plakát seriálu

Chirurgové

(Grey's Anatomy)

Zajímavosti ze seriálu
Isaiah Washington byl z natáčení doslova vyhozen po třetí sérii. Hlavně kvůli jeho otevřeným urážkám homosexuality T.R. Knighta.
Rob Lowe byl obsazen do role Dereka Shepherda, ale nakonec ze seriálu úplně odstoupil.
Představitel Shepherda, Patrick Dempsey, se před obsazením v tomto seriálu účastnil konkurzu na Dr. Roberta Chase v seriálu Dr. House.
Název každé epizody je stejný, jako název některého slavného hitu. Nejčastěji od Beatles nebo R.E.M.
Alex (Justin Chambers) byl první, kdo říkal Georgovi (T.R. Knight) 007.
První osobou, která označla Marka Sloana (Eric Dane) za pana Žhavého, byla Meredith (Ellen Pompeo).
První, kdo označil Dereka Shepherda (Patrick Dempsey) za pana Vysněného, byla Cristina (Sandra Oh).
Doktorku Ellis Grey ve stáří hraje Kate Burton a v mládí Sarah Paulson. Burton má světle modré oči, Paulson však tmavě hnědé.
Sandra Oh (Cristina Yang) se původně ucházela o roli Dr. Baileyové.
Seriál se měl původně jmenovat "Complications" (Komplikace).
Pro exteriéry nemocnice se používá budova společnosti ABC v blízkosti Space Needle v Seattlu. Ostatní exteriéri a interiéry jsou natočeny v North Hills v Kalifornii.
Postava, kterou hraje Kate Walsh, Eddison Shepherdová, se měla původně objevit pouze v pěti epizodách. Rychle se však stala mezi řadou fanoušků populární, rozhodli se ji tedy v seriálu ponechat.
Jméno doktora Marka Sloana je odkazem na postavu Dick Van Dyka podle televizního seriálu Diagnosis Murder z roku 1993.
Hvězda seriálu Dawsonův svět Joshua Jackson se měl objevit jako lékař v několika epizodách. Z jeho účasti však nakonec sešlo kvůli stávce scénáristů na přelomu roku 2007 a 2008.
Úvodní znělkou byla během prvních dvou řad písnička Cosy In The Rocket od britské umělkyně Psapp. Později na začátku seriálu začali hrát instrumentálky podle písniček Snow Patrol Chasing Cars a The Fray How To Save A Life. Obě písničky se po uvedení umínistily mezi TOP 5 v americké hitparádě.
Postava Alexe Kareva se vůbec neměla v pilotní díle objevit. Byl dodatečně dopsán, aby jeho postava "kazila" mužské působení George O´Malleyho v partě doktorek. O jeho působení se rozhodlo, až když byl první díl natočen, takže scény, ve kterých se Alex objevuje, byly přetočeny nebo digitálně upraveny .
Meredith bydlí v ulici Harper Lane, číslo domu 613
Meredith studovala Dartmouth College, což je škola, jejíž bakalářský program absolvovala Shonda Rhimes; Christina Stanfordskou studovala univerzitu a má titul MD-PhD.
Producentkou několika epizod byla i Marti Noxon, která je známá především svým působením v seriálu Buffy, přemožitelka upírů, podílela se i na například na seriálu Útěk z vězení.
K výběru osazenstva seriálu docházelo tzv. "naslepo". To znamená, že žádný z herců nebyl vybrán na základě představ, jak by určitá postava měla vypadat. O všem nakonec rozhodla Shonda, která se snažila zachovat charakterovouu rozmanitost.
Název seriálu je odkazem na knihu Henry Gray's Anatomy of the Human Body (Henry Grayova anatomie lidského těla), běžně zkracována jako Gray's Anatomy (Grayova anatomie) - klasickou anglickou učebnici lidské anatomie.
Shonda Rhimes v několika rozhovorech uvedla, že má "bibli" Chirurgů, kde je seriál dokonale zmapován, a ve které má zapsané své nápady pro každou řadu.
Všechny písničky použité v seriálu jsou vybírány Alexandrou Patsavas.
Postavy v seriálu často říkají slovo "vážně" (skutečně, doopravdy; seriously). Shonda Rhimes to vysvětlila tím, že jeden ze scénáristů toto slovo neustále používá, a to se také promítlo do dialogů. Dalším slovem, kterém Meredith ráda vyslovuje, je slovo "tak nějak".
Patrick Dempsey si mohl své zdravotnické zkušenosti, které vstřebal během natáčení, vyzkoušet v reálu, když pomáhal mladé oběti dopravní nehody. Časopis Us Weekly popsal jeho zásah jako profesionální.
1/2
12