plakát seriálu

3%

(3%)

Názory uživatelů

3 %

Fanoušci dystopií (Hunger Games, Divergent, Maze, Elysium) si u seriálu 3 % přijdou na své. V budoucnosti je společnost rozdělena na bohaté, kteří žijí na pobřeží, a na chudé, kteří žijí ve vnitrozemí a snaží se přežít tak dlouho, jak jen to jde. Společnost však každý rok umožňuje, aby se chudí, kteří dosáhnou věku 20 let, mohli zúčastnit tzv. Procesu. V Procesu uspějí pouze 3 % kandidátů, kteří budou moci žít na pobřeží šťastně až navěky. V naději, že budou mezi 3 % vyvolenými, se tito kandidáti zúčastní různých fyzických a psychických testů, aby ukázali, že si zaslouží místo v „lepším světě“. Zkoušky jsou postaveny tak, aby skutečně otestovaly slabá místa jednotlivých kandidátů. Co však kandidáti nevědí, je skutečnost, že se z Procesu nemusí vrátit živí, což se plně ukáže v epizodě, která popisuje Stanfordský vězeňský experiment. Tvůrci se rozhodně nebojí hlavní postavy zabíjet.

Postupně se množství kandidátů snižuje a divák si může vybrat svého favorita. Ať už je to Michelle, Rafael, Fernando, Marco, Joana či někdo jiný, určitě si vyberete. Jednotliví kandidáti pod tlakem okolností odhalují své pravé já, co musí udělat a čeho se vzdát, aby dosáhli vytouženého cíle.

Ústředním tématem seriálu je zásluha vs. genetika, tedy to, že lidé by si měli své místo zasloužit místo, aby se do něj jenom narodili. Pracuje s tématem volby, oběti a „znovuzrození“. Kandidáti na rozdíl od hrdinů v Hunger Games šli do Procesu dobrovolně, nikdo jim nebrání odejít, ale oni i za cenu velkých obětí pokračují dál a dál. Často jsou postaveni před volbu mezi tím, co skutečně chtějí, a tím, co potřebují.

Seriál se však nezabývá pouze jednotlivými kandidáty a jejich motivací dokončit úspěšně Proces. Nabízí toho mnohem víc – je tu jakási společnost vyvolených, proti kterým se zvedá odbojové hnutí. Celý seriál je plný tajemství a zvratů, kladní hrdinové nejsou tak úplně kladní a se zápornými musíte soucítit, postavy nejsou tak krásné, dokonalé a nezranitelné, jak jsme zvyklí z amerických TV. Nic není zcela černobílé, jak se v průběhu seriálu několikrát ukáže.

Osobně se mi velmi líbí brazilský pohled na věc a těším se na další řadu, která nás zavede z Procesu na pobřeží.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Téma bez sentimentu

Sérii jsem si užívala do 4. dílu, pak se styl seriálu změnil. Z psychologické hry o skupině najednou byla psychologie jedince. Taky mi děj připomíná některými motivy filmy Hunger Games, Maze a Divergence. Ale bez té teenagerovské sentimentality a rozporuplnosti a amerických úsměvů a dokonalých hrdinů. Což seriálu jenom prospívá, i když závěrečné epizody mě opravdu nebavily tolik jako ty první.
Konec první série je otevřený pro pokračování, tak jestli bude, určitě ho budu dál sledovat.
Dala bych 65 %.

60 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Ale jo ...

Prakticky všechno už tu několikrát bylo, ale co. Seriál o výběru tří procent populace pro lepší život je natočený slušně, nenudí (a to v poslední době oceňuji hodně, asi se mi ve watchlistu sešlo moc kravin pohromadě), herecké výkony na úrovni, nikdo mi vyloženě nevadil (na druhou stranu jsem se taky do nikoho zrovna nezamiloval). Charakter příběhu se trochu zlomí po čtvrté epizodě, ale určitě se nedá říct, že k horšímu, prostě se změní a ke konci série trochu i graduje, rozhodně neztrácí dech.

Hodnotím ve finále docela nízko a to právě proto, že jako evidentní lowcost mi seriál nedal žádnou přidanou hodnotu ze které bych padl na zadek, celé je to víceméně o několika málo lokacích a pocitech, o efekt prakticky nezakopnete a žádná další pecka se taky nekonala.

Otevření pro další sérii vítám, tento příběh má nemalý potenciál, na Pobřeží se může dít ledacos.

EDIT po S02: čekal jsem buď Proces2.0 nebo nějaké drama z Pobřeží, děj série je někde mezi tím, dost mě to potěšilo, kvalitu seriál neztratil.

EDIT po S03: Skoro se nechce věřit, ale laťku si seriál stále drží. Minimálně ve smyslu, že každá série přichází s dalšími a zajímavými zápletkami a jen nerecykluje zápletky minulé. V této sérii jde o začátek boje o město Ulita, 8 dílů je tak akorát a záběr je klasicky otevřený a slibuje do další série opravdovou řežbu. Od jednoduchého Procesu v sérii první je to slušný posun. Za mě spokojenost, není to žádné veledílo, ale je (minimálně pro mě) zábavnější než leckterý "velký" seriál. Tak jen, aby to teď nezrušili, to by v této dějové fázi bylo asi na pěst.

Sice to sem úplně nepatří, ale musím pochválit slušně udělané slovenské titulky. (v třetí sérii ještě ultrarychlé)

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

3

zaujímavý nápad, ale nudila som sa. možno to je aj tým, že nemusím dvakrát juhoamerické krajiny

40 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé