plakát seriálu

For All Mankind

(For All Mankind)

Názory uživatelů

That's one small step for a man

Když jsem v roce 1976 dostal knížku Milana Codra „Vesmír dokořán“, byla jako „osobní bible“. Od té doby jsem zpaměti vyjmenoval všechny posádky programu Apollo a se zatajeným dechem prohlížel fotografie uhořelé posádky Apolla 1 a v té době naprosto neuvěřitelně přiznané 2 tragické nehody sovětských kosmonautů.
Tenhle seriál je pro mě absolutní třešnička. Vůbec nevadí, že se odehrává v alternativní historii, naopak. Slyšet známá jména a „poněkud jiné“ osudy někdy ještě žijících, někdy už bohužel ne skutečných osob mi nedělá žádný problém, naopak se skvěle bavím. Alexej Leonov jako první člověk na Měsíci .. škoda že nedávno zemřel, třeba by se bavil taky. Ale první byl, i když „jen“ mimo loď.
Apple TV+ si u mne tímhle dílkem vysloužila velikou poklonu. Děj má spád, je tu víc rovin, dostanete se i do vesmíru, zatím jen na Měsíc, ale v šotech z dalších dílů či série (za mě rozhodně ano) to bude zřejmě i dál. Je otázka, jestli mladší ročníky tenhle seriál osloví, protože ten, kdo není fanda kosmonautiky si určitě nevychutná všechny „odkazy“ a třeba se bude i nudit. Vyvstal mi před očima dvoj-obrázek, který jsem zahlédl na netu. Na prvním je Neil Armstrong ve skafandru a pod ním „Byl na Měsíci a udělal 6 fotek“. Na druhém je slečna s mobilem vycházející z toalety a pod ní „Byla na záchodě a udělala 36 fotek“. A víte co? Dobře jí tak. Já se raději podívám na ten Měsíc…

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Alternativní vesmírné závody

Vesmírné závody zasazené do alternativní historie. Historie, kdy v těchto závodech (alespoň na úvod) mají navrch Sověti.

Přijde mi, že u tohohle seriálu všechno funguje tak, jak má. Obsazení je skvělé a všichni mi do svých rolí pasují. Retro atmosféra tehdejší doby z toho přímo čiší a hned jsem si vzpomněl na seriál The Astronaut Wives Club, protože tam se dařilo to samé. Naštěstí For All Mankind se zaměřuje na ten vesmírný program přeci jen o něco víc. Postavy jsou zajímavé a to co se děje, je naprosto skvělé sledovat. Jestli mi něco úplně nevonělo, tak to byl ten velký skok v čase na konci série.

Druhá řada začíná časovým skokem o deset let do roku 1983. A funguje to stejně jako předtím. Opět se přesně daří vystihnout atmosféru doby, perfektně jsou zapracované detaily z alternativní historie a postavy jsou pořád zajímavé. Přidávají se linky, které mě zase tolik nebavili a celkově mi přijde, že se to míň soustředí na dění na Měsíci. Chtěl jsem napsat, že to je to celkově slabší než první řada, ale napětí u poslední epizody, mě to donutilo přehodnotit. Teď jen počkat na další časový skok a závody na Mars.

2. série - Druhá řada začíná časovým skokem o deset let do roku 1983. A funguje to stejně jako předtím. Opět se přesně daří vystihnout atmosféru doby, perfektně jsou zapracované detaily z alternativní historie a postavy jsou pořád zajímavé. Přidávají se linky, které mě zase tolik nebavili a celkově mi přijde, že se to míň soustředí na dění na Měsíci. Chtěl jsem napsat, že to je to celkově slabší než první řada, ale napětí u poslední epizody, mě to donutilo přehodnotit. Teď jen počkat na další časový skok a závody na Mars.

2. série - Druhá řada začíná časovým skokem o deset let do roku 1983. A funguje to stejně jako předtím. Opět se přesně daří vystihnout atmosféru doby, perfektně jsou zapracované detaily z alternativní historie a postavy jsou pořád zajímavé. Přidávají se linky, které mě zase tolik nebavili a celkově mi přijde, že se to míň soustředí na dění na Měsíci. Chtěl jsem napsat, že to je to celkově slabší než první řada, ale napětí u poslední epizody, mě to donutilo přehodnotit. Teď jen počkat na další časový skok a závody na Mars.

3. série - Opět se čas posouvá kupředu o deset let a vesmírné závody se nyní soustředí na přístání na Marsu. Samozřejmě se opět odehrává boj americké a sovětské strany o to, kdo tam bude první, ale tentokrát vstupují do hry i další zajímavé faktory. Pořád to tam staví obrovské zvraty a umí to dodat i silné okamžiky, tak jsem jako divák spokojen.

4. série - Vážně bych nečekal, že Ed Baldwin bude hrát hlavní roli i po dalším skoku v čase, přeci jen už se nacházíme na začátku 20. století. Mars už je dávno rutinou, nyní se pracuje na jeho kolonizaci, což přináší úplně jinou sadu problémů. Už nejde jen o souboj mezi Sověty a Američani (i když hrají prim), ale ve hře jsou další strany. Velkou linkou téhle série je samozřejmě také další vývoj Margo, který dává větší náhled do sovětských karet. Příjde mi, že v téhle řadě poprvé úplně nefunguje doba nebo alespoň mě přijde země po roce 2000 trochu zastaralá.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Nečekaně dobré

Jestli jsem od tohoto seriálu něco čekal, tak ani ne. Ale zaujalo mě téma ve spojitosti s alternativní historií a o letech na Měsíc taky něco málo vím. Víc jsem si o seriálu nezjišťoval a to bylo moc dobře, protože jsem si to mohl užít pěkně naplno.

Seriál předkládá rozhodně zajímavou vizi, kdy Rusové přistanou první na Měsíci, pak tam ještě pošlou babu a amíci se můžou zvencnout, že jsou ve všem až druhý. A začíná závod, který naše skutečná historie nepamatuje, protože v reálu to amíci zatípli, že je to prostě drahý a rusové to ani nezkusili, protože už to nebylo vo čem a prostě na to neměli prachy (zjednodušeno). V této realitě tak řešíme apolla s pořadovým číslem větším než 20, stavby základen na Měsíci, výcviky, vztahy a tak dále a tak dále. Přitom mi to celé přišlo (jako laikovi) možné. Kdyby ten program tehdy politici neukončili, kde by v současnosti mohl být?

Epizody jsou delší než obvykle, ale děj celou dobu táhne, tak mi to dlouhý nepřišlo. Provedení poutavé a kvalitní, ty šedesátky z toho prostě dejchaj.

Mám jedinou, ale podstatnou výtku. A tou je absence rusů a ruského pohledu (až na konec). Celé je to o američanech. Z dnešního pohledu se prostě nechce věřit, že by se obě mocnosti vydaly na Měsíc a tam si bez dohody a komunikace každej patlal jen to svoje. Nějaká základní komunikace by tam prostě byla. A zatímco rusové přesně věděli, kdo je na základně a co se mu na Zemi stalo, tak americký kapitán ani neví, kolik je tam rusů. A tak dále, prostě některé věci trochu nedomyšlené. Ja vím, že zuřila studená válka, ale tu intenzitu prostě neberu. Ale hanět to nebudu, protože jako celek jsem si to užil a hodně mě sledování bavilo a to je pro moje - subjektivní - hodnocení vždy rozhodující faktor.

Hodnocení nechávám ne mě nadstandardně vysoké a odpouštím, že tam jsou v dnešní době nezbytné linky imigrantů, feminismu a lgbt - naštěstí citlivě a nenásilně zapracované do celkového příběhu, takže skoro neruší.

Edit po S02: Druhá řada dost zeslábla, děj se posunul o pár let směrem k současnosti, přibylo hluchých míst a subjektivně ubylo kosmonautování na Měsíci na úkor politikaření a řešení problémů na Zemi. Ale poslední díly, tak to je jízda a leckomu v posledním dílu i slzička ukápne. Celé je to ale tak neskutečně americké, až to prostě je nereálné, ať si o Rusech myslím cokoli (a víceméně nic dobrého), tak prostě taková banda kreténů to není a to samé platí o dokonalosti celé americké posádky. Prostě studená válka sem, studená válka tam, ale že by někdo riskoval pro blbost třetí světovou, tak to neberu. Na S03 jsem minimálně zvědavej a budu doufat, že se to nezvrhne v čistou špionážní slátaninu. A třeba konečně poletíme na Mars, už by to chtělo na toto téma seriál, který vydrží déle než sérii...

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé