plakát seriálu

Vláda

(Borgen)

Názory uživatelů

Politika v Dánsku

Na úvod musím říct, že seriály ve kterých se nemluví anglicky nejsou na mém žebříčku nijak vysoko, ale shoda okolností mě dotlačila k tomu, abych si pustil tento dánský kousek, který bych sám překřtil na Evropské House of Cards. Vtáhlo mě to hned od začátku, politický systém v Dánsku je mnohem bližší tomu našemu než ten americký, takže si člověk může říct, že takhle nějak to doopravdy funguje. Oproti HoC má i o něco uvěřitelnější a realističtější vývoj, což se mi líbí.

Hlavní hrdinka Birgitte Nyborg se dostane k postu premiérky tak trochu jako slepá k houslím a o to je zajímavější sledovat její přerod z pozitivní postavy, která dělá kompromisy do tvrdé ženy, která prosazuje svou. Cestou musí obětovat přátelství, odsunout stranou rodinu a začít se spoléhat na lidi, kterým nevěří. Pro mě je to asi nejuvěřitelnější politika, co jsem viděl v seriálech či filmech. Rozhodně mě to zaujalo a slibuju, že se časem dokopu i k tomu, abych se podíval na druhou a třetí sérii.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Politika

Právem vysoce hodnocený Dánský politický seriál. Ležel mi ve watchlistu dlouho, přece jen je to politika a já radši scifárnu nebo dobrou detektivku. Ale nakonec na něj došlo a rozhodně jsme doma neprohloupili.

První 2 série sledujeme političku Birgitte, která poměrně nečekaně k premiérování přišla. Kouzelné je sledovat její přerod z idealistky v drsnou političku. Hlavně ale sledujeme politické machinace, ústupky, kompromisy a různé podpásovky, ikdyž tak za hranou jako house of cards to není (čili je to v mezích reality, což divák ocení). Do toho linka osobního života premiérky a několik dalších dějových linek. Všechno citlivě sestaveno do děje tak, že se divák nenudí, naopak se baví a těší se na další díl.

Ve třetí řadě Birgitte buduje novou politickou stranu a směřuje k volbám. Třetí řada nebyla špatná, jen mě bavila o trošku míň než 2 řady předchozí.

Celkově se jedná o dobře natočený seriál, s postavami, se kterými se divák může nějak ztotožnit. Volební model a kultura je nám rozhodně blíž než amerika a seriál se prakticky pořád pohybuje v zóně reálnosti. O to víc oceňuji, že je celý poutavě natočen a hluchých míst, že je minimum.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk