plakát seriálu

Smash

(Smash)

Názory uživatelů

Both of us know if we just let the broken pieces, Let the broken pieces go

1. série - 85% - Nenápadná seriálová světluška, která moc a moc chtěla zářit jako pravá hvězda televizního nebe. Po rozpačitém pilotu a seznámení s postavami jsem muzikálu o Marilyn nijak zvlášť nevěřil, ale po bezprostředním zamilování se do několika ústředních charakterů se velmi rychle začalo blýskat na lepší časy. Když si pak celá show začne věřit i co se týče muzikálových vystoupení (bollywoodská vsuvka Thousand And One Nights nebo dokonalá Run od Snow Patrol mě přimrazily do posledního tónu i gesta), nezbývá než se spokojeně usmát a ponořit se naplno do víru divadla. Vztahové linky totiž začínám silně prožívat a když se v centru dění objevuje Julia v podání vyzrálé Debry Messing nebo tvrdě charismatický Jack Davenport jako neústupný Derek, nemám námitek. Škoda jen, že až zbytečně velkou část hodnocení strhává postava Ellise. Jeho otravné intriky v každém druhém případě, kdy se objeví, chvílemi hrozně unavují. I s touhle smolnou kaňkou je ale Smash seriál, který se nesnaží dělat v hudbě revoluci a nepřevrací vztahová dramata naruby - a i přesto dokázal najít svou pevnou tvář a být na ni hrdý.

2. série - 60% - Sto a jedna připomínka a na konci přesto spokojenost. Neodvratná láska ke všem songům z Hit List, ale zároveň při každé epizodě velmi časté kroucení hlavou. Druhá sezóna Smashe přinesla pořádnou porci rozporů a zabila tak sama sebe. Nikdy se totiž nedokázala úplně vymanit z velmi rozvláčného tempa a to je ve světě současných čistě komerčních televizí jasná sebevražda. Hlavním důvodem toho, proč mi je předčasné zrušení v tuto chvíli líto o dost méně než při jeho oznámení, leží ovšem jinde. Po nuceném odchodu hlavní scénáristky Theresy Rebeck se totiž nový tvůrčí tým začal k hlavním postavám chovat poněkud macešsky. Což o to, Derekovo potácení od ženy k ženě a od představení k představení je díky Davenportovi nakonec tou nejlepší linkou a také Juliino přešlapování na místě si Debra Messing uhraje bez zaváhání. Jenže Eileen nebo Tom působí pojednou skoro až zbytečně, v horších chvílích i nesympaticky. A co mě mrzí nejvíc - Karen zahazuje sny ani ne tak kvůli slibnému představení jako kvůli nejprotivnějšímu chlapovi celého seriálu. Jimmy (v podání jinak očividně schopného Jeremyho Jordana) je přesně ten typ postavy, který diváka rozčiluje a každou chvíli by se měl spravit a získat si moje sympatie. Jimmymu se to bohužel i přes pár citlivějších chvilek nepovedlo a je to hlavně neustálé dění kolem něj, které Smash táhne o patro níž. Není se pak čemu divit, když moje sympatie najednou směřují ke všestranné Ivy, která o pozici královny seriálu bojuje až neuvěřitelně srdnatě. Ale v první řadě jsme tu kvůli hudbě a i tam jsem víceméně půl na půl. Písně Hit Listu mi zní v přehrávači v nekonečné smyčce (I'm Not Sorry, Heart Shaped Wreckage nebo Rewrite This Story nemají chybu), ale hrozně tím trpí Bombshell, která v mé soukromé soutěži tenhle boj jasně prohrává a chvílemi mi přijde až zbytečná. Jak tedy tohle dilema rozsoudit? Jednoduše - posledním dílem.

Závěrečná epizoda The Tonys - 100% - - Spoilery - - Doufal jsem, že samotný konec mě nechá rozpomenout na ty nejsilnější okamžiky a o to šťastnější jsem, že mi právě finálová epizoda nějaké nové fascinující chvíle přinesla. Under Pressure, dojemná vítězství (zejména scénář a hlavní role), bezeslovné happyendy a fakt, že spolu oproti všem předpokladům druhé série nakonec skončila moje nejoblíbenější dvojice (Julia + vy-víte-kdo). To, kdo čeká na Dereka, mi bylo jasné už několik epizod nazpět a vstřebával jsem tuto skutečnost docela dlouho. Jakkoli jsem si ale myslel, že patří ke Karen, nakonec se překvapivě přirozeným způsobem ukázalo, že z nejhorších situací a největších depresí ho umí vytáhnout jen a pouze Ivy Lynn. Doteď nevěřím, jak přirozeným a ladným způsob nakonec svět Bombshell a Hit List proběhl cílovou páskou, ale úleva je to - vzhledem k jednomu z nejsympatičtějších hereckých obsazení seriálových dramat - opravdu veliká. Just give them that big finish and leave them wanting more...

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Vzhůru na Broadway

Z první série jsem byla nadšená. Upoutalo mě atraktivní prostředí, fascinující proces vzniku představení, citlivé zakomponování písniček (často autorských, z nichž mnohé jsem si rychle oblíbila), vztahy mezi postavami a vyváženost jejich příběhů, choreografie, pěvecké výkony (Katherine McPhee vážně umí).

Druhá série pro mě něco lesku ztratila. Snad to je postavou Jimmyho, který se mnohdy choval jako vzteklý tříletý capart, snad tam na mě bylo trochu moc hádek a zvratů, možná mi vadilo, že dříve jedna produkce se najednou stala konkurenty - komu pak má nebohý divák fandit? Taky do absurdity dovedená linka s Nebezpečnými známostmi mě spíše rozčilovala. Do jisté míry to pro mě naštěstí vyvažoval charismatický Jack Davenport, některé nové postavy a výborné písničky z Hit Listu. Taky pro mě bylo zajímavé porovnat, jak jednu postavu v jednom představení mohou dvě různé představitelky podat odlišně.

I přes zmíněné menší vady na kráse mi je ale moc líto, že se seriál dočkal jen dvou sezón.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Bombshell

Ani trošku podobné z Glee.Smash ukazuje cestu muzikálu od jeho vzniku na papieri až po jeho predvedení na doskách,ktoré znamenajú svet.Cestu,ktorá nie je hladká a bez prekážok,ale je tŕnitá a náročná. Ukazuje ju so všetkých čo k nej patrí,so všetkými ľuďmi,na ktorých to stojí.
Má čo ponúknuť.Drámu,hudbu,romantiku.Pesničky sú úžasné.Originálne.Postavám budete držať palce alebo ich nenávidieť.Ja osobne som ich držala Karen.Kathrenie McPhee má krásny hlas.Ivy som nemala ani trošku rada.Pre mňa to bola obyčajná pretláčaná baba,Ivy sem Ivy tam.Celý čas ju vyzdvihovali a obraňovali a Karen podceňovali.
Určite sa teším na druhú sériu a neviem sa jej dočkať. :)

Druhá séria:
Druhá séria máličko ale len máličko zaostávala za tou prvou. Možno jej trochu uškodilo to rozvetvenie do viacerých príbehov, z ktorých niektoré boli zbytočné (vetva Veronica), no v konečnom dôsledku bola aj tak dobrá. Prvá séria sa točila okolo Bomshell, v tej druhej pribudol nový muzikál. Občas som mala však pocit, že bola väčšia pozornosť venovaná tomu druhému, veď predsa Bomshell máme skoro tam kde sme chceli.
Moje sympatie k postavám sa zmenili. Koho som v prvej mala rada, tu mi vadil a naopak. Ako som nemala rada Ivy, tu som si ju moc obľúbila a videla, že ozaj je dobrá a ona je Marilyn, len v tej prvej som to nevidela. Karen, ktorú som v prvej sérii mala rada, som na začiatku tej druhej nemala ani trochu rada, správala sa ako rozmaznaná hviezdička. Jimmy bol spočiatku riadny magor, ktorý keď nebolo po jeho tak bolo zle, no na konci bolo vidieť, že sa asi len zmenil.

Smash určite patrí medzi tie seriály, ktoré majú svoju kvalitu a stoja za to. Od ostatných sa odlišuje a to je len dobre. Koniec bol taký aký mal byť, každý získal to čo chcel a čo mal získať.

70 %
86 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
86 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Stars aren't born, they're made

Dlouho jsem se psaní tohoto názoru vyhýbala. Tak nějak jsem se pořád nemohla smířit s tím, že stanice seriál po druhé sérii odepsala. Chápu to, vím, jak mocně funguje sledovanost, která bohužel u seriálu chyběla. Ale když pomyslím na obsahovou stránku, tak se s tím přece jen smířit nemůžu.

Dvě série, které Smash má, jsou značně odlišné. V první řadě se věnujeme Marylin, klasickému muzikálu od slavné skladatelské dvojky. Vidíme nejen tvůrčí procesy, útrapy a slasti tvorby velkolepého úspěšného kulturního díla, ale také se podíváme do zákulisí castingů a především si pomocí Smashe dokážeme uvědomit, že tvorba nového díla není zdaleka nic jednoduchého, především po ekonomické stránce. Moc se mi líbilo, že tvůrci zařadili do příběhu Eileen, producentku, díky které jsme pronikli do zákulisí shánění finančních prostředků. Celá ta honba za investory a strach z konkurence mě bavil snad ještě víc, než boj dvou talentovaných krásek o hlavní roli.

Karen i Ivy jsou skvělé, i když přiznávám, že jsem od začátku patřila do týmu Karen. Postava Ivy se během těch dvou let neuvěřitelně vyvinula. Z holky, která se nebojí kvůli roli zašpinit si ruce, se stala dobrá kamarádka a mladá dáma, která dokáže upřednostnit dobro ostatních před svým vlastním ziskem. To jde vidět především ve druhé sérii poté, co se dozví o svém těhotenství.

Písničky první série se mi líbily moc. Od malička mám ráda muzikály a Bombshell obsahuje songy, které si vždy ráda poslechnu. Tenkrát jsem ovšem netušila, co mě čeká v druhé řadě. Pokud bych si měla vybrat, zda jít na Bombshell, nebo na Hit List, tak bez rozmýšlení volím Hit List. Zakomponovat realitu do muzikálu, doplněnou zajímavým obsahem a perfektními pop-muzikálovými písničkami, to je upřímně můj sen. V podstatě v tom vidím druhou Pomádu, můj nejoblíbenější muzikál vůbec. Zmodernizování tohoto konceptu mohlo být geniální, kdyby do toho opět nevstoupily intriky ze strany producentů. Vždycky jde o peníze, je to škoda.

Druhá řada měla úplně jiný nádech. Trvalo mi to asi dva díly, než jsem si navykla na tento nový tón, ale jakmile se tak stalo, opět jsem se vezla na této vlně, seriál mě dostal podruhé, což se nestává tak často, abych se zamilovala dvakrát do různého zpracování. Samozřejmě pomohly písničky, které už jsem zmínila, ale také nové svěží postavy a poměrně značný vývoj postav stálých. Kdo by to byl řekl, kam se může Derek dostat? Z namyšleného kreténa se stal neuvěřitelný sympaťák, postupně jsem si ho hodně oblíbila.

Seriál víceméně skončil uzavřeně, i když dějová linka Jimmyho by se dala rozvádět dál a dál. Nicméně jsem ráda, že si tvůrci nenechali až moc otevřená vrátka a dopřáli nám fanouškům náš vlastní malý happy ending. Mimochodem, přišlo vám a capella vystoupení během předávání cen taky tak geniální jako mně? Podle mě jedna z nejlepších scén seriálu, který si pouštím pořád dokola.

90 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Téměř nic společného s Glee

Spousta lidí tomu nedává šanci a zatracuje tento seriál, protože si myslí, že to kopíruje Glee, ale můžu vás ujistit, že to spolu má společné pramálo, jen muzikální žánr.
Ukazuje to opravdovější verzi Broadwyského muzikálu, co všechno za ním stojí, jak dlouhá je cesta za Broadwayem.
Písničky, ať už originální nebo cover verze, jsou fenomenální a oblíbila jsem si obzvláště hlas Katharine McPhee. Má to správnou dávku dramatu, romantiky a hudby.

Seriál mi hodně přirostl k srdci, možná je to tím, že ho překládám, možná ne, ale prostě jsem si ho vážně zamilovala. Už se nemohu dočkat druhé řady :)

100 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Rozhodně ne GLEE

po prvních třech dílech jsem byla na rozpacích. Veškeré recenze, upoutávky, reklamní lákadla se skloňovala se slovem "GLEE". Což bylo jasné - seriál, ve kterém se zpívá, není zrovna obvyklým konceptem. Když jsem se konečně po pár dílech oprostila od srovnávačky S Glee (které osobně miluji), byla jsem mile překvapena...

Seriál, který ukazuje veškeré stránky Brodwaye má mnoho co nabídnout. Barvité postavy, perfektní hudbu a melodie, dřinu, kterou cesta ke slávě skýtá, a zapeklité milostné vztahy. Už teď se moc těším na řadu druhou.

80 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Nakouknutí za oponu velkého divadla

Musim uznat, že Smash mě bavilo. Sice jsem nemusel nedočkavě čekat na každou další epizodu, ale pokaždé když jsem si ho pustil, tak mě příjemně zabavilo. A to i přes to, že se nemůžu považovat za žádného velkého fandu muzikálů nebo divadel. Zvláštní věc je, že obě série nabídly postavu o které jste si nemohli myslet nic dobrého. I když je fakt, že Ellise z první série Jimmy rozhodně nepřekonal i díky svému závěrečnému polepšení. Ellise jsem upřímně nenáviděl o Jimmym jsem si jen řikal, že je fakt divnej a otravnej. Hlavně první série byla intrikami prolezlá natolik, že jsem si řikal, jestli už toho není trochu moc. Oblíbil jsem si hlavně Karen (Katharine McPhee) a Dereka (Jack Davenport), doufám, že je brzy zase někde uvidím. Závěr druhé série mi poskytl i dostatek emocí a já se tak mohl se Smash rozloučit s dobrým pocitem.

70 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Marilyn

Naštěstí to vůbec není jako Glee. Právě kvůli tomu, že jsem si myslela, že to bude jako Glee, jsem Smash odkládala. A byla to chyba. Ani jsem si nedokázala představit Anjelicu Huston v podobném žánru, ale překvapila mě. Role jí seděla a zvládla jí na jedničku. Ostatně jako všichni. Katharine McPhee je skvělá zpěvačka a tanečnice a její role se krásně vyvíjí a zraje. Celým seriálem se nese úžasná hudba a tanec a řeší se vztahy a kariéra a všeho je tak akorát a vše se náramně doplňuje. Uma Thurman byla příjemným zpestřením a Raza Jaffrey byl neodolatelnej. S čistým svědomím doporučuji.:) Toto se týká pouze první série. Druhé jsem nepřišla na chuť.

100 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Překvápko

Abych pravdu řekla, dlouho mi trvalo než jsem se k tomuto "donutila". Jak mě tento žánr neláká, tak jsem se od něho nemohla odtrhnout. Fajn příběh, boží písničky a super obsazení. Spokojenost :)

80 %
29 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
57 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Smash! ...výlet za hranice Brodwaye

První řada se točila kolem toho, kdo bude hrát hlavní roli. Celou dobu se to ve mně rvalo...Na hlavní roli mi typově seděla více Ivy...ale fandila jsem Karen...Bohužel, od začátku mi bylo tak trochu jasné, jak to dopadne. Asi proto, že byly jasně určené hranice mezi good girl a bad girl. Přesto jsem vydržela se dívat a druhá série je tu :-) Co na ni zatím říkám?...Hey hey hey...toho nervního pitbula (co se do něj Karen zakoukala) držte trochu na uzdě! Chlapec, jak není po jeho, je kapku nervní...To je asi tak jediné, co mi na druhé sérii vadí... Že si čteš můj názor a není ti jasné o čem mluvím?...Mrkni se na smash a udělej si obrázek taky ;) Doporučuju ;)

70 %
17 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
17 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí