plakát seriálu

Xena

(Xena: Warrior Princess)

Epizoda 1×05 – Nezvolená cesta (The Path Not Taken)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Xena s Gabrielle zachraňují unesenou mladou dívku, jejíž únos měl být záminkou k rozpoutání války. Přitom Xena potkává svou bývalou lásku, přítele Marcuse, kterého se ji skoro podaří přetáhnout na stranu dobra, ovšem vzápětí je Marcus zabit...

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Název epizody je odvozený z klasické básně Roberta Frosta "The Road Not Taken" (Nezvolená cesta).
Když je Gabriela spoutána v žaláři, pronese větu: "Tohle je příklad selhání vzájemné komunikace." Tato věta pochází z filmu "Cool Hand Luke" (Frajer Luke) v hlavní roli s Paulem Newmanem z roku 1967.
Pohřební píseň, kterou Xena zpívá Marcovi na konci epizody, napsala i nazpívala Lucy Lawless pod názvem "Burial" (Pohřeb). Uvádí se, že slova tohoto žalozpěvu vycházejí z chasidismu, což je židovské pietistické hnutí. Lucy prý text vymyslela při joggingu, nahrála ho na audiokazetu a poslala skladateli Joe LoDucovi: "Historie této skladby je velmi zajímavá. Přišla mi na opravdu staré audiokazetě. Bylo nám od začátku jasné, že Lucy umí zpívat, a Rob hledal způsob, jak její zpěv zapojit do seriálu. Ona tuto píseň vlastně vymyslela. Původní záměr byl, aby zazněla pokaždé, když se uskuteční nějaký smuteční obřad. Napoprvé se pokoušeli skladbu nahrát přímo na place. Poté vzali Lucy do studia, kde ji znovu po dlouhém natáčecím dni nazpívala. Proto jsme se rozhodli, že nejlepší výkon byl právě na té audiokazetě. Udělal jsem všechno pro to, abych píseň vyčistil - a právě tato verze se nachází na prvním soundtracku. Byl to takový malý zázrak, ale lepší hlasová verze nebyla. Lucy poté celou skladbu přezpívala naživo během natáčení pohřbu Sereny v epizodě Herkula "Judgment Day". Puštěnou hudbu jsme i s jejím hlasem nahráli." Skladba je poskládána z náhodných slov bez hlubšího významu a nerozeznali je ani mnozí fanoušci ovládající hebrejštinu. Podařilo se rozeznat jen několik slov typu "děkuji, omlouvám se, cesta k tvému srdci, cesta k tobě samotnému". V seriálu se "Burial" ještě objevila v epizodě 5. série "Seeds of Faith" při pohřbu Eliho a ve výše zmíněné epizodě 3. série Herkula "Judgment Day" při pohřbu Herkulovy manželky Sereny.
Lucy Lawless k úvodní rvačce poznamenala: "Tohle byla první akční scéna, kdy jsem se do toho konečně začínala dostávat. Trénovala jsem čím dál tím víc. Předtím jsem jednoduše nenáviděla každý souboj, který měl přijít. Teď už si je docela užívám – někdy je to jediné posilování, které v týdnu podstupuji. A mé tělo je mnohem pružnější. Uhýbám před ranami daleko rychleji!"
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Gabriela: (ke Xeně) Všimla sis, že nikdy nemáme problém s tím získat stůl?
Gabrielle: Máš ňadra málo nebezpečná?
(Xena se dívá nechápavě.)
Gabrielle: To byl vtip. Máš se smát.
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Antonius
Brisus
Mezentius
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevNezvolená cesta
Původní názevThe Path Not Taken
Rok natočení1995
Premiéra2. října 1995
Česká premiéra22. dubna 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody