plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 4×10 – Ticho (Hush)
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Hrobové ticho postihlo Sunnydale. Odpovědni za to jsou tzv. Gentlemani, zlehčí si tím totiž dosažení svého cíle. Jediné co je může zastavit je skutečný lidský hlas.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Buffy je na hodině Walshové, ta jí přikáže lehnout si na stůl, Riley ji políbí, pak vidí malou holčičku, jak zpívá a pak se probouzí. Riley Buffy po hodině doprovází a ptá se jí na její večerní program, Buffy automaticky odpoví, že má hlídku. Riley prý bude známkovat písemky. Už už se skoro políbí, ale Buffy cukne a říká, že oni žádnou písemku přeci nepsali. Buffy volá Gilesovi ohledně snu, který měla, ale tu část, jak ji líbá Riley, radši vynechá. Spike bydlí u Gilese. Alex se hádá s Anyou, protože prý ji nemá rád a nezáleží mu na ní, ale jenom na sexu. Giles večer očekává dámskou návštěvu, proto chce, aby Alex hlídal Spika. Willow je na sezení čarodějek, tam potkává dívku jménem Tara. Buffy s Willow mluví o své práci a o tom, že chce Rileymu o tom říct. Riley mluví s Forrestem taky o tom, že chce Buffy říct o své práci. Alex u sebe uváže Spika. Giles se pořád pokouší vyluštit Buffyin sen, ale pak mu přijde návštěva a odloží to. Někdo zaklíná lidi v městě, když všichni spí. Ráno, když se Buffy s Willow probudí, chtějí si něco říct, ale z úst jim nevychází žádný zvuk. Riley s Forrestem jdou do laboratoře, ale neprojdou hlasovou identifikací a do výtahu začne vnikat jedovatý plyn. Když je Walshová vysvobodí, ukáže jim tabulku s nápisem: V případě nouze, použít schody. Buffy si vzpomene na svůj sen, ve kterém holčička zpívala: "Ani hlásek ven." Riley s týmem komunikují s centrálou přes počítač, mají za úkol hlídat ve městě pořádek, dokud centrála situaci neprošetří. Buffy se potká s Rileym a protože si nemůžou nic říct, konečně se políbí. V noci po celém městě levitují démoni v oblecích. Démoni v noci zaklepou na dveře 118 a kluka, co jim otevřel, přivážou k posteli a vyříznou mu srdce. Buffy jde ráno na obhlídku místa činu, Giles ráno čte noviny, kde se píše o té vraždě. Buffy s přáteli mají bojovou poradu - Giles zjistil, že na město útočí tzv. Gentlemani z pohádky, kteří potřebují sedm srdcí a zastavit je může jenom skutečný lidský výkřik. Buffy i Riley jsou na hlídce. Tara jde za Willow, Gentlemani ji při tom uvidí, Tara klepe na dveře, ale otevře Gentleman s vyřízlým srdcem v ruce. Buffy i Riley bojují s Gentlemani na radnici, kde je oba zahlédli. Riley vidí, jak je Buffy silné a Buffy zas vidí, že je Riley ve vojenském. Alex zmlátí Spika, protože si myslel, že kousl Anyu. Oba se pak vášnivě políbí, jelikož Alex dokáže, jak mu na Anye záleží. Tara s Willow utíkají před Gentlemany, chtějí se zabarikádovat, ale bedna je příliš těžká, Willow ji zkusí levitovat a Tara ji při tom pomůže. Gentlemani chytnou Buffy a chtějí ji vyříznout srdce, Riley je zasáhne elektřinou. Buffy zahlédne skřínku, co viděla i ve snu, ale Gentleman ji drží, tak naznačí Rileymu, aby ji zničil. To všem vrátí hlasy, Buffy vykřikne a Gentlemani vybouchnou. Tara s Willow mluví o magii. Riley přijde za Buffy, aby si spolu promluvili, o tom kým ve skutečnosti jsou.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Andy Hallet, hrajícího Lorna v seriálu Angel, můžeme vidět jako studenta na začátku epizody vlevo nahoře na přednášce.
Gentlemani se po městě přenášeli pomocí drátů a osobních jeřábů.
Toto je nejoblíbenější epizoda Allyson Hannigan a zároveň třetí nejoblíbenější Joshe Whedona.
Vytvoření Gentlemenů bylo inspirováno Jossovým snem. To, že se nemluvilo, mělo všechny donutit, aby to vypadalo lépe vizuálně.
Poprvé se v této epizodě objevuje Amber Benson, která přiznala, že nejděsivější věcí, kterou doposud zažila, bylo vidět Gentlemeny při obědě, jak jedí stále namaskovaní a oblečení v kostýmech.
Tato epizoda byla nominovaná na Emmy za scénář v kategorii dramatických seriálů.
Postavy nemluví po celých 24 minut a 37 sekund.
Těsně předtím než se Buffy s Rileym setkají tváří v tvář, Buffy hodí jednoho Gentlemana na police, ty začnou padat. Nicméně v dalším záběru jsou na svém místě a neporušené.
Spike si bere z lednice vrchovatý hrnek s krví, když ho ale v dalším záběru pije, je v hrníčku o dost míň krve.
Kdyby totiž byl stejně plný a Spike ho naklonil takhle zprudka, určitě by se polil.
Spike si utře pusu od krve poté, co ho Alex pustí, o pár záběrů později už ale má zas krev na puse.
Než začne Giles promítat, můžeme vidět Anyu, jak si sedá, ale nemá nic v ruce, o chvilku později má zničehonic v ruce popcorn.
Když Buffy napíše na svou tabuli, jak získá svůj hlas zpátky a zvedne ji, má v pravé ruce fixu, po krátkém záběru na Gilese, má Buffy fixu položenou nalevo na tabuli a tabuli pořád zvednutou, takže fixu neměla, jak přehodit.
Alex se natahuje pro svou tabuli, aby něco napsal, my můžeme vidět předtištěná písmena.
Když Alex volá Buffy, protože nemůže mluvit, můžeme na jeho rameni vidět špatně zamaskované tetování.
Můžeme často vidět stíny drátů, které tahaly Gentlemany.
Riley rozbije lahev, která je vedle krabice, a její vršek dopadne na víko krabice. Když se pak Riley rozmachává, aby rozbil krabici, je vršek lahve pryč.
Když se parta dívá na televizi, pití Olivie se změní z whisky na vodu.
První záběr na věž ukazuje, že je téměř jedna, pohled zvnitřku ukazuje minutovou ručičku na 8, další pohled zvnějšku ukazuje opět jednu hodinu.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Riley: Buffy je vyjímečná.
Gareth: Jo, protože v předchozích dvěstě případů, když si to řekl, jsem to nevěděl. Teď už to vím.
Spike: Nechápu, proč musím bejt uvázanej.
Xander: Jen když budu spát.
Spike: Jako bych tě chtěl kousnout.
Xander: Ale chtěl bys.
Spike: To bych teda neřekl.
Giles: Potřebuju, aby sis vzal Spika.
Xander: Co?
Spike: Co?
Anya: Co?
Spike: Já s ním teda nebudu.
Anya: (na Alexe před Gilesem a Spikem) Tohle není vztah, ty mě nepotřebuješ! Tobě záleží jenom na orgasmech!
Alex: Dobře... Pamatuješ, jak jsme mluvili o soukromých rozhovorech? Jsou míň soukromý, když mluvíš před přáteli.
Spike: (na Alexe) Nejsme tví přátelé. (na Anyu) Pokračuj.
Giles: Prosím ne.
Spike: Došly nám sušenky.
Giles: Došly nám, protože jsi je všechny snědl. Zase.
Spike: Sežeň další.
Giles: Já myslel, že upíři mají pít krev.
Spike: Jo, někdy si rád do krve nadrobím sušenky. Je pak hustší.
Giles: To, cos mi právě řekl, způsobilo, že se už nikdy nedotknu žádného jídla.
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Spike / William Pratt / "Krvavý William"
Anya Jenkins
Riley Finn
Tara Maclay
Vedlejší postavy
profesorka Maggie Walsh
Forrest Gates
laboratorní technik
Gentleman
Gentleman
Newscaster
malá holčička
brečící student
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevTicho
Původní názevHush
Rok natočení1999
Premiéra14. prosince 1999
Česká premiéra6. února 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka43 minut
Autoři profilu epizody