plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Zajímavosti ze seriálu
Whedonův pozdější oblíbenec Nathan Fillion se pokoušel získat roli Angela. Nakonec si až v poslední sérii zahrál Caleba.
Na roli Xandera byl původně zvažován Ryan Reynolds. Hlásil se i Danny Strong, který si později zahrál Jonathana.
Hlas maskota Mutant Enemy, který na konci skoro každé epizody skuhrá typické "Grrr...Arrgh", patří Jossu Whedonovi.
Joss Whedon přiznal, že námět na Buffy ho napadl na základě všech horrorů, ve kterých bezmocná mladá blondýnka umírá jako první a cítil, že tento archetyp potřeboval upravit.
Postava Jenny Calendar se původně jmenovat Nicki. To se později změnilo na Jenny, aby se předešlo zmatkům, protože Nicholasi Brendonovi se na place říkalo Nicky.
Adresa domu Summersových je 1630 Revello Drive.
Celá první řada byla dotočena dřív než byl vůbec odvysílán první díl. Proto byly některé scény upraveny nebo dokonce vloženy zcela nové. Například scéna v knihovně, kdy Buffy říká "Je to můj první den..." vznikla poslední den natáčení. Do prvního dílu byla také přidána scéna, kdy Pán oslepí upíra, který ho zklamal se slovy "Máš něco v oku".
Opakující se prolog ("V každé generaci je jedna vyvolená...") není použitý v každém díle. V první sérii chybí dvakrát a ve druhé se objevuje už zcela nepravidelně. Pro druhou ho namluvil Anthony Stewart Head.
Joss Whedon původně zvažoval, že by se v seriálu neobjevil ani jeden z Buffyiných rodičů. Nakonec se uvolil, že diváci budou vídat jenom matku - Joyce, která se nakonec stala důležitou postavou.
Třetím členem party nepřátelských šprtů v šesté sérii měl být Tucker, který se objevil ve třetí sérii jako student, který chce zabít všechny na plese. Nakonec ho scénáristé nahradili Andrewem, jeho mladším bratrem.
Představitel Andrewa Tom Lenk se v seriálu poprvé objevil v díle 5x02 (Real Me) jako Cyrus.
Kali Rocha, která v šesté sérii hrála Halfreck, se mihla v páté sezóně jako Cecily, žena, která odmítla Williama a zavinila tak nepřímo to, že se stal Spikem. Když Kali měla hrát Halfreck, bylo tvůrcům jasné, že taková věc fanouškům neujde a proto scénář obohatili o malé pomrknutí. Když Halfreck poprvé uvidí Spikea, zeptá se "William"?
Seriálu se dařilo v nejrůznějších anketách. Podle TV Guide jde o třetí nejkultovnější seriál v historii. Podle ankety Entertainment Weekly o nejlepší seriál skončila Buffy na desátém místě. V obdobné anketě magazínu Empire dokonce na druhém.
Spike se před svou proměnou jmenoval William. Angelovo původní jméno bylo Liam, což je irská obdoba anglického William.
Dlouho se spekulovalo o tom, kdy se Buffy narodila, protože v seriálu se na různých místech objevuje jiný údaj. Sám Joss Whedon nakonec uvedl, že správné datum je 19. ledna 1981.
Producenti řekli Nicholasi Brendonovi, aby přestal posilovat, protože by jinak Xander "vypadal moc nabušeně".
Pro roli Anyi byla původně vybrána jiná herečka, která ale vycouvala, když zjistila, že by si zahrála jen ve dvou dílech. Role připadla Emmě Caulfield a v dalších sériích se stala jednou z hlavních postav.
Všechny tři sudé série obsahují halloweenské díly (2x06 - Halloween, 4x04 - Fear Itself a 6x06 - All The Way), zatímco liché ne.
Jen v osmi epizodách se neobjevuje žádný upír. Jsou to 1x03 (The Witch), 1x06 (The Pack), 1x08 (I, Robot... You, Jane), 1x09 (The Puppet Show), 2x04 (Inca Mummy Girl), 4x02 (Living Condition), 4x04 (Fear, Itself) a 4x05 (Beer Bad).
!SPOILER! - Postavy Spikea, Oze, Faith, Wesleyho a Drusilly měly zemřít, ale nakonec jejich příběhy pokračovaly ještě dlouho po skončení původně zamýšlených linií. Jenny a Joyce měly zemřít dříve než se tomu nakonec stalo.
!SPOILER! - O Jossu Whedonovi je známo, že plánuje příběh na celé série dopředu. Stopy k příchodu Dawn lze najít už ve třetí sérii, přestože se její postava objeví až v páté.
!SPOILER! - Mnoho herců se v seriálu objevilo i poté, co jejich postava zemřela. Patří mezi ně Mark Metcalf (Pán), Robia LaMorte (Jenny), Azura Skye (Cassie), Danny Strong (Jonathan), Lindsay Crouse (Profesorka Maggie Walsh) a Kristine Sutherland (Joyce). Darla (v podání Julie Benz) zemřela během první sezóny a v seriálu se pak objevila už jen ve flashbacku, zato v sesterském seriálu Angel měla mohem výraznější roli.
!SPOILER! - Téměř všechny hlavní postavy se alespoň na chvíli staly démonem: Buffy byla upírem v díle 1x10 (Nightmares), Xander byl upír v 3x09 (The Wish), Willow také v 3x09 a v 3x16 (Doppelgangland). Angel a Spike jsou upíři po celou dobu. Oz je vlkodlak. Anya byla démonem při svém prvním objevení se v seriálu (3x09) a Giles se proměnil v démona v díle 4x12 (A New Man). Bez podobného zážitku zůstali jen Riley, Tara a Dawn.
!SPOILER! - Postava Dawn měla původně mít moc mluvit se smrtí a schopnost pohybovat objekty pomocí mysli.
!SPOILER! - Po skončení seriálu se uvažovalo o tom, že by Faith dostala vlastní seriál. Její představitelka Eliza Dushku ale přijala roli v seriálu Tru Calling.
1/2
12