plakát seriálu

Firma

(The Firm)

Názory uživatelů

Tento seriál má vše, co podle mě má každý dobrý seriál mít...

Poznámka: Seriál hodnotím po shlédnutí 8. dílu první série, kdy už nejsem schopná udržet své nadšení na uzdě.

Seriál jsem začala sledovat spíše ze zvědavosti, co bude mít společného s filmem natočeným podle knihy Johna Grishama. Film se mi moc nelíbil, myslím, že zápletka mohla být lépe podaná, navíc mi moc neseděl Tom Cruise v hlavní roli. Závěrečná honička mě spíš uspávala, takže jsem přestala dávat pozor a asi mi unikly nějaké důležité informace. Film jsem navíc viděla jen v češtině, takže i to mi zhoršilo požitek z filmu. Pravda je, že film jsem viděla už před nějakou dobou, takže vám přesně nedokážu popsat, co mi na něm přišlo špatně, prostě jde o takový pocit, který ve mě zůstal - zklamání. Ale i tak si myslím, že se jedná o jedno z lepších děl J. Grishama - téma je skvělé, navíc mám ráda právnické prostředí - i to byl předpoklad pro zamilování se do seriálu The Firm.

Ale abych se vrátila k hodnocení seriálu jako takového. S knihou nemá naštěstí moc společného (i když možná bych spíš měla napsat naneštěstí - já osobně jsem to uvítala, jelikož jak jsem již uvedla, film ve mně zanechal pocit zklamání, ale možná to seriálu ublížilo ve sledovanosti - řekla bych, že dospělí Američané po zjištění, že sledují "jen" volné pokračování ztratili zájem, protože film byl - alespoň co já vím - v USA docela hitem, a tak radši dali přednost třeba zaběhlému Mentalistovi, navíc televizi asi v době vysílání okupují jejich ratolesti sledováním Upířích deníků - osobně myslím, že NBC vybrala špatný den vysílání), jen z ní čerpá historii McDeerovy rodiny a zaměření.

Obsazení je naprosto úžasné, herci k postavám přesně sedí, jak pěst na oko. Mě osobně tvůrci získali už obsazením Joshe Lucase, kterého vždy ráda vidím. Miluju jeho hlas (já mám na hlasy trochu úchylku, když má někdo hlas, který mi z nějakého důvodu nesedí, tak mi celý není sympatický, prostě toho člověka nerada poslouchám...) a přijde mi víc sympatičtější než třeba Tom Cruise. Myslím, že Lucasovi televizní role svědčí, dostal i více prostoru, než v mnoha filmech, ve kterých hrál... Jenže tím to nekončí - skvěle obsazená je i role Raye a Tammy, dobře vystihli i Andrewa. Chvíli jsem pochybovala, jestli se k sobě hodí Lucas a herečka, co hraje jeho manželku Abby. Jenže seriál mě natolik zaujal dějem, že jsem se tím po chvíli přestala zaobírat a pak na to zapomněla úplně a po osmi shlédnutých dílech už nad nimi nepochybuji.

Jak jsem řekla, právnické prostředí, to je moje. Navíc se mi líbí, že Mitch i jeho manželka a bratr se snaží dělat to, co je správné. Mitch se snaží osvobodit ty, kteří jsou nevinní a nechce nechat na svobodě ty, co jsou vinní. Zastává se těch, co se nemůžou zastat sami sebe. Svým klientům chce doopravdy pomoc, úplně na něm vidíte, jak s nimi soucítí, když se na nich páchá bezpráví nebo když jsou v ouzkých. Když něco z nevědomosti udělá špatně, snaží se to napravit, nevzdá to a neřekne, že to nejde. Není to zkorupmovaný komerční právník, kterému jde jen o pověst, peníze, pěknou kancelář a drahé obleky. Stejně tak i jeho žena - například když chce nějakým způsobem potrestat žákyni, co u testu podváděla, ale zároveň nechce zkompromitovat svou dceru, která dívku viděla podvádět. McDeerovi se snaží najít nějaký kompromis, který nikomu nezničí život, a proto jsou mi ohromně sympatičtí, klidně říkejte, že jsem idealistka a romantička a naivka. A Tammy je prostě správňácká, ta nemá chybu...

Když bych měla hodnotit příběh, ten mě taky nadchl. Hlavní dějová linka, která se táhne všemi epizodami a její zvraty sledujeme především na začátku a na konci každé epizody (původně jsem se bála, že v tom budu mít binec, jak to šlo všechno popořadě, ale tvůrci to udělali chytře a vždy prozdradili jen kousek, prostě tak akorát...) je sice typu "konspirační teorie" (a ty já moc nemám ráda), ale tady to prostě funguje. A epizodní McDeerovy soudní případy jsou někdy velmi zajímavé, mnohdy jsem se dozvěděla věci o americké soudní ústavě, které jsem netušila (třeba že obhajoba může odvolat porotu apod.). Nejedná se o obyčejné soudní případy, neodflákli je, taky je pěkně zamotali a přidali do nich prvek překvapení. Osobně se mi asi nejvíc líbí případ, kdy obhajuje "pomalého" Natea (S01E07). Mitchův proslov, který měl Natovi zajistit dohodu se státním zástupcem mě až dohnal k slzám, jak byl pravdivý. Za nejslabší případ asi považuji ten z S01E08. Skončil poměrně překvapivě, ale tady dali tvůrci spíš více prostoru hl. dějové lince, takže případ ustoupil do pozadí. Většinou se mi i líbila volba herců pro tyto jednotlivé případy, takže to taky oceňuji, že si dali práci najít správné herce, i když třeba jen na jednu epizodu.

Líbí se mi i znělka (i když se mi jindy třeba u jinak dobrého seriálu znělka nelíbí, tak mi to tak nevadí, přece jenom tak tolik nevypovídá o kvalitě seriálu - právě někdy naopak znělka má opačnou kvalitu než seriál samotný, ale člověk ocení, že i ta znělka má nápad a není odflinknutá). Na tomhle seriálu bych opravdu musela hledat malé mouchy, abych našla nějakou vadu. Jak jsem řekla, seriál má pro mě všechny kvality a aspekty, jaké by dobrý seriál měl mít - napětí, občas trochu akce, dobré postavy, dobré obsazení, poutavý příběh...

Seriál se prostě ihned po skončení pilotního dílu stal mým zamilovaným, se kterým se nerada budu loučit, až skončí (doufám, že dovysílají všech 22 dílů, byla bych nerada, aby příběh jen tak utli v půlce nebo narychlo spatlali nějaký ten konec, který by seriálu neodpovídal kvalitativně). Na druhou stranu si ale myslím, že seriál není typem projektu na více sezón (max. 2). Protože McDeerovu rodinu nemůžou týrat věčně, jednou jim už musí dát vytoužený fádní život, který si potom, čím si prošli, tolik přejí a aby seriál byl "jen" o soudních případech (byť zajímavých) sympatického Mitche, to by za chvíli ztratilo šmrnc a mě by to asi pak bylo líto, kdyby šel seriál kvalitativně dolů. Protože prozatím si svou vysokou úrověň drží, ne-li zlepšuje od dílu k dílu. Já osobně se vždy nemůžu dočkat pátku :)

80 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

The truth is as dangerous as ever.

The Firm mě velmi příjemně překvapilo. Do seriálu jsem se příliš nehrnula. Pamatuju si, jak loni na jaře nezískal žádnou odezvu ze strany publika a NBC ho potom rychle dojelo, snad dávali i dva díly denně. Nakonec na tento seriál ale přišla řada i u mě a musím říct, že jsem se výborně bavila.

Neříkám, že je tento seriál dokonalý. Do tohoto stádia má hodně, hodně daleko. Ale rozhodně to je příjemná oddychovka, která stojí za zhlédnutí. Rochnit si budou především fanoušci konspiračních teorií a právničiny. Právě tyto dvě složky The Firm spojuje. První polovina série má velmi zajímavě koncipované epizody. Prvních pár minut na začátku a posledních pár minut na konci se přeneseme o několik týdnů do budoucnosti, kde vidíme, že je Mitch s rodinou pronásledován jakýmisi zloduchy, o kterých netušíme, kdo to je. Prostředek dílů je pak vyplněn převážně epizodními právnickými případy, které Mitch řeší. Občas se do této monotónnosti zamotá nějaká nová informace o tom velkém případu, kolem kterého se točí i ty důsledky, které potom vidíme na začátku/konci.

Druhá polovina série už pracuje trošku odlišně. Případ z první půlky je vyřešen, tvůrci tedy po objednávce zbylých devíti epizod museli přijít s jiným nápadem. Upřímně nechápu, proč stanice tyto epizody objednala, když si seriál nevedl vůbec dobře. Možná že objednávka přišla už před premiérou, to by to potom vysvětlovalo. Každopádně po pár otrkávacích epizodách se i zde stane hlavním jeden případ, podle mě stejně zajímavý, jako ten první. Sice mi přijde trošku zvláštní, že se Mitch a spol. před mafiány nesnažili ukrýt, když už to tak udělali dřív, ale že se rozhodli spolupracovat... no co už. Každopádně je to případ vraždy, což já vždycky ráda sleduju (snad to nezní moc úchylně :) ).

Myslím si, že nejslabší stránkou seriálu jsou herci. S výjimkou Raye jsem si neoblíbila nikoho, především Tammy mě pekelně vytáčela. Ani Mitch nebyl vůbec ničím výjimečný, a to tohoto herce mám ráda už od dob Sweet Home Alabama. The Firm je z velké části rodinné drama, takže se tam často objevují něžnosti, strach v očích a objetí, což mě místy začínalo štvát. Rozhodně to ale nebylo tak dramatické, jak v jiných akčních seriálech s rodinnou složkou.

Přiznávám, že z finále jsem byla trošku zklamaná. Nechtěla jsem, aby seriál skončil otevřeně, zrovna tady, kde se případ řeší půl série, mi to přišlo nevhodné. Každopádně druhá vražda vyřešena nebyla a my nevíme, co se stalo s celou rodinou, mafiánem Joeym ani obviněným Patrickem. Na konci nám tvůrci pouze ukázali, že to asi nebyla žádná procházka růžovou zahradou, jelikož v poslední scéně, která se odehrává o šest týdnů později, Mitch opět utíkal, opět utíkal s kufříkem, a tentokrát byl tak zoufalý, že se dokonce rozhodl zkusit štěstí a skočit ze střechy na střechu...

The Firm je zpracováno poutavě, nikdy jsem nic podobného neviděla. Pokud vás však odrazují otevřené konce, tak se tomuto seriálu raději vyhněte.

70 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Zase jsem do toho šlápnul!

Právník, který šlápl na kuří oko vlivným lidem. A pak ještě jednou. Tak by se taky dala Firma charakterizovat. Pro mne byl seriál zajímavý a napínavý, rozhodně jsem se u něj nenudila, herecké výkony mi připadaly přesvědčivé a zápletka hodně zajímavá. Bohužel jak se blížilo rozuzlení první zápletky, ale spolu s ní nepřicházek konec série, bylo jako jasné, že se dostaneme do situace, kdy neodbytný právník, který si nedá pokoj prostě zase někoho naštve a situace se bude opakovat. Ačkoli i nová zápletka byla hodně zajímavá, člověk už si prostě říká, že po tom všem, co abslvoval si dá konečně pokoj.
Hodně se mi naopak líbilo, že vlastní vývojová linka je proložena jednotlivými případy, které se hlavní postava snaží obhájit v každém díle.
Celkově si myslím, že seriál z a shlédnutí rozhodně stojí, zpracování a herci byli skvělí, ale jsem docela ráda, že se nebude toto téma raději omílat dále.

60 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí