plakát seriálu

Chirurgové

(Grey's Anatomy)

Epizoda 8×08 – Srdce v krabici (Heart-Shaped Box)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Derek se chystá na operaci spisovatelky, která chce ale nejdříve dopsat svou knihu. Baileyová léčí Georgovu matku a péčí o ni pověří Meredith. A všichni společně jsou fascinování srdcem, které v krabici čeká na provedení transplantace.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Do nemocnice se chystá doktorka Polly Prestonová kvůli možné stáži na pediatrii. Hunt přikázal Arizoně, aby jí umetla červený kobereček, protože má za sebou ty nejlepší školy v USA a nemocnice o ní velmi stojí.

Derek s Lexie mají případ Justine Campbellové, která má v mozku několik aneurismat. Když se jí Derek snaží podat odborný výklad, neposlouchá ho, protože neustále pracuje na svém notebooku. Justine píše knihu a je rozhodnutá jí dokončit dřív, než zemře. Taková je totiž prognóza, ať už na operaci nepůjde, anebo půjde, ale lékař jí zkazí.

Baileyová má za pacientku Louise O’Malleyovou, matku George, na které jí velice záleží, ale kvůli pracovním povinnostem se jí nemůže věnovat. Proto pověří Meredith, aby se o ní starala a věnovala jí maximální pozornost.

Teddy s Cristinou spolupracují při transplantaci srdce, které má dostat pacient v Los Angeles. Bohužel, po vyjmutí srdce se operující lékař, dozví, že jeho pacient měl zástavu a nepodařilo se ho oživit. Lékaři tak mají vyjmuté srdce, které nemají komu dát. Teddy po chvíli najde příjemce, ale bude nějakou dobu, než si pro něj někdo přijede. Je třeba srdce hlídat a kontrolovat funkce, ale když chce Cristina najít nějakého stážistu, Teddy jí řekne, aby si to vzala na starost sama.

Avery cítí, že Lexie stále nemá vypořádané vztahy s Markem a pro dnešek je mu dost nepříjemné s ním dělat. Proto přemluví April, aby mu prohodila operaci nervového štěpu s Karevem.

Derek nutí Lexie, aby přesvědčila spisovatelku Justine, která podepsala revers, že má jít na operaci. Ta se stále ohání tím, že svým čtenářům dluží rozuzlení románové řady, která trvá už více než deset let. Lexie chce její práci tedy alespoň nějak urychlit, takže se nakonec nechá přesvědčit k tomu, že jí bude dělat zapisovatelku.

Webber si přečte Cristinin seznam operací, které chce s Teddy dělat. Podivuje se nad tím, že jsou všechny celkem běžné a někdy až banální. Ona ale stále neví, co chce. Později si s Meredith vzpomenou na to, jak George operoval srdce ve výtahu a v tu chvíli jí svitne.

Meredith při vyšetření zjistí, že Louise má záněty po zfušované operaci žlučníku z jiné nemocnice a bude muset znovu na operaci. Louise neustále mluví o tom, jak ráda vidí Meredith a také Callie, o které ale neví že je lesba.

Avery se Sloanovi vymluvil, že s ním nemůže dělat operaci, protože musí napsat článek. Později se ale objeví na galerii a Webber mu řekne, že je blázen, když není na sále. Mark potom jde za Derekem a svěří se mu, že se mu Avery zdá nějak odtažitý a bojí se, že o něj přijde.

Lexie se zcela zabrala do práce s Justine a dokonce se s ní začne dohadovat o tom, jak by kniha měla skončit, když v tom Justine praskne aneurisma a musí na operaci.

Teddyin manžel Henry celý den sledoval operace svojí ženy a je úplně fascinovaný. Rozhodne se, že půjde znovu studovat a chce jít na lékařskou fakultu. To Teddy úplně vyrazí dech a snaží se mu to rozmluvit, protože se jí to zdá nereálné. Nakonec mu řekne, že se jí to líbí tak, jak je to mezi nimi teď a nechce strávit dalších deset let vedle studenta medicíny. Henryho se to dotkne a odejde.

Avery si uvědomí, že si musí vybrat mezi Lexie a plastikou s Markem. Zvolí Marka a s Lexie se rozejde. Justine se po operaci v pořádku probudí a řekne Lexie, že se znovu rozhodla pozměnit konec knihy. Pro Lexie je to v tuto chvíli velice citlivá záležitost a pomůže jí, když jí Justine nabídne, aby s ní dál na knize pracovala.

Louise absolvuje operaci, kterou v podstatě vedla Meredith. Při ní si s Baileyovou také vyříkaly pár věcí, které mezi nimi způsobovaly napětí. Když se Louise probudí, sedí u ní Callie, která jí řekne pravdu o své sexualitě, dceři a ovšem co se poslední dobou dělo.

Hlavní postavy
Dr. Meredith Grey
Dr. Miranda Bailey
Dr. Richard Webber
Dr. Owen Hunt
Dr. Jackson Avery
Dr. April Kepner
Dr. Teddy Altman
Dr. Arizona Robbins
Dr. Lexie Grey
Dr. Mark Sloan
Dr. Callie Torres
Dr. Alex Karev
Dr. Cristina Yang
Dr. Derek Shepherd
Vedlejší postavy
žena v baru
zdravotní sestra Ruth
CT Tech
Dr. Park
Justine Campbell
Henry Burton
Dr. Polly Preston
Louise O'Malley
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevSrdce v krabici
Původní názevHeart-Shaped Box
Rok natočení2011
Premiéra3. listopadu 2011
Česká premiéra27. července 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Sledovanost premiéry9 520 000 diváků
Autoři profilu epizody