plakát seriálu

Mladý papež

(The Young Pope)

Názory uživatelů

RELIGIONISTICKÁ SCHÍZA JAKO INDIKÁTOR BIGOTNÍCH KATOLÍKŮ

Sorrentino nezklamal, nenatočil křesťanskou "nalejvárnu" , ale pozoruhodné satirické konverzační drama, které ocení každý inteligentní divák. Absurdní scény, dokonale propracované dialogy, nádherné interiéry, skvělé herecké výkony, cit pro detail, sladěný hudební doprovod... Výčet profesionálních kladů by byl dlouhý.

Hlavní rovinou (jednou z mnoha) je hledání odpovědí na otázky, které se týkají víry, náboženství a církevní byrokracie. Celým seriálem se prolíná (často v alegoricko-absurdní podobě) snaha o objektivní nadhled, protagonisté procházejí značným vývojem často poznamenaným intrikami hodnými House of Cards (stejně, jako občas my všichni), jsou v jednu chvíli náboženskou terminologií řečeno hříšní a poté se dostávají do stádia pokory - zkrátka to nejsou žádní "nadlidé".

Bez ohledu na to, kým jsme a čemu věříme si každý z nás může v seriálu najít rovinu a vysvětlení děje, které pro něj bude akceptovatelné.

Nově zvolený papež (reformními a liberálními postoji/projevy částečně připomínající současnou hlavu katolické církve, veřejně označovanou některými ortodoxními katolíky za heretika, někdy za Antikrista) byl na konkláve zvolen, aby se stal spojnicí mezi moderní společností a církví. Jenže on je plný vlastních neortodoxních myšlenek a postupů, k tomu je lehce arogantní, nerespektuje povinnosti plynoucí z jeho postavení a ignoruje po staletí zaběhané pořádky, stejně jako supervizi kardinálů. Vstupuje do vztahů mezi náboženstvím, vírou, tradicí, zákony a rituály a dává na frak instituonalizovanému křesťanstvu - zejména zkostnatělé mocenské organizaci, která je dodnes absurdně jedním z pilířů moci ve světě a přitom ještě před pár stoletími vedla války, loupila, upalovala své nepřátele na hranicích a byla největší brzdou vědeckého pokroku.

Apage Satanas! :-)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poznámky pod čarou:

V US byl v 60. letech platný tzv. Haysův kodex, který m.j. zakazoval v kinematografii zesměšňování flanďáků (kléru), v GB fungovala obdobná cenzura, v Itálii, Irsku, Řecku, Polsku, Německu, Dánsku a na Maltě je dodnes urážka křesťanského božstva a náboženské symboliky trestná.

Odsouzení členek punkrockového uskupení Pussy Riot demonstruje přístup putinovského establishmentu ve spolupráci s pravoslavnou církví, podle nově přijatého "zákona o rouhání" je v Rusku souzený účastník veřejné debaty za prohlášení, že je bible sbírkou židovských pohádek a že bůh není.

Jako bychom nežili ve 21. století, ale v temném středověku. Moc neschází, aby nám v některých zemích hrozilo upálení, useknutí ruky, vytržení jazyka a stětí, jako tomu bylo o nějaká ta století později za Marie Terezie.

Když natočil Scorsese postmoderní "The Last Temptation of Christ" a vylíčil Krista jako omylného člověka s disociovanou osobností, hledajícího smysl života, tak se mu podařilo natočit nejznámější legendu na světě s hlubokým pochopením hlubin tápající lidské duše, tak, že oslovila i racionálně uvažující část populace (atheisty a agnostiky). To ale nezabránilo konzervativním katolíkům, aby zapalovali kina. Narazila mnohá další díla a nedej přírodo, aby to byla dokoce parodie (jako Monty Python's Life of Brian).

Ve Spojených státech platil až do konce 60. let takzvaný Haysův kodex, který na seznamu zakázaných filmových motivů uváděl zesměšňování duchovenstva. Rovněž Britský výbor filmových cenzorů hlídal "zesměšňování náboženského představitele".

Ani naší zemi se protesty ortodoxní katolické minority nevyhnuly. Při pražské premiéře muzikálu Jesus Christ Superstar v roce 1994 rozšiřovalí misionáři z Kostnické jednoty letáky s textem "Obraz, který muzikál podává o Ježíšovi, je zkreslený." Poslední absurditou bylo narušení představení hry "Naše násilí a vaše násilí" v Národním divadle Brno.

Časy se ale patrně mění k lepšímu, The Young Pope zatím naráží jen na občasné negativní komentáře diváků, oficielní místa zatím veřejně nezasáhla (i když je ale podezřelé, že ohlášená druhá řada údajně nebude přímým pokračováním).

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Můj názor

Young Pope se mi strašně špatně hodnotí, protože jde o velice specifický, řekla bych až zvláštní seriál. Asi bych si to netroufla kdekomu ho doporučit, protože vím, že tohle je záležitost pro velice úzkou skupinku diváku. Tím se teď nechci stavět do pozice, že já patřím do té skupiny "vyvolených", kterou tento seriál oslovil. Protože se přiznám, že né jednou jsem si kladla otázku "proč na to vlastně vůbec koukám?" "co se to tam teď odehrává?" "co tím chtěl básník říci?" Seriál klade důraz především na vizuální stránku. A to je možná věc, která mě na tom tak fascinuje a hypnotizuje. Co záběr, to je jednoduše pastva pro oči. K tomu úžasná hudba a mě se tajil dech. Co se týče příběhu....ten je takový - opět mě napadá - zvláštní. Určitý vývoj ten příběh má, stejně tak postavy, ale není to asi to hlavní, co ten seriál táhne. Je tam dost skoků od něčeho k něčemu, kolikrát se nedozvíme proč došlo k tomu a tomu, ale prostě k tomu došlo, je tam spousta náznaků, nevyřčeného, proložené flashbacky, snovými sekvencemi, že dohromady je to holt mišmaš :-) A je - opět řeknu zvláštní - že u Young Pope mi to absolutně nevadilo a hltala jsem každou scénu, každý záběr, každý díl. Ani ty debaty o Bohu mi nevadily....Co nesmím opomenout - herecké výkony. Jude Law se pro tuto roli vyloženě narodil! Co jsem též hltala jak malinu, tak tu nevyzpytatelnou a nepředvídatelnou auru, kterou vyzařoval. Pokaždé, když se objevil na scéně, když začal mluvit, tak jsem jen s napětím očekávala, co se stane...a vždycky se stalo to, co jsem absolutně nečekala. Scéna jeho slovního "souboje" s italským premiérem je už teď pro mě legendární a patří mezi nejvíc wtf momenty v historii seriálů :-) Na závěr - kdo si k Young Pope najde cestu, věřím, že bude okouzlen. P.S. - Sexy and i know it - to byla scéna jak víno :-D

90 %
71 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
86 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Co by se stalo, kdyby papežem byl mladý američan?

Právě touto otázkou se zabývá i tento pozoruhodný kousek. Ani popravdě nevím, jak se stalo, že zrovna takovýto seriál zabloudil ke mě do watchlistu.

Seriál mě chytl hned od začátku prvního dílu. Asi nejsem jediná, která si hned půlku dílu říkala: ,, Na co se to sakra dívám?". Ono totiž celkově celý první díl je takový hezký mindfuck. Ale účel pilotu splňuje fantasticky - chytne a nepustí. Zábavnost a napětí postupně v dalších dílech klesá, ale i přes to si seriál udržuje, skrze celý jeho děl, vcelku vysokou kvalitu.

Herecké výkony jako takové jsou bezchybné! To samé i kamera, výběr hudby... Jednoduše pastva pro oči, přesně taková, jakou by jste u takovéhoto projektu čekali.

Dějově je pak celý seriál takový... nijaký. Jednoduše sledujete cosi, kde vlastně nevíte komu o co jde. Nějaké to fungování Vatikánu, niterní trable nového papeže (o kterém stejně víme holé prd), a trable s novým papežem všech ostatních. Jednoduše asi bych uvítala, kdyby v ději nebyl takový zmatek, jelikož na dobré vyřešení takovýchto problémů, by potřebovali více než 10 dílů.

Já tak nějak nevím co si o seriálu myslet. Na jednu stranu mě chytil a nepustil, ale na stranu druhou to byl dějový myšmaš, kde jsme se ve finále stejně dozvěděli kulové. Když přidám plusové body za skvělé intro, dostanu se se svým hodnocením na 80%.

80 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Divný papež

Strašně protikladný seriál o mladém americkém papeži, který mám prostě velký problém jakkoli hodnotit. Po úvodním snovém projevu jsem nadšeně čekal nářez v podobě osvíceného mladého papeže versus zkostnatělá vatikánská mašinerie. Toho jsem se dočkal jen z malé části, z papeže se vyklubal velmi zvláštní maník plný protikladů, problémů z minulosti, který se často rozhodně neprojevuje jako osvícený a moderní, ba právě naopak a k tomu je ještě často až silně podivínský (těžko odhadovat, jak by se k papežství mohl dostat nebo se tam udržet někdo, kdo vyhrožuje ovečkám, nenechá se fotit a modlitby čte zády k publiku nebo ze zákulisí). Ale odnesl jsem si vcelku zajímavý příběh, který takřka nenudil, ikdyž nějakou extra dějovou linku to nemá.

Vnitřně doufám, že další série nebude, protože pak by to znamenalo nějaký příběhový pokrok a moc mě nenapadá směr, aby to nebyl průser. A nebo by to mohlo pokračovat pořád stejně a pak by to nejspíš splnilo rčení o tom, že všeho moc škodí.

60 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

o ničom

Ako veriaceho ma to vôbec nezaujalo. Nedopozeral som to. Myslím že to má preďaleko od toho čo sa deje vo Vatikáne, skôr by som tvrdil že je to presne to, čo by sa vo Vatikáne nedialo. A vytáčalo ma to primitívnosťou. Viac sa asi k tomu nedá ani napísať.

20 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Za 1...nebo za 95,

podle toho jak to berete...skolni hodnoceni za 1, zdejsi za 95%, jsem neobjektivni..ano, ale co nadelate.
Jsem milovnik rimskych i vatikanskych realii, uzkych ulicek a srdce me poskoci jen kdyz vidim rimske strechy zalite lednovym sluncem.
Mam Rim i Vatikan "nakoukany", ale zaroven jsem i priznivcem konspiracnich teorii (tykajicich se predevsim Vatikanu/cirke, Vatikanske banky atd.), takze Young Pope je pro me idealni material.
Ocekavam ze uvidim dalsi nekonvencni pohled na Vatikan, papeze, stejne jako zabery z mist kam se bezne nedostanu (zajimalo by me kolik autentickych zaberu z neverejnych mist bude a jak pripadne probihala jednani o zpristupneni pro YP).
Jude je fajn, ale tak nejak jsem tuhle polohu predpokladal, prijemny prekvapeni je ale Voiello...to vypada na dobrou figuru.
Dialogy taky zatim OK...uvidime jak to pujde dal po prvnich dvou dilech...u me zatim 90%

90 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí