plakát seriálu

Hra o trůny

(Game of Thrones)

Zajímavosti ze seriálu
V knižní předloze je postava Aryi Stark levačka, zatímco herečka Maisie Williams, která Aryu ztvárnila v seriálu, je pravoruká. V zájmu co nejvěrnějšího zpracování knihy se Williams musela naučit bojovat s mečem v levé ruce.
Představitel Tyriona Lannistera, Peter Dinklage, získal za svůj výkon prestižní cenu Emmy.
Seriál má nejpočetnější herecké obsazení v historii HBO projektů.
V každé epizodě zazní během rozhovoru její název.
V první sérii jsou k vidění hned tři verze úvodního intra.
Z původních 45 milionů dolarů se rozpočet na jednu sezónu navýšil na 60 milionů dolarů.
Soundtrack k seriálu byl nahráván v Praze.
Kristian Nairn, obsazený do role slabomyslného pacholka Hodora, se živí jako DJ a nikdy předtím v ničem nehrál.
Nejdražší paruku seriálu nosí Emilia Clarke a Lena Headey. Každá vyšla na 4 500 liber, přičemž jsou obě z pravých lidských vlasů.
V první řadě seriálu se objevili hned čtyři herci, kteří se předtím objevili ve filmové sérii Harry Potter. Jsou jimi Natalia Tena, představitelka Oshy, David Bradley, který si zahrál Lorda Waldera Freye, Julian Glover, jenž ztvárnil Pycella, a Michelle Fairley, představitelka Catelyn Stark.
Zatímco se scénář většinou řídí obsahem knihy, postava Ros (Esmé Bianco) byla vytvořena pro seriálovou verzi a ztělesňuje bezpočet nejmenovaných prostitutek, které se objevily v knize.
Když byl autor knižní předlohy George R.R. Martin tázán, zda má vymyšlené řešení či konec zdánlivě nekonečného konfliktu, odpověděl, že závěr si představuje jako prach či sníh, který se prohání napříč rozlehlým hřbitovem plným hrobek.
9. díl s názvem „Černovoda“ byl kvůli ohromné bitvě příliš drahý, a tak autoři požádali stanici HBO o speciální dotaci. Bylo jim vyhověno.
Původně měli hrát zlovlky trénovaní vlci, ale protože se natáčí velká část jejich scén v Británii, kde to zákony o bezpečnosti práce nedovolují, a protože pracují hlavně s dětmi, rozhodli se použít plemeno psa vyšlechtěného, aby se co nejvíce podobalo vlkovi (anglicky Northern Inuit Dog).
Theonova sestra se v knize jmenuje Aša (v originále Asha), ale při natáčení serálu se tvůrcům zdálo, že by se to divákům pletlo s Ošou (v originále Osha), tak ji přejmenovali na Yaru.
Když se G. R. R. Martin dozvěděl, že roli Ošy bude pravděpodobně hrát Natalia Tena, moc se mu to nelíbilo. Herečka mu připadala na tuto roli příliš mladá a krásná. Pak však viděl, jak Natalia Ošu hraje, a dnes dokonce uznává, že je v seriálu možná lepší, než jak ji napsal v knize. Dokonce se rozhodl, že se seriálovou verzí této postavy nechá inspirovat při psaní šestého dílu.
Od okamžiku, kdy dostal seriál zelenou, byli producenti i autor ve shodě, že Tyriona musí hrát jedině Peter Dinklage, i když je větší a hezčí, než jak byl Tyrion popsán v knize, s nikým jiným nedělali konkurz, o nikom jiném neuvažovali a jen doufali, že roli přijme. A on přijal s požadavkem, že nechce mít dlouhý plnovous jako všichni trpaslíci ve fantasy.
David Benioff a D. B. Weiss vypráví příběh o tom, jak získali George R. R. Martina pro to, aby jim svěřil své dílo, když tolik jejich předchůdců odmítl, tak, že se jich prý poté, co mu vyložili svou vizi, která se mu líbila, zeptal, kdo je matkou Jona Sněha. Předpokládali, že si je testuje, zda knihu opravdu četli, a protože ji četli opravdu pozorně, neřekli mu, že to není známé, ale řekli, kdo si myslí, že by mohl být jeho matkou. George jim neodpověděl, ačkoliv podle jeho výrazu jsou přesvědčeni, že hádali správně, avšak přesvědčilo ho to a svůj souhlas jim po této odpovědi dal.
Snad v každé epizodě se vyskytuje slovo "čest" [angl. honor].
Syn Jona Arryna a Lysy Tully se v knize jmenuje Robert Arryn, pojmenovaný po Robertu Baratheonovi. Právě s ním by si ho ale lidi mohli plést, tak v seriálu změnili jeho jméno na Robin Arryn.
Železný trůn je ve skutečnosti ze dřeva.
Natalia Tena (Oša) se na konkurz schválně zapatlala bahnem, když se dozvěděla, že má hrát divokou.
Existuje mnoho stránek, kde fanoušci vybírají herce, kteří by se hodili pro různé role v seriálu. Vyšlo jim to v případě Droga. Správného herce pro tuto roli dlouho nemohli najít, až zoufalí na jednu takovou stránku producenti zavítali. Tam u návrhů pro Droga uviděli fotku Jasona Momoi. Zdál se jim, že tak asi nějak Drogo vypadá, tak si jej pozvali na konkurz.
Výtah, který vynáší černé bratry na vrchol Zdi, je skutečný fungující výtah, nejde o speciální efekt.
Při nacvičování scén s draky mají herci k dispozici model ve velikosti, v jaké bude drak v oné scéně, ale při natáčení už ne a musí se spoléhat pouze na svou představivost.
1/3
123