plakát seriálu

Borgiové

(The Borgias)

Názory uživatelů

Historické příběhy frčí

Než začnu s kritikou, musím seriál nejdřív pochválit. A hodně pochválit! Vedle vynikajícího hereckého obsazení (Irons je vskutku božský!), hudebního podkresu (Trevor Morris nezklamal:) i režie tu máme především brilantně napsaný scénář jednoho mocenského rodinného dramatu na pokračování. Výpravu sice občas krapet shazují CGI triky (hlavně při bitvách), ale pořád je to velice, velice slušné!
Jenže když řeknu A, musím říct B. U historických seriálů se dnes už setkáváme s vynikajícím vyobrazením doby, ať už to starověký nebo ten středověký Řím. Odpovídají tomu dialogy, ale mnohdy už úplně ne přemýšlení postav. Je opravdu snadné udělat z mocných středověku cyniky, jenže mnohem těžší cestou se vydá málokdo - a Borgiové jsou v tomto ohledu někde napůl. Na jednu stranu tu máme papeže, který dokáže intrikovat, ale jeho činy přitom nepopírají jeho víru, pouze se jimi adaptuje na prostředí, ve kterém musí žít. Na stranu druhou tu máme postavy tak učené, prozíravě bystré a vědecky ateistické, až si člověk říká, jestli si autoři nespletli renesanci (stále se nesoucí v duchu katolictví!) s osvícenstvím.
A "první opravdová kriminální rodina historie", to už je na můj vkus trochu moc - nejen vzhledem k tomu, že o Borgiích zase až tolik informací nemáme, počítaje v to i slavnou Lucrezii. Zaprvé - opravdových kriminálních rodin byly miliony už dávno předtím (chceme-li historicky doložené klany, mluvme spíš o stovkách), zadruhé - jestliže odsuzujeme Borgie, tak proto, že mezi všemi ostatními "italskými" rody (uvozovky kvůli jejich španělskému původu) byli v jeden okamžik nejúspěšnější, ačkoli to trvalo jen několik let. Jak se nejsnáze diskredituje odkaz někoho, kdo vám šlápl na kuří oko? Přece ho pomluvíte :) A zvlášť, když to byl původem nějakej španělskej žid, že jo.
Je důležité, aby si lidé uvědomili, že spousta z tohoto seriálu je nadsázka, ale nejen to - církev byla tenkrát silný mocenský nástroj, který byl na jednu stranu sice silně zapleten do té nejvyšší politiky a aktivně do ní zasahoval, na druhou stranu to byla právě církev, která v mnohém zachovala odkaz antiky (vidět je to i v jednom díle Borgiů, kdy papež Alexandr nechá konzervovat nalezenou římskou vilu). Je strašně trendy navážet se do církve, ale středověká společnost vyznávala úplně jiné hodnoty a postoje než ta dnešní. A odsuzovat středověkou církev jako největší zlo na zemi je jako odsuzovat samotnou podstatu lidského bytí a vývoje. Za 500 let totiž někdo stejným způsobem může říct, že největší hrůzy udělalo lidstvo ve svém tzv. "moderním" věku - a taky vlastně nebude daleko od pravdy.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Rozhodně skvělý historický seriál

Na seriál mě navedla ševča, za což ji moc děkuji, protože se brzy dostal do mého listu oblíbených.

Jeremy Irons zvládá svou roli bravurně a postupně nám odkrývá nemálo tváří tohoto papeže. Ostatní herci mě příjemně překvapili, byli pro mě zcela neznámí, takže jsem nevěděla co čekat.
Všichni zvládli své role skvěle, od nevinné Lucrezie až po Cezareho.

Seriál je od Showtime, takže si nemusí dělat moc starosti s tím, jestli tam nebude moc sexu, nadávek a drsných scén. A právě to je to dobré. Dodává tomu autentičnost a člověk to pak skutečně prožívá spolu s hrdiny.

Jen mě vždycky zamrzí, že série má tak málo dílů, ale s tím nic nenadělám.

Chápu, že ne všem se to bude líbit, ale dejte tomu aspoň šanci.

90 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

The Borgias

To nejlepší, co mezi historickými seriály lze naleznout. Obsazení všech hlavních postav nemá chybu a v čele s Jeremy Ironsem (Rodrigo Borgia) vládne celému seriálu. Tvůrci se nebojí ukázat všechny zvrácenosti a intriky toho slavného rodu. Evropská verze s názvem "Borgia", která se staví, jako konkurence tomuto původnímu seriálu, pak působí, jako slabý odvar.

100 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Borgiové

Ze seriálu jsem byla prostě nadšená, vyloženě něco pro mou historii milující dušičku.
Jeremy Irons svým skvělým výkonem nepřekvapil, nečekala jsem od něj ani nic jiného, ale ostatní hlavní postavy, které ztvárnili herci mnohem méně známí, byly zvládnuty stejně dobře. Chvílemi jej možná i zastiňovaly, ale jen chvílemi.
Jsem ráda, že se do seriálu pustila zrovna televize Showtime. Nemusí si totiž tak lámat hlavu s přístupností, tudíž byl seriál realističtější, než by si mohli dovolit někteří jiní. Těžko bych pak mohla cítit Lucreziinu bolest, když bych viděla verzi vhodnou pro americké teenagery, a určitě bych tak zaníceně nenáviděla kardinála della Rovere, když bych neviděla na vlastní oči, co způsobil kvůli uraženému egu. Prostě se tak dalo spíše vcítit do postav, i když to vyřazuje spoustu potencionálních diváků, kteří se s takovým realismem nesrovnají.
Bohužel těch 20% dolů dát musím. Vím, že někdy je méně více, ale tím, že epizod bylo jen 9 a už je to docela dlouho, co jsem je viděla, stihlo mé nadšení vyprchat. To je neštěstí takového vysílání, člověk nedostává pravidelné dávky a odvykne si.

2. série se ukázala ještě lepší. Nepochopím sice, proč se víc líbil bratr jejího nápadníka než nápadník samotný a Rodrigovo naprosté popírání ohledně Juana, ale jinak žádná výtka. Dokonce přidám procenta.

90 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
90 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

Úžasný seriál s ešte úžasnejším koncom

Dejepisárka vo mne týmto seriálovým počinom zaplesala, po skončení Tudorovcov som navyše mala o historické seriály núdzu. A rozhodne neľutujem, že som siahla práve po príbehu Borgiovcov.

Nebudem tu vypisovať tie "bežné" superlatívy - skvelí herci, scenár plný intríg, úžasná hudba, dychberúca výprava a kostýmy... Tento seriál divákovi hlavne ponúkol zaujímavé, rozpoltené charaktery, z ktorých každý prežíval svoj strach, bolesť, ambície, nádej a túžbu po slobode. A v tom bol seriál najsilnejší, to bola jeho výsada.

Nakoniec musím vyzdvihnúť dokonalý koniec, ktorý povesti temnej historickej drámy dostál, ak ju priam nepovýšil na vyššiu úroveň. Posledná scéna vo mne bude rezonovať ešte dlho.

90 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Sex. Power. Murder. Amen.

Historické seriály sú mojou slabosťou. História nám toho ponúka ako námetov mnoho. Či už pôjde o nejakú významnú postavu či dôležitú udalosť, vždy sa z toho dá pekne krásne vyťažiť zaujímavý námet. Je ale jasné, že občas bude potrebné nejaké to menšie upravovanie ale aj tak si takéto seriály dokážu zachovať svoju autenticitu a atmosféru a patriť medzi tie kvalitné vecičky.

Tentoraz sa v centre diania ocitla rodina neslávne slávnych Borgiovcov. Boli označovaní aj ako prvá kriminálnu rodina v Taliansku. Ale boli ňou naozaj? Pravda to môže byť, ale aj nemusí. Dá sa povedať, že ide o pravé historické dráma so všetkým čo k nemu patrí. Dej je jednoduchý. Sledujeme príbeh jednej rodiny, ktorá sa snaží udržať si stoj čo stoj svoje miesto. Borgiovci sa na nič nehrajú a idú si tvrdo za svojim, aj cez mŕtvoly. Na dosiahnutie svojich cieľov sa neboja použiť akékoľvek prostriedky. Jed, vraždy, intrigy, zrady, podplácanie.... nič im nie je cudzie. Strany menia tak ako im to vyhovuje, sú posadnutí mocou a preto aby si ju udržali urobia všetko. A práve na tomto všetkom seriál stavia. A že mu to ide viac než na výbornú. Borgiovci sú plní zrád, túžby po moci, intríg či násilia. Ide predovšetkým skôr o boji z vnútra (z ich rodinného kruhu). Útočí sa vždy len od chrbta. Borgiovci aj keď možno trochu skreslene odzrkadľujú atmosféru tej doby tak ako to bolo.
Medzi ďalšie plusy seriálu okrem kvalitného scenára patria aj dokonalá hudba (z ktorej občas pôjdu zimomriavky), famózna výprava, nádherné kostýmy či skvelá atmosféra. Jediná škoda je toho konca. Áno ono je to svojím spôsobom uzavreté, len túto milú rodinku sme museli opustiť práve keď bola na svojom vrchole a ďalšia časť ich príbehu sa ešte len mala odohrať (vďaka za google).

K veľkým plusom seriálu patria aj samotné postavy. Každá jedna z postáv je rovnako dôležitá. Herecké obsadenie lepšie ani nemohlo byť. Jeremy Irons ako pápež a hlava rodiny je proste dokonalý. Skvelo mu sekundujú aj jeho deti a teda Francois Arnaud (o tom ešte budeme počuť) či Holliday Grainger. Postavy nie sú umelé a ich správanie nie je neprirodzené alebo silené. Ich šťastie a lásku, bolesť a beznádej, nádej a sklamanie....budete prežívať s nimi. Každá z postáv si prechádzala niečím čo ju postupne pretrváralo, menilo, posilňovalo. Napríklad taká Lucrezia sa z mladého, naivného dievčatka stala silnou a sebavedomou ženou, ktorá chcela byť milovaná a nie len byť nástrojom v otcových rukách.

The Borgias je určite kvalitným seriálom, ktorý stojí za zhliadnutie. A to kvôli mnoho veciam- atmosféra, scenár, postavy....proste všetko. Jediné čo vás zamrzí bude ten koniec, ktorý prišiel práve v okamihu keď bol seriál na vrchole a mal toho ešte toľko ponúknuť. Ale keď už nám príbeh rodiny Borgiovcom nedopovie on, tak sú tu ujo google a knihy.

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

The Borgias- dokonalý seriál

Keď sa v škole rozprávame o obľúbených seriáloch a ja spomeniem The Borgias, všetci sa začnú smiať, že čo môže byť dobré na seriály o pápežovi. Že čo? Všetko!
Ešte žiadne historické dielo v podobe seriálu či filmu ma tak nezaujalo, že by som začala pátrať po internete a v knihách, aby som sa dozvedela čo najviac.
Ohromovali ma výkony hercov, páčila sa mi scéna, dej, dialógy, monológy, milovala som to oblečenie, ktoré nosili dámy, tie nekonečné spory medzi rodmi, proste všetko.
Zbožňujem seriály, ktoré vo mne vyvolávajú nespočetné množstvo pocitov. A pri The Borgias som cítila asi všetko. Niekedy som plakala aj 2 hodiny v kuse, inokedy som cítila nenávisť a mala som chuť vtrhnúť tam, a všetkých tých, ktorý spôsobovali Lucrezii alebo Cesaremu bolesť odstrániť z cesty, ale najviac teraz prežívam šťastie, že som začala tento seriál pozerať.
No a keď som sa dozvedela, že 3. séria je poslednou sériou som bola strašne nahnevaná, prečo tak úžasný seriál musí končiť. Čo dodať. Tento seriál rozhodne každému odporúčam.

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Škoda

Zo začiatku ma pohltila atmosféra Vatikánu a výprava, v seriály exceluje Jeremy Irons, no to sú asi všetky pozitíva. Intrigami, ani obsadením sa nemôžu Borgiovci s podobnými titulmi merať a seriál časom pôsobil strašne umelo.

60 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé
Ajam
30. listopadu 2012

Borgiové

Velmi dobrý historický seriál, stavějící na postavách, které skutečně žily. Bez obalu ukazuje prohnilost mocných a je jedno jestli se jedná o krále nebo papeže. Nejednou se mi stalo že v seriálu se mihla postava, kterou jsem nějak podvědomě znal, ale hned sem si ji musel vygooglit, jakou hrála v historii skutečnou roli. Takže seriál nejen pobaví, ale i poučí což není k zahození. Herecké výkony jsou velmi dobré a strhující jako milovník historie nemůžu dát jinak jak 100%.

100 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé