Nosferatu

Nosferatu (NOS4A2) — 1. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter
Avatar uživatele
A.R.G.U.S.

11. června 2019

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Ukázka toho, jak se nemá natočit seriál podle knihy

Na tento seriál jsem se začal těšit od chvíle, kdy jsem zjistil, že předlohu napsal Joe Hill, jehož komiksovou sérii Zámek a Klíč zbožňuji a čekám na jeho seriálovou adaptaci.

Joe je také syn Stephena Kinga a je vidět, že po otci zdědil spisovatelské vlohy.

Byla přede mnou těžká volba, počkat si na seriál a teprve pak si přečíst předlohu nebo to udělat opačně?

Rozhodl jsem se a přečetl jsem si knihu (u nás vyšla pod názvem Vánoční říše), ta se mi moc líbila, tak jsem se na seriál začal těšit mnohem víc. I trailer vypadal, že se budou držet předlohy. Jediné, co mě znepokojovalo byla skutečnost, že seriál dostal deset epizod. Což mi připadalo přehnaně moc. V knize se toho sice stane hodně, ale má rychlé tempo. Takže jsem se obával, s jakou výplní přijdou.

Nikdy bych si nemyslel, že výsledné dílo dopadne tak špatně. Seriál adaptuje pouze první třetinu knihy, ale inspiruje se dějem ze zbytku knihy. Takže i kdyby byla další série, tak je to tak zkažený, že už to nemá nic moc nabídnout. Seriál byl udělaný pro normální diváky, takový dost zjednodušený. Což jako někdy není na škodu, taková Umbrella Academy má docela dost odchylek oproti předloze, ale dokázali z toho vytvořit seriál, který baví ať znají předlohu nebo ne.

Dost scén z knihy úplně přetvořili nebo vynechali. A i mě štvala zbytečná snaha tvůrců, aby to v seriálu bylo všechno propojené.

Byl jsem překvapený, že sám autor knihy se vyjádřil, že se seriálem je spokojený.

Dobré je, že u dost postav jde poznat, koho z knihy mají představovat, ale na druhou stranu se chovají jinak, a hlavně jsou dány do scén, které k nim nepasují. Což je podle mého názoru ještě horší, než kdyby seriál byl úplně jiný než kniha.

Jedná se o naprosto nevyužitý potenciál předlohy. Nejvíc mě štve, že tam jsou dobrý momenty přesně jako z knihy, ale hned je přebijí scény, které jsou jako z jiného seriálu.

Nejvíc mě potěšil odkaz na Zámek a Klíč. Musím doufat, že chystaná seriálová adaptace nebude tak zmršená, jako toto dílo.

Kdybych se nejprve podíval na seriál a pak začal číst, tak hned vím, že je něco špatně, protože jak končí první série, tak tím začíná kniha.

Takže mé doporučení, přečtěte si radši knihu. A pokud Vás bude bavit, můžete si od Hilla další knihy, zatím všechno, co jsem četl mohu jen doporučit.