plakát seriálu

Láska v bílém pekle

(North & South)

Názory uživatelů

North & South

Nenechte se zmást tím českým názvem, který evokuje nějakou latinskoamerickou telenovelu o otrokářích, North & South je další klasický kousek z produkce BBC, tentokrát od Elizabeth Gaskell. Zjednodušeně se dá říct, že se jedná o romanci ve stylu Pride and prejudice s určitým sociálním přesahem, která se odehrává v průmyslovém městě Milton na severu Anglie v 19. století, kam se Margaret se svou rodinou přestěhuje ze slunného jihu.

K tomuto seriálu mě přitáhl Richard Armitage, který mě zaujal už jako John Porter ve Strike back. Nemůžu říct, že by jeho Thornton překonal Darcyho Colina Firtha, ale moc mu k tomu nechybí, taky se na něj dobře kouká a skvěle vystihl všechny polohy Thorntonova charakteru. Na začátku jsem si myslela, že Margaret snad dostane od Thorntona pěstí mezi oči za to, že mu bez dovolení vlezla do přádelny:-) a na konci osobně iniciuje vznik závodní jídelny pro dělníky. Margaret v podání Daniely Denby-Ashe tu jižanskou krásku nějak nevěřím. Jasně je hezká, ale že by to byla až tak výjimečná krasavice, jak o ní mluví, se říct nedá. Co se mi ale na Margaret líbí, jsou její vnitřní emoce, pořád se tváří stejně neutrálně, ale Daniela Denby-Ashe to dovede podat tak, že divák ví, že daná postava všechno prožívá uvnitř, jen to nedává navenek najevo. Oblíbila jsem si i Sinéad Cusack jako Thorntonovu matku, užívala jsem si ty scény matky a syna, kdy mezi nimi plno věcí zůstává nevyřčeno, ale je naprosto jasné, že se mají rádi.

Vizuálně a hudebně je seriál velmi působivý, zejména scény z prvního dílu, kdy Margaret píše dopis své přítelkyni o Miltonu, o tom, jak viděla bílé peklo a kamera zabírá dělníky v přádelně a procházejícího Thorntona v černém obleku a všude kolem poletuje bavlna. Prostě krása.

Je to dobré ztvárnění společenských rozdílů, zvyků mezi severem a jihem. Postupně se ukazuje, že nic není tak černobílé, jak se na první pohled zdá. Žádná prvoplánová romantika s krásnou krajinou a slunečným nebem se tu nekoná. Milton je šedé, hnusné město plné poletující bavlny se stávkujícími dělníky. Seriál obsahuje pro mě i jedny z nejromantičtějších seriálových scén – odjezd Margaret v kočáře ("Look back, look back at me.") a znovushledání Margaret a Thorntona na nádraží.

Někomu se možná nebude zdát ten uspěchaný konec, ale mně se líbil. North & South je pro mě srdcová záležitost, čím víckrát ten seriál vidím, tím ho mám radši.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Poznala jsem peklo. A je bílé. Bílé jako padlý sníh!

Na seriál jsem narazila náhodou, ale jsem tomu ráda. Klasická díla z produkce BBC jsou naprosto úžasná a ani North and South tomu nevybočuje. Kdo zná předlohu ví, co může čekat. Romantický příběh v sociálním pozadí (smyšleného) města Milton, kam přijíždí Margaret s rodinou ze slunného jihu. Nebudu prozrazovat děj.

Ačkoliv knížka má tři díly, seriál je rozdělen na 4 části. Konec je trochu jiný, než v knížce, ale nebojím se říct, že shledání na nádraží je mnohokrát lepší, než shledání v Londýně.

Kdo tomu přidává, je Richard Armitage. Jak on dokázal vystihnout Thortna, tak snad nedokázal vystihnout Firth Mr. Darcyho (ačkoliv oba dva jsou ve svých rolích naprosto vynikající).

Seriál doporučuji všem, kteří milují klasiky, kteří mají rádi romantiku a kteří doufají v dobré konce! Mě nezklamalo na tomto díle nic, neboť i hudba krásně doplňuje tu dramatičnost seriálu. I tu zamilovanost!

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Sáhnout po BBC minisérii je zkrátka sázka na jistotu.

Nečekala jsem, že mě příběh o naivní, ale uvědomělé dívce z prosluněného jihu, která přijede na chladný špinavý sever, tolik osloví. Ale stalo se. Přestože hlavní hrdinka někdy kouká jako vyplašená laň a chová se hloupě, pro její sympatie a empatii se na ni nelze zlobit. Navíc její herecký partner charismatem jen srší, takže to částečně vynahrazuje typické momenty "nemohu s vámi být, protože jsem příliš hrdá", které se objevují snad již v každé dobové romantice. Trochu otravné to je (zde navíc velice nevhodné a bezdůvodné), ale proč si jednou za čas nezasnít a neprodloužit si čekání na happy end :)) Mimo to jsem očekávala, že vztahy mezi továrníky a jejich zaměstnanci mě budou nudit a bude to klasická vata, ale nic takového se nestalo, opravdu to nepůsobí tak, že chtějí jen zaplnit čas, než dají dvě hrdličky dohromady. Zase jednou tleskám, BBC. A mimochodem, nesouhlasím s tím, že pan Thornton je druhý pan Darcy. Koneckonců on měl předsudky, ale pyšná byla jen Margaret :))

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Daniela Denby-Ashe

North and South je asi vůbec nejkrásnější románová adaptace od BBC. Věděla jsem, že se mi bude líbit už při prvním zaznění melodie v úplně první scéně (dokonalý Mr Phipps). Velmi dobře se povedlo vykreslit stále-ještě-zasněný Jih a proti němu již za ziskem se honící průmyslový Sever - obě místa skvěle reprezentovaná hlavními hrdiny Margaret Hale a Mr Thorntonem. Opravdu působivá romantická mini-série, s krásně ponurou, melancholickou atmosférou. Jako obvykle, velmi dobré herecké obsazení, ale Daniela Denby-Ashe tomu všemu vévodí, je opravdu neobyčejná!

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Srdcovka

Možná budu znít trochu směšně, ale mám pocit, že jsem našla příběh svého srdce. Dodívala jsem se a neměla jsem absolutně žádný problém začít od začátku. Skoro se bojím, že pana Darcyho vytlačil pan Thornton. Tohle mělo všechno, co jsem našla u Austenové, ale obávám se, že ještě i něco navíc. Realitu, smutek, možná krutost. Postavy byly úžasně propracované, vyvíjely se. Nenapadá mě absolutně nic, co by se tomu dalo vytknout. Příběhy z konce 19. století miluji a tenhle momentálně jednoznačně vede.

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí
Rem
19. července 2012

Jako v bavlnce

Shlédnutím této minisérie rozhodně neztratíte čas. Naopak, jedná so o jednu z nejlepších adaptací historických románů. Samozřejmě pokud máte rádi tento žánr. Hravě se vyrovná seriálům jako je Pýcha a předsudek nebo Jana Eyrová. Hlavní postavy jsou velmi sympatické, zejména hlavní mužská postava, že ano dámy... Jestliže se vám líbí záporáci, kteří vlastně ani tak zlí nakonec nejsou a mladé nevinné slečny bojující za lidská práva, tak jste si vybrali dobře. Pokud chcete pustit maminkám něco pěkného, tohle je správná volba.

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Look back, look back at me.

Sever a juh.Priemyselný sever a pokľudný juh. Honba za prácou a kludný život. North and south je plný kontrastov poukazujúcich na vtedajšiu spoločnosť. Poukazuje na rozdiely medzi severom a juhom,tak ako to vtedy bolo.Nič nie je dokonalé a nič nie jednoznačné.

Na pozadí tohto všetkého je počas štyroch hodín vyrozprávaný príbeh lásky,ktorá nie je jednoduchá a aby mohli byť šťastní musia prejsť dlhú cestu. Príbeh,ktorý dojme ale aj pobaví. Láska nie je jednoduchá vec a príbeh dvoch ľudí,ktorý sú rozdielni to len dokazuje. Ani jeden si svoje city nechce spočiatku pripustiť,možno s nimi aj spočiatku bojuje. Každý z nich má svoju hlavu a po nej si skákať nenechá.
Margaret možno nepredstavuje dokonalú krásku z Ameriky.V jej prípade ide ale aj o vnútornú krásu a silu charakteru. Margaret je postava silná,rozumná,koná správne a tak ako to cíti,na nič sa nehrá. Daniela Danby-Ashe sa jej zhostila skvelo.Nádherne stvárnila postavu, ktorá prežíva vo svojom vnútri veľa vecí,no ukáže len pár z nich.
Thorton je akoby jej opakom. Muž,ktorý svoje city ukazovať nechce,je tvrdý, občas možno krutý či tvrdohlavý,ale takým ho naučil byť život. Priznám sa s kľudným svedomím,že som do tejto minisérie išla hlavne kvôli Richardovi Armitagovi, ktorý bol ako Thorton perfektný. Perfektne dokázal stvárniť všetky tváre muža,ktorý môže navonok pôsobiť tvrdo,má mnoho vrstiev,no vo vnútri je človekom,ktorý potrebuje len pocítiť lásku milovanej osoby aby mohol byť šťastným.

North and South je balzámom na moju romantickú dušu,ktorú vedel tak krásne pohladiť.Príbeh lásky týchto dvoch ľudí je jednoduchý,no zároveň zložitý.Je ukazovaný bez zbytočnej nadnesenosti a umelosti. Taktiež aj prostredie,v ktorom sa odohráva nepôsobí na prvý dojem prekrásne,no je také aké je. Toto všetko je dokreslované krásnou hudbou,ktorá len podtrhuje jeho dokonalosť.Dojem,ktorý vo mne zanechal sa opísať asi ani nedá a ja ho len veľmi rada môžem zaradiť medzi moje srdcové záležitosti.

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

I believe I have seen the hell... It is white. Snow white...

Dopředu říkám, že nemám ráda Jane Austenovou a cokoli tomu podobné, ale toto mě opravdu chytilo za srdce. Celkově jsou postavy sympatické a dobře napsané a vy panu Thorntonovi prostě přejete, aby řekla ano. :D

100 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Skvělé

To je taaak pěkný! Konečně jsem zase narazila na něco takhle hezkýho. A pořád mám strach, že už se to znovu nestane. Je to tak trochu Pýcha a předsudek styl, ale to je prostě to ono co mě dycky baví nejvíc. A moc se mi líbí příjemné neznámé obsazení, které dotváří jedinečnost příběhu.

100 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé