plakát seriálu

Star Trek

(Star Trek)

Názory uživatelů

První seriál, který lze bez uzardění označit jako hard Sci-Fi

Jistě, dnešnímu zmlsanému divákovi musí vadit papundeklové vizuály a pomalejší tempo, ale je to stejné, jako v divadle. Je-li představení dobré, tak divák přestane vnímat jeviště jako předmět, strohé nerealistické kulisy, typicky divadelní formu dialogů a pod. Je vtažen do příběhu, který - když je opravdu dobrý - vytvoří v divákovi iluzi pozorovatele skutečně probíhajících událostí.

ST original series má ještě jeden primát - nadčasově zobrazuje společnost budoucnosti s její strukturou, filosoficko - ideovou podstatou, tolerancí a zcela jiným žebříčkem hodnot. V kontextu doby vzniku je to naprosto nevídaná vize, pro část společnosti nepřijatelná (dodnes!)

Dopad na diváka musel být značný, viděl jsem to v malém na osmileté dcerce, kterou STOS ovlivnil natolik, že je na ní v současnosti patrný hodnotový imprint.

V STOS drtivě vítězí obsah nad formou, což je opakem toho, jak jsou většinově natáčeny současné seriály.

Filmy, neodmyslitelně související s TOS - mají pomalejší tempo a je na nich pozorovatelná inspirace Kubrickovou o 11 let mladší 2001: A Space Odyssey (zejména ohromení technikou a vesmírnými vizuály). Je to prvních 6 filmů (zatím z 13), které navazují na TOS. Zpracování je oproti seriálu moderněji pojaté, je viditelný dopad výrazně vyššího rozpočtu.

Převzato z WIKI:

1 Star Trek: Film - Star Trek: The Motion Picture
Admirál James T. Kirk převezeme velení Enterprise, hvězdné lodi, se kterou v předchozích letech jako její kapitán zažil mnohá dobrodružství, aby zastavil mohutný neznámý a nebezpečný objekt, který míří přímo k Zemi.

2 Star Trek II: Khanův hněv - Star Trek II: The Wrath of Khan
Geneticky vylepšený člověk Khan Noonien Singh se chce pomstít Kirkovi, kterého viní ze smrti své ženy a který mu před 15 lety zabránil převzít vládu nad Enterprise (viz „Vesmírné sémě“).

3 Star Trek III: Pátrání po Spockovi - Star Trek III: The Search for Spock
Admirál Kirk a jeho nejbližší přátelé se vydají zachránit Spocka, jehož tělo zanechali na nově vzniklé planetě, zatímco jeho katru, duši, nosí v hlavě doktor McCoy.

4 Star Trek IV: Cesta domů - Star Trek IV: The Voyage Home
Při návratu z Vulkánu nalezne Kirkova posádka Zemi v akutním ohrožení neznámou sondou. Kvůli ní se musí vydat do vzdálené minulosti, aby získali velryby, které jsou již ve 23. století vyhubeny.

5 Star Trek V: Nejzazší hranice - Star Trek V: The Final Frontier
Novou Enterprise-A obsadí se svými následovníky rebelský Vulkánec Sybok, který se s lodí a celou její posádkou vydá hledat do středu galaxie Boha.

6 Star Trek VI: Neobjevená země - Star Trek VI: The Undiscovered Country
Po rozsáhlé ekologické katastrofě chtějí Klingoni zahájit mírová jednání se Spojenou federací planet, jejich kancléř je však zavražděn, z čehož jsou obviněni kapitán Kirk a doktor McCoy.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

zlatá klasika

Klasika mezi Star Trekem. Tři vymodlené série z dnešního pohledu mírného retrostudiového seriálu s krátkými sukněmi a chlapy, kteří zvládnou vše. Seriál jsem shlédl až po jedenáctém filmu, a o to víc jsem byl překvapený, kolik nesrovnalostí vlastně film měl.

I přesto, že jde o "na koleně udělaný" poloamatérský seriál, jako malý se mi velmi líbil. Dnes na něj pohlížím spíš jako na úsměvné začátky jednoho z největších sci-fi fenoménu, díky kterému jsme se dočkali Nové generace, Voyageru a několika velice slibných filmů - z nich vyniká zvláště ten první, u kterého jsem se bál více než u Vetřelce.

Ano, toto je syrový Star Trek. Namalovaný, plochý, jednoduchý. Seriál, na který budete nevěřícně zírat kvůli amatérství efektů (samozřejmě v tehdejší době na to byl jiný pohled) a u kterého si budete užírat prsty napětím a jásat u každé objevené souvislosti s tím, co jste už viděli (jako já). Opravdu doporučuji seriál vidět až jako poslední ze všech Star Trekovských věcí, protože tak si ho nejvíc užijete.

70 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 12 lidí

Star Trek aneb z pohádky do pohádky...

Jak jen tohle hodnotit, je to trochu za trest. Ono i sledovat tento základ obřího kultu s odstupem pěti dekád bylo občas trochu utrpení, ale zvládl jsem to. ;) Ikdyž množství epizod a jejich stopáž není v dnešní době úplně obvyklá, přecejen žijeme rychleji.
A ten fakt, že je to staré (v té době se tu točily ještě krásné černobílé seriály) a že to dalo základ mnoha dalším věcem, jsem se snažil mít pořád na paměti, protože jinak fakt nevím, co bych o tom mohl napsat pozitivního. No něco se rozhodně najde.

Tak předně provedení. Je to levná studiovka, která si v ničem nezadá s pohádkami z brněnského studia. Pokusy o "efekty" často vhánějí slzy smíchu do očí. Velmi mě bavily záběry na vesmírnou loď, která si to hasí vesmírem a občas přitom dělá takové manévry, že tetička setrvačnost jen zoufale buší hlavou do zdi a odchází na odpočinek. Kouzelné byly situace v řídícím středisku, kdy se iluze klepající se lodi docilovalo míháním kamery a herci se do toho snažili jakýmisi trhanými záchvatovými pohyby tento dojem podpořit. A dalo by se povídat dál, ale o tom práve ten seriál není a ve své době to asi nebylo špatné.

Děj jako takový je triviální. Vesmírná loď si brázdí vesmír a navštěvuje různá místa, kde povětšinou potká nějakou skoro až nadpřirozenou postavu se kterou něco řeší. Obsahově jedna (většinou pěkná) pohádka za druhou, která by se klidně mohla pouštět malým dětem. S vědou a ničím dalším to obsahově nemá společného nic (proč teda scifi? ajo, je to ve vesmíru), ale grimmové by se v tom často našli.

Hudba odpovídá formě. Znělka je návyková, ale v dílech samotných povětšinou hraje jakási unylá dramatická orchestrálka. Když u toho zavřu oči, tak mi to asociuje buď nějakej céčkovej černobílej horror a vidím hnusáka, co se plíží lesem a šíleně se u toho směje a nebo naopak těžkou romantiku pro pamětníky a vidím šťastný pár, co jde při západu slunce ruku v ruce po pláži. Bohužel ani jedno z toho se podle mě nehodí do Star Treku, ale doba prostě byla taková.

Co teda dělá Star Trek Star Trekem? Já bych řekl, ře je to primárně herecké obsazení, protože hlavní trojice je bez debat kultovní. A Spock, no to je prostě boží postava, která svou absencí humoru a emocí hromadu humoru neúmyslně dodává. A některé výroky prostě tesat do kamene, osobně asi nikdy nezapomenu na výrok na téma "nebezpečná mnohonožka". Jednotlivé díly často končí nějakým spockovským vtípkem a často se tím celý díl zachrání.

Pokud bych měl ještě hledat nějaké to pozitivum, tak na závěr snad jen to, že outfitky, uniformy a účesy dámské části ansámblu potěší oko diváka i po těch pěti dekádách a leckterý současný seriál by se měl nad sebou zamyslet a inspirovat se právě tady.

A když nad tím vším tak přemýšlím, tak i přes snahu o objektivitu a tedy nízké hodnocení: Spockojenost!!!

60 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

TOS

Původní série Star Treku je naprosto přelomový seriál, který začal kult trvající až dodnes. Star Trek jako celek je nejlepší sci-fi seriál všech dob (podle mě, ale vraťme se k původní sérii.
Já si seriál zamiloval už od prvního dílu, kdy jsem už nějaký ten pátek znal i TNG. Seriál mám nakoukaný úplně celý, a snad nikdy jsem nenarazil na epizodu, která by mě vyloženě zklamala. Přelomový seriál má totiž skvěle vymyšlené, napsané a natočené zápletky a na tu dobu výborné triky, proti kterým já nic nemám. Dalším plusem je obsazení všech postav. William Shatner je kapitán tělem i duší a Leonard Nimoy je jako Spock nepřekonatelný.
Postavy- vynikající, spoustu rozmanitých druhů a ras a pan Spock, nejleší postava asi celého ST universa...
Seriál se mi líbil, mohlo být více dílů. Nemám co vytknout, jen v porovnání s dalšími seriály se jeví trochu slabší.

1.série - 90%
2.série - 100%
3.série - 90%

Nej epizody: Zvěřinec, Město na pokraji věčnosti, Trable s Tribbly, Dovolená, Vesmírné sémě, Zrcadlo zrcadlo... a mnohé další.

Hudba byla dokonalá už tady. Velkolepý začátek něčeho hodně velkého.

90 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Asi jsem se zamilovala...

Když jsem zhlédla nový Star Trek od J. J. Abramse, začalo mě zajímat, jak to všechno začalo. Tak jsem se pustila do originální série. Při prvních dílech jsem přivírala oči a v hlavě mi znělo:"Bože, to je tak staré, tak staré." Ale pak jsem si zvykla (vždyť je to druhá polovina 60. let, sice se létalo na Měsíc, ale ještě nebyly raketoplány) a začala se postupně zamilovávat.
Zbožňuju, když Spock zvedá své obočí a pronáší pro něj typická slova "fascinující" (obzvlášť tohle) či "logické". Nebo věčné špičkování mezi doktorem McCoyem a Spockem ("Hlavně mi neříkejte, že vás to fascinuje, Spocku."). S kapitánem Kirkem to bylo jak na houpačce mezi obdivem a škodolibostí (nijak moc jsem mu nevěřila ty jeho lásky). A Scotty byl vždy roztomilý, když se dmul pýchou. Uhura, Sulu a Chekov tam byli tak trochu do počtu.
Některé epizody mě uchvátily (první takovou bylo první setkání s Romulany), ale i přes zamilované brýle jsem viděla nedostatky jako toporné herecké výkony (což nevadí jen u Spocka), někdy nereálné situace (třeba operace Spockova mozku), o tricích a kulisách nemluvě. Ale i tak se nejspíš podívám na další startrekovské seriály, jen abych se znovu setkala se svými oblíbenými postavami, třebaže jen na chvíli.
A moc se těším na další alternativní vývoj od J. J. Abramse. Jestlipak se tam někdo z TOSu objeví?

90 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Legenda

Star Trek to je seriál s velkým S. naprostá klasika, která vás dostane do kolen. Samozřejmě chápu že v této době je to tento seriál spíše pro fanoušky scifi než pro běžného diváka, protože efekty a grafika pusobí až trochu směšně, ovšem je to začátek jednoho fenoménu a ten by měl vidět každy fanoušek scifi. Jednoduše řečeno tento seriál psal dějiny a ukázal cestu, kterou se má scifi pohybovat. proto nemůžu jinak než 90%

90 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

To boldly go where no man has gone before...

Věřte tomu nebo ne, dokud jsem si nepustila Star Trek: The Original Series, kromě několika náhodných dílů v televizi (a ty by se vážně daly spočítat na prstech jedné ruky) jsem nikdy nic startrekovského neviděla. Žádný jiný seriál, žádný jiný film, ani jeden z těch nejnovějších. Uznávám, chvílemi jsem se cítila trochu zaostale a jako ignorant, protože jsem svým způsobem věděla, že jde o další kult.

Co mě ke zhlédnutí TOS vedlo, to zřejmě není podstatné a hlavně by to pochopilo asi jen minimum lidí. Nicméně k tomu došlo a já se nestydím přiznat, že se mi to vážně, vážně moc líbilo. A to i přesto, že si dokážu přiznat, že to bylo klišoidní až hrůza, některé díly působily jako přes kopírák a kolikrát se z potenciálního nebezpečí vyvinulo pouze nějaké nedorozumění, které šlo nakonec hezky vysvětlit.

A možná to se mi právě líbilo, možná z toho jsem byla nadšená. Že to nebylo o epických mezihvězdných bitvách, že to nebylo o super úžasných efektech (upřímně nedokážu pochopit ty, kteří prohlašují, že právě ty efekty byly katastrofální a jenom kvůli tomu to odsuzují… podívejte se na rok natočení, lidi), ale že to bylo o nějaké myšlence a že si z toho člověk dokázal odnést něco navíc, mimo milého pocitu a přetrvávajícího úsměvu na tváři.

100 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Klasika

Ve své době bomba. Hltala jsem každou epizodu už jako malá holka. Když se podívám na některé epizody dnes musím se až smát. Dnes už jsme rozmlsaní ... triky a filmová animace pokročila dost znatelně. Pořád se ale nedá upřít originalita, dobré herecké výkony, nápady ... A už jen z nostalgie bych se ráda na seriál podívala znova. Zajímal by mne český dabong :-))

90 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Srdcovka

Ani nevím, jak jsem se ke Star Treku dostala, ale asi to bude tím, že mě odmalička fascinoval vesmír a vše s ním spojené. A tak jednoho dne jsem si Star Trek pustila, hned ten nejpůvodnější, a okamžitě jsem si ho zamilovala.
Jak jsem už řekla - je to nejpůvodnější Star Trek, počátek celého tohoto fenoménu. Děj odpovídá době kdy byl natočen - zuřila studená válka, podnikaly se první lety do vesmíru a obě válčící strany ho chtěly ovládnout. Z tohoto důvodu nechybí v tomto americkém seriálu četné množství narážek na ruskou společnost.
Děj vypráví o putování hvězdné lodi Enterprise a její široké posádky poznávající celý široký vesmír a hlavně poznávající sami sebe.
Celé lodi velí kapitán Kirk, známý svým kladným vztahem k ženám, vědeckého důstojníka zastává Spock, pocházející z planety Vulkán, žijící na principech logiky a k této dvojici neodmyslitelně patří doktor McCoy proslavený nekonečnými narážkami na Spocka.
Na tuto dobu má originální ST velmi špatnou grafiku, nepovedené a neuvěřitelné efekty a celkově je velmi velmi zastaralý... Pokud však tento fakt přehlédnete, budete si dokonale užívat skvělý seriál, jež se stal fenoménem a bude vás lákat i na další serie

100 %
57 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
86 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Zlaté staré časy .....

Klasika s kterou to u mne vše začalo :-))
I tak se k němu občas vrátím a podívám se na díly,které pomalu znám do detailu. :-)).Každý jsme nějaký že? :-))

100 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk