Letiště

Letiště (Letiště)
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Prověrky

V rámci boje proti terorismu vydala Bezpečnostní informační služba společně s Národním bezpečnostním úřadem nařízení o povinných prověrkách všech zaměstnanců aerolinií v České republice. V zápětí navštíví agent BIS František Bratislava ředitele Central Airlines i osobně.

V APC se motá Terezina maminka. Je to osobitá dáma, která nesmírně pije krev řediteli Filovi. Tereza se s Filou kvůli mámě pohádá.

Agent ředitelovi oznámí, že prověrky v  Central Airlines musí proběhnout okamžitě, otázka bezpečnosti se v „dobách terorizmu“ nemůže brát na lehkou váhu. Kdo neprojde prověrkami, nedostane doklad způsobilosti a ztratí možnost pracovat v aeroliniích.

Agent žádá po řediteli prostor pro „výslechy“ a asistenta, který dobře zná zdejší zaměstnance. Ředitel mu poskytne zasedací místnost a Terezu jako asistenta.

Agent zahájí výslechy. Jako první se rozhodne prověřit Terezu. Tereza ho ale naprosto vyvede z míry, a to hlavně díky svým naprosto iracionálním popisům svých spolupracovníků a hloubavým rozborem problémů s milovanými akvarijními rybičkami. Agenta to rozhodí natolik, že poprosí ředitele o jiného asistenta. Ředitel mu dá k dispozici Karla. Karel se úspěšně podrobí výslechu. Následně agent poprosí také ředitele, aby podstoupil výslech. Ten je překvapen a odmítá. Myslel si, že jeho se to netýká. Agent ho nakonec vypovídat donutí, a to dokonce za Karlovy přítomnosti.

Karel se nijak nadstandardně neangažuje, přesto jeden pilot získá pocit, že za jeho neúspěch u prověrek Karel nese odpovědnost.

Agent se jednotlivých zaměstnanců ptá, jak na jejich soukromé věci, tak na informace týkající se ostatních zaměstnanců, rodinných příslušníků a lidí z jejich okolí. Agent pátrá po majetkových poměrech, sexuálních vztazích a trávení volného času všeho personálu. Důvodem je snaha zabránit případným teroristickým útokům. Poslední na výslech jde letuška Lucie, která se vrací z náročného letu, při kterém se transportoval vězeň.

Nakonec mezi těmi, kdo prověrkami neprojede, skončí i letuška Lucie. Její hlavní bezpečnostní handicap je, že má za manžela libanonského šéfkuchaře Bachira Jumblatta a zároveň před lety pobývala v Libanonu jako au-pair. Agent dospěje k závěru, že je lehce vydíratelná a Lucie musí jako letuška skončit. Dokonce musí opustit i Central Airlines. Je z toho zdrcená. Stejně jako nedávno Lucie utěšovala Annu, kterou Karel přeřadil na zem, utěšuje teď zase na oplátku Anna Lucii. Obě sedí v letištním baru a pijí na žal. Lucie neví, co dělat dál.


Zpáteční let do Prahy, na kterém slouží Lucie s Petrou, je vybrán pro transport nebezpečného zločince.

Lucie ještě před nástupem pasažérů Petře připomene, že vězeň bude mít pouta a jednoho muže jako dozorce, že na vězně se nesmí mluvit a celá komunikace musí probíhat pouze přes dozorce. Lucie si vezme vězně osobně na starost.

Pasažéři nastupují na palubu. Vězeň usedá do přední řady. Lidé sedící za vězněm si ho všimnou a začnou se bouřit proti jeho přítomnosti na palubě. Lucie zavolá kapitána Blatného, který celou situaci elegantně zklidní.

Po přistání je Lucie předvolána k Agentovi, v tu chvíli ještě netuší, že právě absolvovala svůj poslední let.

Na malém letišti se řeší, proč je Václav tak potlučený. Martinu Václavův stav dost vyděsil, když ho ráno uviděla. Jediný kdo zná pravdu je Robert, ten ale bratra podrží. Václav si vymyslí historku o neznámých útočnících, kteří ho na cestě z koncertu přepadli a chtěly ho okrást. Václav se podle vlastních slov ubránil.

Filovi přichází předběžná zpráva z BIS o prověrkách. Fila ji odevzdá Karlovi, aby v otázkách zaměstnanců postupoval podle pokynů. Karel se některých podřízených zastává. Zejména Lucie. Bojí se, že by přišel o tak zkušenou letušku. Navíc je Lucie kamarádka.

Lucie chce vyhazovu předejít. Celý den nebrala telefon. Přichází do práce a dá Karlovi na stůl svoji výpověď.
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Česká premiéra
  • Rok natočení
  • Odkaz na IMDb

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

184268