plakát seriálu

V odborné péči

(In Treatment)

Názory uživatelů

He's listening

1. řada
Je až s podivem, co dokáže statická kamera, 2 herci a bezchybný scénář za půl hodiny dokázat. A to ti herci ještě nedělají nic jiného, než že mluví....
Jak píše kolega, tento seriál není v žádném případě pro každého, ale komu nejsou konverazčky proti srsti, pobaví se přímo královksky.
Další unikum seriálu je fakt, že už jen první řada má 43 epizod a po dobu devíti týdnů, se vysílala pětkrát týdně. Přesto se nestane, že by tvůrcům docházely nápady nebo přišly na řadu vatové epizody, fotmát seriálu to ani nepřipouští.
Gabriel Byrne v roli doktora Westona je fenomenální a jeho minimalistický herecký projev nemá obdoby, ostatní protagonisté jsou též vybráni pečlivě a jejich příběhy jsou vypiplané do posledního detailu.
Zatím dám "pouhých" 90%, přestože si seriál stovku zaslouží. Na nejkvalitnější seriály musíme mít nejpřísnější měřítka, pokud si seriál v druhé řadě zachová stejnou kvalitu, zvýším rád na 100%

------------------EDIT-----------------

2. řada
Druhá řada si zachovává stejné kvality jako řada první. Mám jen pár poznámek, o kterých si vlastně ani nejsem jistý, jestli jsou to pozitiva nebo negativa. Nové postavy jsou průhlednější než ty z první řady, což u mě mělo za následek fakt, že jsem si je stihl rychleji oblíbit. Taky mi přišlo, že tvůrci se nás snaží více dojímat, na druhou stranu to mě nepůsobilo jako tlačení na pilu.
Co se týče nejlepšího pacienta, tak se nemůžu rozhodnout. Samozřejmě se nabízí April s rakovinou, což je samozřejmě lehce vytěžitelné téma. Ne, mně letos přišel jako nejsyrovější příběh Olivera, jehož rodiče se rozvádějí a i přes neustálé ujišťování, že on za to nemůže, to tak člověku příliš nepřipadá.
Druhou řadu jsem viděl za necelé dva dny, takže mě to bavilo opravdu hodně. A jak jsem slíbil, tak plním a zvyšuju na 100%.
O třetí řadě zatím žádná zpráva, ale modlím se moc aby byla.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Tak to vidím já...

Série 1 - 100%
Série 2 - 90%

In Treatment je zatím jediný seriál, kterému dávám plné hodnocení 100%.

Seriál In Treatment je naprosto unikátní záležitost. Seriál, ve kterém se jen mluví. Příběhy, které sledujeme, vlastně ani nevidíme. Nejsou tu dokonce ani žádné flashbacky, vše je jen jedno velké povídání a většina seriálu se odehrává v jedné místnosti. Těchto několik informací by mohlo většinu lidí odradit. Ve skuteečnosti je tu ale víc akce a napětí, než v ledajakém akčním filmu. Vše je založeno na skvělém scénáři a bez sebemenšího přehánění geniálním hereckém výkonu (nejen) Gabriela Byrna.
Seriál In Treatment rozhodně není pro každého, ale dokáže pohltit a naprosto si ovázat člověka kolem prstu. Navíc není rozhodně snadné ho sledovat a naopak hrozně jednoduché je zavrhnout ho jako blbost největší. To je ale velká chyba.

PS: Kdybych seriál sledoval s dabingem, dal bych o několik desítek měnší hodnocení. Seriál je založený na dialozích, tudíž logicky jejich předabováním vše ztrácí své kouzlo. Věřte, když říkám: "Na ČT2 ne!"

Série 1

Po prvním seriálovém týdnu, kdy člověk teprve poznává a vžívá se do neobvyklého stylu vyprávění, se seznámíme se všemi pacienty. Z každého z nich je okamžitě vycítit jeho charisma a je jasné, že každý z nich má za sebou silný příběh. Paul zatím působí jako bezchybná modla. O to víc překvapí jeho postupné odhalování.
A jak děj postupuje a o každém z pacientů se dozvídáme víc, můžeme si je oblíbit nebo nesnášet je, ale začínáme jim věřit a brát je jako živé existující lidi, jejichž problémy nám nejsou lhostejné. Navíc sama postava Paula se postupně, zprvu nenápadně, začíná projevovat. Jeho postupná proměna z nespochybnitelnéa silné osobnosti prakticky v trosku je vážně hodně dobře zahrané a veškerá možná ocenění pro Gabriela Byrna jsou to nejmenší, co to dokazuje.
Když je člověk v polovině seriálu, zdá se už, že z Paul je na dně a nemůže klesnout hloub. O to více překvapuje jeho stále větší a větší ztracenost v situaci. I pacienti se víc otevírají a příběhy gradují. Hlavně Lauřina a Sophiina část je dost vypjatá. Přesto s každým novým dílem se emoce prohlubují a problémy, které se v minulém dílu zdály neřešitelné, teď ustupují daleko závažnějším. Gradace seriálu je vážně neuvěřitelná.

Ke konci série už jsem byl seriálem natolik pohlcený, že jsem pomalu věřil, že lidé zde vystupující jsou skuteční. Můžou za to opravdu dokonalé herecké výkony, které se dají zmiňovat pořád dokola. Nicméně i ostatní herci, spolu s bezchybným scénářem, režií i nenápadnou a ne často užívanou hudbou, jsou... bezchybní. Jak se jednotlivé dějové linie uzavírají, uvědomuju si navíc, že mi postavy (i ty nejprotivnější) budou chybět.

Série 2

Druhá série začíná naprosto Luxusně. Když se Paul objevuje na scéně, působí jako popudlivá troska, ale během jediného dílu ukáže tahle postava svůj neuvěřitelný charakter a na konci prvního dílu už je zase ve vedení. Skvělý herecký koncert Gabriela Byrna zaručuje už od prvního dílu téměř jistě další skvělou řadu.
To potvrdil ostatně i celý první seriálový týden. Pacienti jsou opět velmi dobře vybraní a i když k nim nejde přilnou tak pevně jako k těm z první série, jsou to pořád uvěřitelné a skvěle zahrané postavy. Paul, přestože terapeut je stále dobrý, se utápí ve svýchproblémech a je zajímavé sledovat, že se i dopouští chyb, před kterými kdysi sám varoval.

Děj je rychlejší, postav je více, víckrát se dostáváme z pracovny. Štáb dokonce ochočil pár divokých zvířat (No dobře, jen želvu ;-D). Přesto si In treatment stále drží svojí komorní atmosféru, která seriál dělá tím, co je na něm nejlepší.
Seriál se sice drží dál, to rozhodně ano, ale už to není ono. Přestože herci jsou skvělí a jejich jednotlivé příběhy zrovna tak, tak ději něco chybí. Je to asi dějovou linií, která se místo milostného trojúhelníku zabívá existenční krizí... a to není tak divácky přitažlivé téma.

Druhá řada právě proto nemá tak napjaté zakončení jako první. Je to tím, že Paulova, tedy nosná, dějová linie nebyla tak osobní. Pacienti mi taky k srdci nepřirostli natolik, jako v řadě první, ale laťka nastavená první řadou asi ani nešla vyrovnat. Druhá řada proto vždy zůstane ve stínu první, což jí samotné ale ubírá máloco. Třetí řada by být mohla, ale spíše v duchu první, osobnější řady.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Paul, terapeut, kterého by chtěl každý...

Gabriel Byrne předvádí na plátně neuvěřitelný věci a ostatní herci mu zdatně sekundují. Pozorovat, jak se Paul vypořádává se svými pacienty a společně s tím také se svými vlastními problémy, které každý týden řeší se svou terapeutkou a kamarádkou Ginou, mě prostě šíleně baví. V každé sérii si člověk najde oblíbenou postavu, pacienta, do jehož emocí se nejvíce vžije a jehož osudy ho nejvíce zasáhnou. V první sérii to pro mě byla gymnastka Sophie, dívka se sebevražednými sklony, v druhé sérii mě nejvíce zaujala vysokoškolačka April, která se dozvěděla, že má rakovinu a hledala způsob, jak se svou nemocí bojovat. In Treatment je jedním z mála seriálů, který mě opravdu odzbrojil svou opravdovostí a tím, kolik emocí ve vás vyvolá jeho sledování. Skvělá dvacetiminutová konverzačka, která se vám dostane do hlavy a donutí vás přemýšlet. Jo a kdybych si někdy měla vybrat terapeuta, chtěla bych, aby byl jako Paul.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Skvělá změna

Ale nevím, jestli ta pětihvězda není za to, že jsem mohla pravidelně docházet za charismatickým Gabrielem :-) Neotřelé, originální, velmi dobré herecké obsazení a i když bych každou sérii zřejmě hodnotila trochu jinak, nemohu si pomoct, celkový dojem byl nadprůměrný a v mnohém poučný, chcete-li inspirující. Takový psychologický, skvělý dialogový koncert pod jednou střechou.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Silné...

Tenhle seriál není pro každého. Dokonce bych řekl, že je pro menšinu. Úžasný nápad (ehm, kopie). Skvěle propracované. Silný příběh. Dobré výkony. Musím dát 100.

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Vynikajici

Povazuji tento serial za jeden z nejlepsich co jsem kdy videla. Delka dilu (<30 minut) je akorat, takze dil nezacne nudit uprostred. Gabriel Byrne je proste PAN herec, coz jen v teto serii potvrzuje. Proste perfektni kombinace. Davam 100%, az zkouknu 2. serii tak mozna hodnocenni zmenim, ale zatim je to pro me spicka serialove tvorby.

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé