plakát seriálu

Život a doba soudce A. K.

(Život a doba soudce A. K.)

Názory uživatelů

Všechno špatně

Nápad nahlédnout do myšlenek a zdokumentovat život českého soudce má obrovský potenciál. Bohužel, v tomto seriálu je všechno špatně. Melancholie, která hlavního hrdinu provází, do soudní síně nepatří (viděli jste někdy nějakého soudce mluvit při jednání takhle pomalu? To by za celý den stihnul tak jeden případ - a s tím jeho věčným odročováním možná tak tři případy měsíčně. Útěchou by snad účastníkům mohla být jeho neschopnost poučování, která sama o sobě může být odvolacím důvodem... A pak ještě někdo nadávejte na efektivitu české justice :-D ). Aspoň že u toho náš hrdina stíhá létat, veslovat a navštěvovat psycholožku, která nejspíš studovala na stejné univerzitě jako on, jelikož toho o psychologii taky moc neví. Americko-seriálové výkřiky "námitka", univerzalita jeho zaměření (vždyť je to jedno, civil, trest, kdo by se namáhal to rozlišovat?), rozhodování případu, kdy jedna ze stran je zastoupena soudcovou matkou a jejich vzájemné dohadování u večeře, jestli "případ nechtějí vzdát" doslova znásilňují již tak dost zprzněné právní povědomí české divácké obce.
A do toho všeho jeho vnitřní monolog, který z velké části sestává z nářků nad ztracenou láskou a částečně z rádoby intelektuálně-existencialistického pozastavování se nad naprosto běžnými a logickými slovními obraty (A že se nikdy nepozastaví nad nesmysly, které padají z jeho úst? Ano, nesmysly padají. Jak mohou nesmysly padat? Úplně jednoduše.), jen s těma "rukama naší Dory" mě pobavil, i když jeden verš by pro pobavení bohatě stačil, dalšími verši už na mě působil jako dítě v recitační soutěži.
Shrnuto, podtrženo, s takovýmto tématem se toho dá dělat spousta. Například si zajít někdy na soud, když už tvůrci výjimečně správně odhadli veřejnost jednání, a podívat se, jak to vlastně ve skutečnosti chodí.

20 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
17 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

AK

Rozhodně jeden z těch povedenějších seriálů posledních let. Švehlík hlavní postavu zvládá s přehledem a jeho cynické vnitřní komentáře k jednotlivým případům skutečně nepřestávají bavit. Je fakt, že formát je trochu opakující se (případ-rodiče-případ-proč mě Laura opustila-případ-kamarád policajt-případ-stalker-případ-psycholožka-nový případ, případně s trochu upraveným pořadím). Člověk si na to ale zvykne a jednotlivé případy jsou víceméně každý jiný a docela dobře odráží dnešní společnost. Dokonalé to není, mj. po posledním dílu (který končí naprosto dementně a člověk se u půlky věcí nedozví, jak skončily (snad to druhá série napraví)) budete ve spoustě případů našeho soudce považovat za totálního pablba. Ale tohle vyvažuje jeho kamarád policajt. Marek Daniel je jako Igor lepší než jako Tonda Blaník.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Solidní drama ze soudní síně

Český seriál z prostředí soudní síně nabídnul životní roli Davidu Švehlíkovi, jenž je v roli Adama Klose více než přesvědčivý a mě si získal zejména mnoha svými vnitřními monology. Pestrá paleta případů reflektuje aktuální společenská či sociologická témata většinou negativního zabarvení - šikana, "šmejdi", domácí porody atd. Přísný právník by nalezl asi nějaké mouchy, nicméně sami tvůrci v závěrečných titulcích uvádějí, že jsou si vědomi, že se striktně neřídí občanským soudním řádem. Jsem se seriálem velmi spokojený a těším se na vytouženou druhou sérii - ČT nás v tom po tom otevřeném konci nemůže nechat!

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Život a doba soudce A. K.

Už z trailerů v televizi mě seriál hodně zaujal a nemohla jsem se dočkat, až ho začnou vysílat. První díl mě dokonale očaroval, nemohla jsem se dočkat dalších dílů. Prostředí soudní síně je velmi dobrý námět, který byl v tomto případě výborně zpracovaný. Každý z případů byl něčím přínosný, teda aspoň pro mě určitě. Trošku škoda bylo to, že závěry byly dělané spíš pro diváka, než podle skutečnosti a po čtyřech dílech se už od začátku dalo odhadnout, kdo spor nakonec vyhraje. Každopádně to ale seriálu nijak neublížilo. Další kladnou stránkou seriálu byly vedlejší příběhy, kterých bylo opravdu hodně. Jediné, co k tomuto seriálu můžu ještě dodat je to, že vzhledem k otevřenému konci doufám, že se v televizi brzy vyskytne druhá řada toho skvělého seriálu.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Překvapení

A navíc milé. Ano, je to zčásti okoukané od Terapie, ale přesto dost originální. Herci jsou uměření tak akorát a skvěle obsazení. Není to zrovna nic rozjuchaného, ale každý má právo procházet blbým obdobím. Rozhodně doporučuji. Je to přinejmenším nevšední.

80 %
64 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
79 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 14 lidí

Zajímavý nápad

Nejvíc mě na tom seriálu zaujalo užití myšlenek soudce zrovna ve chvíli, kdy řeší případ. Zní celkem ironicky, možná až jízlivé, ale v případě autorství loutky jsem měla podobné myšlenky.:) Jinak další dějové linie mě až tak nenadchly, ale zatím byly odvysílány 2 díly, tak uvidíme, jak to bude vypadat dál.

80 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
63 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí