plakát seriálu

Elfen lied

(Erufen rîto)

Názory uživatelů

Vstup do anime

Tak tohle je to všemi opěvované anime? Začalo to pozitivně, neboli výjevy z obrazů Gustava Klimta za zvuků působivých chorálů. Ani tak mi nevadí to násilí, jako spíš mnohdy úplně zbytečná nahota a hlavně do očí bijíci infantilnost. Přesto se mi tyhle "hentai" holky libí, občas je i Nyuu fajn. Nicméně celé je to takové nijaké a závěr taky neni nějak extra silný. Navíc mi přišlo, že na tu míru násilí, která se zde vyskytovala se tady zbytečně moc brečelo. No jestli je tohle opravdu jeden z vrcholů anime seriálů, tak jsem si jistej, že je opustim a dál se budu věnovat svým sitcomům atd.

60 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Lucy a Nyu

Kto by povedal, že krásna malá Nyu môže mať tak špinavé tajomstvo.
S týmto anime som začínala a bol to rozhodne skvelý začiatok. Prvá scéna zaujme a pri tom, ako sa počas sledovania všetko vyjasňuje tvorí ten správny podtón.
Hoci už anime nesledujem, Elfen Lied si niekedy chcem ešte pozrieť. Myslím, že to moje odporúčanie vystihuje dosť presne. :)

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Nyu? Nyuu.

Elfen Lied řadím k anime, na kterých jsem začínala a ne nadarmo je jedno z mých nejoblíbenějších. Ráda vyhledávám tento žánr, kde se krví a brutálními scénami nešetří, tudíž není žádné překvapení, že po této stránce mě EL mile překvapilo. Z doslechu mi občas přišlo, že lidé přehánějí, ale opravdu nepřehánějí.

Velice se mi líbila také propracovanost příběhu, kdy jsme postupně zjišťovali skrytou stránku Lucy / Nyu, bohužel mi občas přišlo, že už je to moc VKV.

Trošku mě zklamal otevřený konec, ale soundtracky v anime jsou naprosto úžasné.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Nyu vs Lucy

Tenhle seriál se kolem mě omotal svýma neviditelnýma rukama. Příběh nejen o spoustě krvavého násilí, kterého bylo dostatek, ale také o přátelství a lásce. Tak (trochu) rozdvojená osobnost - Nyu, která se o sebe neuměla postarat a Lucy, která byla vražedkyní - byla přímo fascinující postavou v tomto úchvatném příběhu. Láska, která se v ní celou dobu skrývala, mě chytila za srdce. Ty vzpomínky na minulost byly opravdu dost obohacující pro seriál a ukazovaly hloubku, která by bez nich v seriálu chyběla a byla dost postrádána. Konec mne div nerozbrečel.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Elfen Lied

Odsoudit Elfen Lied jenom jako bezduchý krvavý exploitation plný nahoty by byla chyba, Elfen Lied nabízí mnohem víc. Je to příběh o lásce, přátelství, zradě, odpuštění.

Někde jsem četla, že Lucy nelze nemilovat. Lze. Jak já ji nenáviděla od chvíle, kdy odkrouhla tu roztomilou nemotornou Kuramovu sekretářku. Infantilnost Nyuu mě taky občas iritovala a za každé Nyuu kvíknutí bych vraždila:-) Víc než Lucy mě zaujal Kurama. Pro mě jedna z nejtragičtějších postav celého seriálu. Když přijímal tu nabídku práce, tak si ani v nejhorším snu nedovedl představit, jak to otřese celým jeho životem.

V Elfen Lied je plno samoúčelných scén, které příliš tlačí na pilu a snaží se citově vydírat diváka, a to já nemám ráda. Střídají se tu momenty syrového násilí s momenty plnými vtipu nebo sentimentálními momenty. Ten kontrast jde občas až do extrému – v jednu chvíli vzduchem poletují opadávající květy ze stromů, v druhé chvíli lidské končetiny. Na hektolitry krve, odlítávající nohy a ruce, vybuchující hlavy jsem si časem zvykla, ale explicitní znázornění sexuálního zneužívání malé holčičky nebo umlácení psa vázou, to bylo na mě vážně už moc. Taky mi není úplně jasné, proč se diclonius Lucy chovala jinak než diclonius Nana nebo 35. Zřejmě platí úměra, že čím mladší diclonius, tím nebezpečnější.

Přes všechny výhrady jsem se u Elfen Lied nenudila. Zpočátku jednoduše se tvářící příběh se čím dál tím víc rozvíjí a umožňuje nahlédnout do minulosti hlavních postav a uvědomit si tak, že jejich setkání není zřejmě tak náhodné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Taky se mi líbil konec, jenom takový lehký náznak, zbytek ať si každý domyslí sám.

50 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

EL

Brutální opera krásného příběhu jedné neobyčejné dívky.

80 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Na tu první se nezapomíná

Od prvního obrazu z komplexu po finální rozuzlení jsem zůstal zírat a nevzpamatoval se až doteď. Lucy nejde nemilovat a stejně tak nejde nemít rád tuhle krutou, násilnou, romantickou a jen na hraně přijatelnými narážkami a erotickými obrazy nabitou směs. Tyhle pocity zkrátka nelze pořádně vyjádřit běžnými slovy. Několikrát jsem se přistihl, jak ve strachu o osud postav cítím před každým dalším dílem až fyzické napětí. Lucy, Kouta, Yuka, Nana, Mayu - nezapomenu. Poslední díl je tím emočně nejnabitějším, co jsem kdy v anime viděl.

100 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

Prvotní

Elfen Lied je jediné anime, které jsem dokoukal do úplného konce. S jejími 12 díly to nebyl velký problém.

Hodně se řeší, zda je lepší Lucy nebo Nyu. Tahle otázka je pro mě naprosto zbytečná, protože Nyu byla naprosto šílená postava. Její kňourání mi občas vážně vytáčelo. To s drsnou a nemilosrdnou Lucy to bylo naprosto naopak. Patřím na stranu jejích příznivců.

Nejlepší postavou se mi však zdá Nana. Její tragický příběh a vztah s jejím stvořitelem mě ne jednou dojal.

Elfen Lied nikdy nenudilo a přinášelo sebou spousty emocí. Občas mi přišlo, že násilí je až přehršle, ale bez něho by to přeci jen nebylo ono. Skoro až lituji, že zrovna toto anime má pouze jednu serii. Myslím, že by bylo ještě co sdělit a vyřešit. No...třeba se tvůrci někdy smilují.

90 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí