plakát seriálu

Sherlock Holmes: Jak prosté

(Elementary)

Epizoda 3×15 – Cena života (When Your Number's Up)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Sherlock řeší případ, kdy někdo zabíjí příjemce vyrovnání za leteckou nehodu a Joan se stěhuje zpět.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Joan se stěhuje k Sherlockovi, s čímž ji nevyžádaně pomáhá. Překvapí ho, když Joan chce vše ze starého bytu darovat na charitu.

Žena prodává šperky, které ji daroval zesnulý manžel. Dostane hotovost. Následně jde za bezdomovcem. Dá mu jídlo a pak jej zastřelí. Potom mu vloží do bundy ony peníze.

Na místě činu. Obálka navíc obsahuje vzkaz. "Bohatí mají větší cenu než chudí. Život není fér. Smiřte se s tím." Plus matematickou rovnici, kterou Sherlock pošle Harlanovi. Harlan identifikuje matematickou rovnici jako vzorec, který se používá k odškodnění obětí. Vzorec a citace pak odkazují na právníka Arlena Schradera.

Ten má mnoho nepřátel, když se zabývá odškodněním obětí. Dává tip na svou bývalou přítelkyni, se kterou se nerozešel zrovna v dobrém. Ta poví pravý důvod proč ukončil jejich vztah. Totiž kvůli konfliktu zájmů. Harlan měl zastupovat leteckou společnost, při jejímž letu zemřelo 81 pasažérů.

Vražedkyně je na sezení. Poslouchá muže, který přišel o bratra. Pak se spolu vyspí u něj v bytě. Nachystá peníze a muže zastřelí. Obálku s penězi mu přiloží na hrudník.

Na pitevně. V obálce byl další vzkaz odkazující na ředitele zmíněné letecké společnosti. Prý mu ušetřila víc peněz. Podezřelými se tedy automaticky stávají příjemci peněz od letecké společnosti.

Joan míří do starého domu pro kauci. Už dokonce mají nového nájemníka. Sherlocka, což Joan pozná podle Sherlockova oblíbeného zámku, který museli speciálně instalovat kvůli němu.

Přichází ředitel letecké společnosti k výslechu. Kvůli vrahovi budou muset nastavit fixní vyrovnání pro každého příjemce. Každý by tak dostal kolem částky pěti milionů.

Sherlock prochází seznam obětí z letu a příjemce pozůstalosti. Marcus zatím vystopoval vražednou zbraň až k soukromému obchodníkovi. Ten si pamatuje, že ji koupil nějaký kulhavý muž. Sestaví portrét s policií. Joan zatím konfrontuje Sherlocka, že nechce, aby se k němu zpět nastěhovala. Když znovu pronajal její starý byt. K tomu nestihne Sherlock nic říct, protože zabiják udeřil znovu. Gregson je tedy volá na místo činu.

Jsme u skutečné pachatelky dvou vražd, která zinscenovala pokus o vraždu sama sebe.

Sherlock má informace o podpůrné skupině, kterou navštěvovala jak vražedkyně, tak i druhá oběť. Myslí si tedy, že ona je vrah. Což ovšem nedává smysl. Proč by se snažila o fixní odškodnění, když její manžel byl realitní makléř a dostala by tak mnohem víc peněz. Sherlock se také konečně vyjádří co si myslí o rychlém stěhování Joan. Neschvaluje pouze ten spěch, jakoby utíkala z místa kontaminace. Proto si myslí, že je to celé o Andrewovi a tak chtěl Joan pouze ponechat zadní vrátka.

Gregson posílá portrét muže, který koupil zbraň. Je to manžel vražedkyně.

U výslechu vražedkyně. Její manžel byl vážně nemocný, čehož si všimla Joan podle symptomů na fotce. Zbývalo mu patrně pár měsíců života. Proto si koupil zbraň a chtěl spáchat asistovanou sebevraždu. Letecké neštěstí jej ale dohnalo dřív. Kdyby Schrader zjistil, že byl manžel tak vážně nemocný, nedostala by prakticky nic. Proto se snažila o fixní vyrovnání.

Doma. Joan převezme sklep jakožto její vlastní prostor. Ložnici si nechá nahoře a dole bude pracovat. S tím Sherlock souhlasí a pustí její starý byt z pronájmu.

Hlavní postavy
Sherlock Holmes
Dr. Joan Watson
Captain Thomas Gregson
Detective Marcus Bell
Vedlejší postavy
Dana Powell
Dana's Lawyer
Henry Wilseck
News Anchor
Building Manager
Jeweler
Gayle Wolper
Samuel Cardenas
Erin Chatworth
Freddy Duncan
Arlen Schrader
Scénář
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevCena života
Původní názevWhen Your Number's Up
Rok natočení2015
Premiéra19. února 2015
Česká premiéra23. března 2016
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka43 minut
Sledovanost premiéry8 210 000 diváků (1,50 rating ve skupině 18-49)
Autoři profilu epizody