v jednotlivých seriálových dějích zorientuje. Ani zde ale nečekají člověčí rod vůbec snadné časy. Během roku 2017 by měl lidstvo postihnout mor, respektive jakási kataklyzmatická epidemie, jejíž vinou během krátkého času vymře sedm miliard lidí. A taky nemoci přežije pouze pár hrstek nejodolnějších, ale ani oni by neměli vydržet na planetě déle než jednu generaci. Jako by nestačila všeobecná dekadence, virus totiž mutuje, a lidstvo proto stojí na hranici vyhynutí, pokud ne za ní. Nebo alespoň něco podobného tvrdí umolousaný, vyděšený a k boji neustále připravený muž jménem James Cole s tváří devětatřicetiletého Aarona Stanforda. který zároveň dodává, že právě přicestoval z roku 2043.

Návrat z budoucnosti

Není se tedy co divit, že mu plavovlasá viroložka Casandra Raillyová, kterou zde hraje Amanda Schull ze seriálu Kravaťáci, příliš nevěří. A jejich vzájemný vztah určitě neposílí ani to, že se Cole s dívkou seznámil s nožem v ruce, respektive na ženině krku. Přesto ale doktorka nakonec muži popřeje sluchu, což je chvíle, kdy může započít boj s časem. Je třeba do dvou let najít jak již zmíněnou „armádu 12 opic“, tak Lelanda Frosta, o němž si Cole přináší z budoucnosti jen velmi kusé informace. Pochopitelně přitom není v sázce nic menšího než osud celé planety a všech jejích obyvatel a můžu slíbit, že vývoj všeho dění bude v tomto seriálu doopravdy zamotaný a spletitý. Všechno ostatně ještě víc zastře mlhou příchod excentrické, snad i trochu šílené, ale zároveň geniální matematičky Jennifer Goinesové, kterou zde hraje „náhrada“ za Brada Pitta, uhrančivá tmavovláska Emily Hampshire.

Přesto ale nečekejte tak umělecké vyprávění, jak ho nabídl Gilliam, vycházející ve svém snímku z pozoruhodného černobílého krátkého filmu z roku 1962 La Jetée. Děj seriálu bude značně odlišný a k původní předloze se vztahuje jen volně. Třebaže i v seriálu se to časovými skoky jenom hemží, přece jen jde především o konspirační spletenec, který doplňují i pozoruhodné technologické dovětky. Tak například James Cole zde rozhodně není pouze obyčejný člověk – na to je jeho tělo příliš dobře a nečekaně vylepšené. A nečekejte, že zabitím zdánlivě hlavního viníka všechno skončí. Jeho smrt bude teprve začátkem.

50 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
20 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

12 Monkeys

Na seriál jsem narazila náhodou. Už pilotní díl mě velmi překvapil. Seriál mě chytil a už nepustil. Rozhodně se těším na další sérii.

90 %
38 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
38 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Tak si tu projizdim neohodnoceny serialy ktery ma zkouknuty...

a 12 Monkeys je mezi nima.
Kvalita kolisa, ale nepada pod neunosnou mez...trochu bramboracka, ale to je u cestovani casem standard. S filmem to ma vlastne spolecnyho jen malo, ale vlastne to ani nevadi.
Ani nevim jestli bych dalsi serii dal ze setrvacnosti, nebo ze zajmu.

70 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Asi ne

Začala jsem na tento seriál koukat protože miluji film.Ale nijak mě seriál nezaujal , je takový nemastný , neslaný .Nevím asi jsem očekávala víc . Ani postavy nejsou nijak sympatické . Je pro mě velkým zklamáním .

30 %
31 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
23 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 13 lidí