plakát seriálu

Temný Kraj

(Temný Kraj)

Názory uživatelů

Není kraj jako Kraj

Úroda českých kriminálek začíná být nad rámec mé ochoty sledovat je. Navíc, jak tady někdo napsal, "všechno už bylo napsáno a natočeno". Svatá pravda! Nevím jak působí seriál na Vás, ale jsem si jista, že autorky si před napsáním scénáře střihly maraton Justified (Strážce pořádku)  a autor hudby zcela určitě pár dílů Justifiedu také viděl (v jeho případě spíš slyšel).

Seriál měl dle všeho být obrazem drsných lidí, co musí přežít v temném kraji s historií čarodějnic a tajemných sil. Bohužel prvek drsného kraje a drsných lidí vnímám jen kvůli tomu, že o tom pořád mluví jeden z vyšetřovatelů, nikoliv kvůli tomu, že bych to tak cítila, či vnímala.

Přesto ale seriál nezatracuji. Slovní hříčka (K)kraje je báječná a tleskám za ni. Vaculík, co by temný Kraj plný vlastních temných myšlenek, očekávání a smiřování s vlastní smrtelností mě přesvědčil rozhodně více než kamera temného kraje a lidí poznamenaných životem v tomto kraji (jeden opilec, který je stejnak předurčen k nápravě nemůže být považován za vzorek obyvatel, které dělají temný kraj temným). Další plus vidím v tom, že hlavní hrdina zatím (hodnocení po 2 dílech) nebyl vystaven tradičnímu seriálovému nešvaru „hrdina musí mít ženskou“, ale kupodivu si pěstuje vztah se psem a to tak, že mě to baví. Navzdory tomu, že se kolem něho vyskytují dvě pohledné a celkem sympatické ženy (veterinářka a komisařka), zatím fandím psovi ;-).

Můj závěr … přestože (nebo možná právě proto), že v tomto seriálu vidím jasnou stopu Justifiedu, dávám Kraji šanci. Věřím, že autorky do poslední chvíle pamatovaly na to, že píší scénář krimiseriálu a nikoliv pohádky na dobrou noc, takže nastolenou myšlenku smrti dotáhnou dřív nebo později do konce, kterému budeme všichni věřit.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
88 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Lukáš Vaculík se psem zachraňuje české kriminálky

S českými kriminálkami se v posledních letech roztrhl pytel. Většinu z nich jsem nesledovala a to málo, co jsem viděla, bylo bez výjimek příšerné. Temný Kraj se prezentoval jako kriminálka v severském stylu, tedy stavějící především na tíživé atmosféře a pomalejším tempu, a to už znělo zajímavěji. Bohužel, ve výsledku se o žádný zázrak nejedná.

Na seriálu mi vadilo hned několik věcí. Tou první, která mě iritovala už od prvního dílu, byla úvodní znělka. To opravdu nešlo vymyslet nic jiného než kopie první série Temného případu?! Dalším problémem byl samotný název a s ním spojené implikace. Sice oceňuji snahu o slovní hříčku kraj x Kraj, ale když to ve spojení s přívlastkem temný a samotným seriálem nedává žádný smysl, tak už je to pouze k smíchu. Hlavní hrdina Petr Kraj (na kterém není pranic temného) přijíždí do svého rodného kraje (na kterém opět není nic temného). Na okrese, kde se za posledních sto let neudálo vůbec nic, se však (podle zavedených nepsaných pravidel kriminálních seriálů) musí v tento moment objevit vrah. A protože koncept je jeden případ na dva hodinové díly, musí to být rovnou sériový vrah (a v každém dalším díle další). K tomu zde máme jednoho vesnického policistu posedlého strašidelnými historkami a ten nezapomene ke každému případu vyprávět nějakou báchorku o čarodějnicích, jezinkách, či jiných strašidlech. To proto (asi), aby seriál mohl mít v názvu přívlastek temný.
Důvod, proč musí být každý případ roztažen do dvou hodin mi také nějak unikl. Jednotlivé případy opravdu nejsou tak komplikované ani zajímavé a co hůř s přibývající díly se začnou opakovat.
Ve výsledku je tak seriál pouze slepencem různých osvědčených prvků vykradených z jiných kriminálek (hlavně severských a britských) těžkopádně namontovaných do jednoho českého celku.

Temný Kraj zachraňuje jediné, a to Lukáš Vaculík v hlavní roli. Jeho postava je totiž nesmírně sympatická a v kombinaci se psem Egonem sledování seriálu nedrásá nervy.

Přes všechny mé výtky je však Temný Kraj stále minimálně o 50% lepší než většina české seriálové produkce. Atmosférickou kriminálku jsem sice nedostala, ale alespoň to nebylo trapné a amatérské.

50 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Méně je někdy více

Tak první série se mi docela líbila, případy byly přece jen trošku jiné než v obvyklých kriminálkách. I když pak už bylo zcela jasné, že každý případ bude souviset s krajem i pražským oddělením. Trošku mi vadilo, že příběh byl natažený do dvou dílů, myslím, že klidně by se to dalo dát do jednoho. Co mě ovšem nebetyčně rozčiluje (komu se to líbí, tak pardon), je vyprávění o nadpřirozených jevech a postavách (K. Zima), které kolikrát s případem vůbec nesouvisí. Mám pocit, že je to tam právě proto, aby se díl natáhl.
Druhá série mě trošku zklamala, dobře to začalo, ale přišlo mi, že vysvětlení a vyřešení prvního případu bylo trošku zmatenější a nebylo úplné. Po dalším díle se mi ale moc nelíbí, kam celková linie spěje, protože se to už dá tušit. Navíc mi připadá, že díly jsou ještě více roztahanější než v sérii první. Na druhé straně mě vždycky potěší pejsek Egon a z herců zde mám nejraději Martina Trnavského.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Pro pomalejší

Jo, jsem fanda severských kriminálek (takže temná image mě zaujala). Jo, myslela jsem si, že tohle bude fajn seriál. A jo, jsem zklamaná.
Nikdy jsem nechápala, když v hodnocení někdo psal, že by dílo sneslo kratší stopáž. Teď už chápu. Tohle je totiž přesně problém tohoto seriálu. Protože případy nejsou špatné. Ale je to tááák natažené. Dva díly úplně zbytečně. Jeden díl by bohatě stačil. Mělo by to větší švih.

Trochu mám pocit, že je to pro pomalejší. Aby stíhali. Aby i těm největším pitomcům došlo, že tohle je stopa. Že "tohle není jen obyčejné přepadení". Že tohle jsou ti, které máte podezřívat (abyste mohli být na konci překvapeni, že oni to nejsou).

Neustálé opakovaní a zdůrazňování již řečeného je jako vata.

A mrzí mě to. Protože Vaculík mě baví. Chci, aby se mi to líbilo.
Čekala jsem od sester Bártových víc. Jejich V.I.P. vraždy mě bavily. (Asi proto, že jsem od nich nečekala nějakou úroveň. Jen oddych. Kdežto od Kraje jsem čekala prostě víc.)
Ale sledujeme, pořád doufáme, že příště to bude lepší.

Aktualizace: Nechápu, proč se pořád díváme. Je to tak nudný, že nás to štve.
Ne tak jako Polda, toho jsme vzdali.

Snižuju procenta.

50 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Zklamání

Tak jsem dokoukal pouze první dva díly z 1. série, do dalších se mi (bohužel) ani nechtělo. Na druhý díl jsem se podíval jen proto, abych viděl to "rozuzlení".. Žádný děj, žádné vyšetřování, najednou objasnění bez nějaké hlubší zápletky.. Škoda

20 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Jak to vidím

No...tak se nám Prima pustila do dalšího krimi seriálu. A ejhle, ono to není zase tak špatné. Po nedávném Poldovi, který měl inspiraci v jiném seriálu, u tohoto nelze určit, jestli je originální nebo ne. Každopádně Lukáš Vaculík v roli těžce nemocného kriminalisty řeší případy v místě svého dětství, do toho dává za vyučenou mladým, kteří občas zakolísají.
Jedinou výtku bych měl k dělení všech případů na dvojdíl. Být to u nějakých zajimavých případů, tak je to v pořádku, ale po 8 dílech si uvědomit, že vlastně člověk viděl 4 případy....na těch 8 hodin mi to příjde moc, i Columbo měl trošku delší stopáž, ale nedělilo se na díly. A stále hledám důvod, proč je seriál prezentován se psem, který tam je jen jako pomocník při těžkých chvílích v nemoci, ale do případů se moc nezapojuje. Ale jinak jak říkám, seriál lehce příjemně překvapil.

70 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Nějak jsem v rozpacích

Koukám na detektivky hodně, ale na tento seriál snad jen kvůli Vaculíkovi.Je to roztahané, těžko pochopitelný děj, dělení na dvě části nepříjemné, šéfka policie vypadá, že nenajde ani kapesník v kapse, snad jen linka Vaculíka se psem to jistí.Přiznávám, že občas nechápu, o co tam vůbec jde.

10 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Akorát

Někdy je záhada jak policajti přemýšlejí,ale skoro všechno se povede vyřešit
Nejlepší je stejně EGON :-)

70 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí