plakát seriálu

Městečko Pines

(Wayward Pines)

Názory uživatelů

Městečko Wayward Pines: Strach bydlí v lesích

Letos seriál vstoupil do druhé sezóny, a tak se pojďte probudit na místě, které se tváří jako ráj, ale víc připomíná peklo – Městečko Pines.

Mýty a báje o tajemných městečkách kolují v Americe už od dob kolonizace. Dozajista to potvrdí i dnešní potomci původních obyvatel ze slavných míst Sleepy Hollow či z čarodějnického Salemu. A moderní filmová a seriálová popkultura podobné mýty samozřejmě ráda přiživuje, protože pověsti jsou prostě prima téma. Proto jsme taky mohli poznat třeba nadpřirozený Haven nebo další kingovský Chester´s Mill z Pod kupolí, černobílý Pleasantville, robotický Stepford a mnoho dalších míst v čele se slavným Twin Peaks. Jako by bylo lepší do Ameriky radši vůbec nejezdit.

Pines, respektive seriálové městečko Wayward Pines, je však trochu odlišné, protože jeho literární tvůrce Blake Crouch vycházel částečně právě z Twin Peaks. Skvělé je, že se o jeho televizní podobu postaral slavný režisér, producent a tajnůstkář M. Night Shyamalan, který natočil kultovní filmy jako Šestý smysl nebo Vyvolený. A navíc se do tohoto místa nedá dostat jen tak, stejně jako je nelze opustit. A má to hodně dobrý důvod.


Mlčení pojištěné nožem

Když se v Pines probudí Ethan Burke, tajný agent ztělesněný zapomenutou hvězdou Mattem Dillonem, nestačí se divit. Na první pohled se sice zapadlý vejminek v lesích státu Idaho tváří jako idylická osada, ale druhý pohled už odhaluje špínu. Místní silnice se točí v kruhu, v poctivé vzdálenosti od domů vše obklopuje neproniknutelná zeď. Ještě podivnější jsou ale místní obyvatelé. Jako by snad ani neznali svoji minulost. A pokud ji znají, rozhodně o ní nemluví. Dobrovolně žijí spoutaní fašizujícími pravidly, za jejichž nedodržení se trestá popravou přímo na ulici.

A proč to všechno? Není třeba pochybovat, že by se na to Burke nesnažil přijít. Jenže když se nakonec dozví pravdu, dal by cokoli za to, aby se na ni nikdy nezeptal. Shyamalan byl přece vždycky velmistrem zvratů a tenhle rozhodně připomíná režisérovy nejlepší tvůrčí časy ze začátku nového tisíciletí. Ačkoli tomu zprvu nic nenasvědčuje, famózní seriál je totiž sci-fi. A hodně temné.


Seriál se povedl, ale neméně přitažlivé a tajemné je Městečko Pines i v knižní podobě, která vyšla v roce 2013.

50 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Originální

Na Wayward Pines jsem začala koukat na doporučení přítele. ;) Navnadil mě jak svým nadšením, tajemností ale hlavně nečekaného zlomu uprostřed série. Ve všem měl pravdu.

První epizoda a první minuty nás hodí rovnou do děje a už se vezete. Nic nevíte, jste stejně zmatený jako hlavní hrdina. Otázek přibývá a vysvětlení v nedohlednu. Celé to smrdí jak týden nošený ponožky. Děsivá sestřička Pam vás honí i ve snech. Ta nejistota vás nutí se koukat dál a dál. Na každém rohu jsou další otázky.

Postupně se seznamujete s Eathanem, jeho ženou a synem. Děj plyne přirozeně, (pokud na té situaci něco přirozeného je), nikde se nezasekává, nenechá vás oddechnout.

Na řadu přichází pátá a šestá epizoda. Sedíte s pusou dokořán, váš mozek zpracovává co jste se dozvěděli. Vyrovnává se s novými skutečnostmi. S novou realitou. Občas se nenápadně podíváte za sebe, jestli je to opravdu jen seriál.

Ano, tenhle kousek je opravdu vymazlený. Ještě dlouho na něj budete myslet. Jeho logičnost vás bude děsit. A bohužel, jeho konec vám nechá v puse nepříjemnou pachuť.

Nikdy neopouštěj Wayward Pines!

100 %
88 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Do NOT leave Wayward Pines

Po druhé epizodě naprostý skvost. Před delší dobou jsem četla i knižní předlohu k seriálu a od knížky jsem se nemohla odtrhnout dnem i nocí. Zatím to platí i u seriálu. Z celého prostředí městečka na vás vyzařuje pocit bezmoci i přes obrazovku monitoru. Hlavní postava je tady trochu až moc vykreslována hystericky, oproti knížce, kde Ethan vše řeší s chladnou hlavou. I děj mi přijde trochu uspěchaný vůči knížce. Ale zatím thumbs up.

80 %
71 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
86 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Záhady

Nápad dosť dobrý, ale asi seriály na tento štýl nie sú pre mňa. Nehovorím, že je zlý, je zaujímavý a možno keby pokračuje v ďalšej sérii by bol prepracovanejší a dej by dostal troška viac vysvetlenia. Čo ma bavilo je určite to, že vás seriál dobre domotá :D sami si nebudete istí ničím.

Nápad dobrý, pre mňa zlý žáner seriálu.

60 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Mrazivá SciFi mystika.

1. séria: už pilot je silný a nekľudný, vytvára mnoho otáznikov. Na konci vlastne nevieme čo sa ide diať a kam nás dej zavedie. Ide o FBI, vyšetrovanie vraždy či záhadného zmiznutia, alebo je tu toho viac? Druhý diel nám prezrádza, že nech sme čakali čokoľvek, bude to inak. V tejto neistote nás tvorcovia držia pekne dlho, snažíme sa nájsť nejakú podstatu a hneď ako máme nejako ucelené o čom to ide byť, nastáva opäť zásadný zvrat a ocitáme sa na začiatku - v úplnej neistote, možno dokonca strachu, čo nás môže čakať. Záver série nás odrovná a môžeme začať myslieť odznova. Pekne spracované, kvalitní herci a nečakaný dej. Snáď nie je latka príliš vysoko.

90 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

škoda druhé poloviny

Zatím jsem napnutá jak kšandy i po čtvrtém dílu, atmosféra taky bezvadná, tak uvidíme dál, co se z toho vyvrbí..........tak to mně vydrželo asi do šestého dílu, kde se to najednou začalo pohybovat směrem ke zdi, za kterou se odhalilo konečně to, na co jsem s takovým napětím čekala a to byla už na mě asi moc silná káva.
Neotřelé, příšerkové, což mnohé asi potěší, ale já tentokrát nad trojku nejdu. Matt Dillon byl výborný a Toby Jones, který si střihnul dr. Jenkinse mně sedne spíš do těch komediálních rolí jako byl Marvellous a nebo v seriálu Detectorists. A dámy hrály výborně.

70 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Wayward Pines

Začíná to jako záhadný thriller a končí jako levné sci-fi. Pravdu o Wayward Pines se divák dozví asi v půlce série a já jí byla trochu zklamána ... pak už člověk nepřemýšlí o všech možných variantách "kdo, co, proč", ale jen "tupě" sleduje příbehy postav ... trochu škoda.

Zpracování je kvalitní a mou pozornost si to udrželo až do konce (což možná není důležité měřítko, ja skouknu téměř cokoliv) :D

70 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

nejezdit do Pines

Tak jako v seriálu "Pod kupolí, Městečko Haven" apod. tak i v této sérii je plno tajemství, nevysvětlitelných záhad.Jeden zemře, druhý ho zastoupí. V každém díle vás posouvá o krůček dopředu, nahlédnete stále k novým skutečnostem, nenechá vás to prostě v klidu, dokud celé neskouknete. Má to spád, skvělý děj, jen je škoda, že to nepokračuje ve více dílech. Nejezděte do Pines, nebo tam skončíte navěky - živý nebo mrtví.

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Městečko Pines

Příjemná mysteriózně-scifiózní podívaná. Trochu mě zklamala předvídatelnost děje a odhalení situace téměř v úvodu série. Knihu jsem si přečetla po několika prvních dílech a musím říci, že televizní zpracování mě nadchlo mnohem více, možná i díky skvělému hereckému obsazení. Postavy i děj jsou oproti knize poupravené, ale určitě ne k horšímu. Kniha byla završena pesimisticky-šťastným koncem. Televizní ukončení Wayward Pines bylo o něco smutnější, více otevřené a o dost pesimističtější - o to ale myslím zajímavější.

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Potěšilo....

Výborný letní počin. Minisérie s deseti díly (počet plně dostačující), s jedním velkým twistem uprostřed, který mi tehdá vyrazil dech. Místy tajuplný, místy děsivý a často ze seriálu působí beznaděj, ze situací, ve kterých se hrdinové ocitají. Byla to příjemná jízda a rozhodně mohu doporučit. 70%

70 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

I am not sure ...

Videl som zatiaľ 9 častí z tohoto seriálu a zdá sa mi veľmi dobrý, herecké výkony aj obsadenie milo prekvapili, dej je nápaditý a posúva sa dopredu čo je pozitívne, len niektoré veci sa mi zdajú nedopovedané (uvidím ako to bude v poslednej časti), preto zatiaľ 80%.

P.S.: Dúfam že akceptujete aj jazyk slovenský :-)

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Wayward Pines

Tak tohle je přesně ten typ seriálů, které mám nejraději. Po třech dílech zatím hodnotím velice kladně, jsem naprosto nadšená. Těším se na další díly. :) Knihu jsem nečetla, tak bohužel nemohu srovnat.

100 %
43 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
71 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí