plakát seriálu

Hvězdná brána

(Stargate SG-1)

Epizoda 4×06 – Časová smyčka (Window of Opportunity)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Při misi na planetu P4X-639 se členové SG-1 seznamuji s mimozemským archeologem Malikaiem, který na planetě stejně jako dr. Jackson zkoumá záhadné zařízení s nápisy podobnými latině, které se podobá jakémusi oltáři s kamennou klávesnicí na povrchu. Slunce, okolo kterého planeta obíhá, je v této době velmi aktivní a probíhají na něm četné erupce. Malikai varuje Daniela, že se blíží geomagnetická bouře, která by mohla být pro SG-1 nebezpečná a chce, aby odešli. Mohla by značně vzrůst radiace na povrchu planety. Když Daniel ignoruje Malikaiovo varování, ten vytáhne schovanou energetickou zbraň, vystřelí po Danielovi a začne mačkat „klávesy“ na podivném mimozemském zařízení. Zbytek týmu běží k Danielovi. Ze zařízení vytryskne modré světlo, které kromě Malikaie zachytí i O’Neilla s Teal’cem. Ti se ocitnou zpět v SGC o deset hodin dříve a připravují se na misi, ze které se však právě vrátili. Jack s Teal’cem jsou zmatení, protože nikdo kromě nich si uplynulých deset hodin nepamatuje. Ukáže se, že to mimozemské zařízení je jakýsi stroj času, který vyrobili před dávnými časy Antikové. Ovšem zařízení nefunguje správně a vytváří krátkodobou, neustále se opakující časovou smyčku, do které bylo kromě Země zachyceno více než deset dalších planet. Všichni jsou nuceni prožívat neustále desetihodinové období, které se znovu a znovu opakuje. Ovšem jenom Jack s Teal’cem si pamatují, co prožili v předchozích časových smyčkách. Podaří se jim prolomit časovou smyčku a vrátit plynutí času do normálu? A jakou úlohu v tom hraje mimozemšťan Malikai?

Hlášky z epizodyvložit další hlášku
O’Neill: Copak archeolog nosí zbraň?
Jackson: Uhm... já ano.
O’Neill: Špatný příklad.
Jackson: Kolik přesně těch smyček jste... jsme už prožili?
O’Neill: Ztratil jsem přehled.
Jackson: To musí být frustrující.
O’Neill: Uhm... jo.
Jackson: Na druhé straně, je to jakási příležitost.
O’Neill: A k čemu?
Jackson: Kdybys dopředu věděl, že se všechno zase vždycky vrátí do původního stavu, mohl bys dělat cokoli jak dlouho bys chtěl, aniž by sis musel dělat starosti s následky.
O’Neill: Řeknu ti, Teal’cu, že jestli brzy nezjistíme, jak z toho ven, tak se zcvoknu. Zcvoknu... To znamená přijít o rozum. Zbláznit se. Zešílet. Zmagořit. Přestat se ovládat. Mít o kolečko víc. Plácat pátý přes devátý. Zblbnout!
(při golfu skrz bránu)
O’Neill: Jak daleko je vlastně Alaris?
Teal’c: Několik miliard mil, O’Neille.
O’Neill: To musí být rekord!
Teal’c: O’Neille, neměli bychom pomáhat Danielovi s tím překladem?
O’Neill: Padám z té smyčky pryč.
O'Neill: Řekněte mi, co bych asi tak mohl mít v oku, co by tohle vysvětlilo?
Hlavní postavy
Jonathan J. 'Jack' O'Neill
Samantha Carterová
Daniel Jackson
George S. Hammond
Hostující hvězdy
Dr. Janet Fraiserová
Sylvester 'Sly' Siler
Vedlejší postavy
technik Vern Alberts
muž otvírající dveře
Režie
Scénář
Hudba
Informace k epizoděIMDb
Český názevČasová smyčka
Původní názevWindow of Opportunity
Rok natočení2000
Premiéra4. srpna 2000
Česká premiéra9. července 2002
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka50 minut (včetně reklam)
Autoři profilu epizody