plakát seriálu

Sherlock Holmes: Jak prosté

(Elementary)

Epizoda 3×16 – Výpadky paměti (For All You Know)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Sherlock se stává hlavním podezřelým v případě vraždy. Situace je o to horší, neboť si dobu před třemi lety prakticky nepamatuje. Bral totiž drogy. Joan musí tedy přijít na způsob jak Sherlocka očistit.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Sherlock je přivolán kapitánem na stanici ke konzultaci. Jde o případ zmizelé ženy. Maria Gutierrezová zmizela před třemi lety a minulý týden se objevili její ostatky. Sherlock si rychle uvědomí, že tady se nejedná o konzultaci, ale o jeho výslech. Maria má totiž na účtence z kavárny poznačeného jeho jméno a místo schůzky. Navíc poznává Sherlock svůj rukopis. Bohužel zmíněnou ženu si nepamatuje. Pochází totiž z období, kdy bral drogy a tudíž měl časté výpadky paměti.

Joan nevěří, že by Sherlock zabil Mariu. Proto ihned rozbíhá jejich vlastní vyšetřování. Sama se vydává za příslušníky její rodiny, ale tam se dozví jen to, že Maria byla v New Yorku ilegálně. Sherlock mezitím vyhledá svého bývalého drogového dealera Oscara. Ptá se ho na Mariu, ale ani on si nic nepamatuje. Na cestě zpátky telefonuje Sherlock s Joan. Ta mu sděluje svůj neúspěch ohledně rodiny. Dále našla, že Maria rozdávala polévku v jejím kostele. Možná se tam setkala s nějakými pochybnými lidmi. Sherlock to s ní chce probrat osobně. Na cestě domů jej však přepadnou dva muži a zmlátí.

Joan vezme Sherlocka do nemocnice na vyšetření, ale nic mu není. Kromě pár modřin. Navíc ukradl útočníkovi peněženku. Byl to Mariin bratr. Policii to hlásit ale nechce. Před lety byl totiž její bratr obviněn z loupeže a tvrdil, že je nevinný. Myslí tedy, že Maria jej chtěla najmout pro svého bratra.

Společně s Joan jde za jejím bratrem. Nabízí mu možnost ublížit mu jak bude chtít, výměnou za informace. Bratr možnost rozmýšlí, nakonec však začne mluvit. Maria nechtěla najmout Sherlocka pro bratra. On to vloupání skutečně udělal. Sherlock však věří, že bratr má pochybnosti o tom, že on by byl skutečným vrahem. Maria totiž pracovala jako uklízečka a svému bratrovi se svěřila. V jedné z budov pronajaté radním Barclayem ji někdo obtěžoval.

U radního. Ten jim vychází vstříc. Mariu obtěžoval Tom Graves, ten však má na dobu vraždy alibi.

Sherlock doma zpochybňuje své morální zásady. S Joan se pak pohádá ohledně toho, jak moc jej zná, protože jeho sjetou verzi před třemi lety nezná vůbec. Bell zatím pošle seznam lidí, kterým podávala Maria polévku v kostele. Sherlock zde pozná známé jméno.

S Joan navštíví znovu Oscara. Ten zrovna prodělává absťák. Řekne Sherlockovi, že ji opravdu zabil a doporučuje mu, aby to nechal být. Doma pak Sherlocka zatkne policie. Mají totiž svědka, který viděl jak vyhrožuje Marii.

Joan míří znovu za Oscarem. Ten se dozvídá o zatčení Sherlocka a začne panikařit. O Marii lhal. Znal ji a chlubil se před ní o Sherlockovi, že je detektiv. Se Sherlockem šla na schůzku, protože měla prý nějaký problém. Potom slyšel jen, že zmizela. Šel tedy za Sherlockem, který byl úplně sjetý a našel u něj pytel se zakrvácenou košilí. Ten schoval jako pojistku.

Joan navštíví Sherlocka. Ukazuje mu fotky košile. Krvavé skvrny naznačují, že jde o stříkance z bodných zranění. Marii ale někdo zabil úderem tupým předmětem. Tudíž košile figuruje v jiném případě vraždy. Sherlock nečekaně košili a knoflíčky pozná.

Joan přichází s policií zatknout Barclaye. Před lety totiž zabil radní Kelsey Priorovou, ale nebylo dostatek důkazů ohledně její vraždy. Maria jej viděla v kanceláři, jak vyhazuje důkazy do popelnice. Vzala je a dala Sherlockovi, protože na policii nemohla. V zemi byla totiž nelegálně. Sherlock Marii schoval v motelu, ale Barclaye zjistil, že důkazy usvědčující ho z vraždy, zmizeli z popelnice. Vylákal Marii pod záminkou, že jí to vysvětlí. Navíc může očistit jejího bratra, což mu Maria uvěřila. Pak ji zabil. Nyní jej usvědčí DNA, protože při vraždě Kelsey se říznul.

Sherlock se odchází projít. Znovu navštíví Oscara. Nabízí mu možnost léčení. Oscar ji odmítne a pohádají se.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Dark hopes (Barbarossa)

Sherlock odchází na procházku, setká se s Oscarem a nabízí mu léčení.
Hlavní postavy
Sherlock Holmes
Dr. Joan Watson
Captain Thomas Gregson
Detective Marcus Bell
Vedlejší postavy
Maria Gutierrez
Claudia Sandoval
Prentice Gutierrez
Detective McShane
Detective Demps
Robert Barclay
Oscar Rankin
Assistant
Resident
Guitar Woman
Scénář
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevVýpadky paměti
Původní názevFor All You Know
Rok natočení2015
Premiéra5. března 2015
Česká premiéra30. března 2016
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka41 minut
Sledovanost premiéry7 670 000 diváků (1,30 rating ve skupině 18-49)
Autoři profilu epizody