plakát seriálu

American Horror Story

(American Horror Story)

Epizoda 2×01 – Vítejte v Briarcliffu (Welcome to Briarcliff)
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Panství Briarcliff je blázinec proslulý tím, že byl domovem vyšinutého sériového vraha, Krvavé tváře. Ve stínech této „léčebné svatyně“ číhá děsivé zlo, jež rozmazává hranice mezi realitou a šílenstvím.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

SOUČASNOST

Mladí novomanželé, Leo a Teresa, na svých líbánkách zkoumají a sexují v 12 nejstrašidelnějších místech Ameriky. Jednou z jejich zastávek je panství Briarcliff. Kdysi sloužilo jako největší oddělení pro léčbu tuberkulózy na východním pobřeží, zemřelo v něm 46 tisíc lidí. Těla byla vyvážena podzemním tunelem, „skluzavkou smrti“. V 60. letech z panství udělala katolická církev sanatorium pro choromyslné zločince. Nejslavnějším obyvatelem byl sériový vrah „Krvavá tvář“. Když se chystají pomilovat na elektrickém křesle, zaslechnou něco za velkými dveřmi. Leo prostrčí mobil otvorem pro jídlo a něco mu utrhne ruku. Teresa běží do auta pro jeho mobil. Na vstupních dveřích jsou najednou řetězy, takže probíhá skluzavkou smrti.

1964

Kit si tajně vzal afroamerickou hospodyni Almu. Zahlédne světla a domnívá se, že to jsou místní rasisti. Vyběhne se zbraní ven a ze vzduchu ho oslní jasné světlo. Běží zpět na pomoc Almě. Hrozný zvuk roztříští okno a Kit se vznese ke stropu. Obviní ho, že je nechvalně známým sériovým vrahem Krvavá tvář a převezou ho do Briarcliff. Záblesky jeho paměti naznačují, že jsou za jeho nesnáze zodpovědní mimozemšťané.

Sestra Mary Eunice zavede novinářku Lanu Winters k sestře Jude, pravé ruce monsignora Timothy Howarda. Článek je jen zástěrka, jak se dostat dovnitř. Zajímá ji Krvavá tvář; očitý svědek ho zahlédl opouštět místo činu v masce z lidského masa. Kit se ve společenské místnosti spřátelí s Grace, která popírá, že rozsekala svou rodinu. Spivey ho vyprovokuje, ale ze rvačky je obviněn Kit, který je odveden na samotku.

Mary Eunice řekne Jude, že jeden pacient zemřel. Nebyla informovaná, protože doktor Arden ho nechal přímo odvézt na své oddělení. Jude po Ardenovi požaduje přístup do jeho laboratoře. To nepůjde, Arden při přebírání zdravotnické jednotky v Briarcliff uzavřel s monsignorem gentlemanskou dohodu. Během jeho dohledu už zmizeli 4 pacienti. Podle něj prostě zemřeli. Je zajímavé, že žádný z pacientů, kteří od jeho příchodu zemřeli, neměl rodinu.

Monsignor během jídla uvařeného Jude, řekne, že chce z Briarcliff vytvořit prosperující zařízení, aby se tak stal newyorkským kardinálem s ní jako pravou rukou. Bude z ní matka představená dohlížející na tisíce sester. Pak už bude jen krůček k úřadu prvního Anglo-amerického papeže. Jude se svléká do dráždivého spodního prádla a líbá se s monsignorem; ovšem je to jen její fantazie.

Lana v lese narazí na utíkající Mary Eunice, která ji rychle odvede skluzavkou smrti do Briarcliff. Nechá ji se porozhlédnout, aby neřekla Jude o jejích nočních vycházkách a tajném tunelu.

Arden unese Kita do své laboratoře; ďábel podle něj sídlí ve frontálním laloku, mozek ukrývá vysvětlení temnoty lidské duše a v tom jeho jí přebývá mnoho. Z krku mu vyndá čip, kterému narostou nožičky a uteče. Lana hledající Kita otevře otvor pro jídlo a je skrz něj těžce napadena. Jude zuří, Mary Eunice jí hodně zklamala. Jude obviňuje sama sebe, oblíbila si jí, rozmazlovala ji, vyvracela všem, když tvrdili, že je hloupá. Nepotrestá jí, protože se teď musí postarat o Lanu. Navštíví Wendy, řekne jí o napadení a Lanině homosexuální „převrácenosti“. Buď je odhalí, nebo Wendy jako respektovaná členka místní komunity podepíše prohlášení a s jejich profesionální diagnózou bude pro přátelského soudce snadné svěřit Lanu do Briarcliffu. Wendy podepíše. Mary Eunice pro Jude ukradne klíče k samotce, kde byla napadena Lana. Dveře se sami otevřou; Arden místnost dezinfikuje. Jde poznat, že tam něco žilo, ale podle Ardena byla místnost roky zavřena.

SOUČASNOST

Teresa běží skluzavkou smrti do auta pro Leův mobil. Na konci se před ní postaví zombie.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Dominique (The Singing Nun)

Skladba hraje ve společenské místnosti Briarcliffu.

American Horror Story Theme (Cesar Davila Irizarry, Charlie Clouser)

Úvodní znělka seriálu.

Voices of Light: V. Pater Noster (Netherlands Radio Choir)

Sestra Jude večeří s Monsignorem Timothym.

Moon in My Mind (Frankie Rose)

Leo a Teresa vstupují do opuštěné léčebny.

Softly Baby (Red Garland)

Lana si povídá s Wendy a poté se začnou líbat.

Lovemaker, Lovebreaker (Frank Fafara)

Kit leží v posteli se svou ženou poté, co se pomilovali.

For the Last Time We'll Pay (Pino Donaggio)

Lana a sestra Mary Eunice se potkají v léčebně.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Lana: (o svém šéfredaktorovi) Chce, abych psala o vaření.
Wendy: Vaříš děsně.
Lana: Proč myslíš, že nikdy nejím?
(Alma uvařila večeři, ale než mohla vyndat maso z trouby, Kit jí zatáhl do postele.)
Alma: Doufám, že máš rád hovězí tuhé a vysušené, protože tak to bude.
Kit: Zato první chod byla lahůdka.
(Novomanželé při erotických hrátkách v pozůstatcích Briarcliffu.)
žena: Je mi zle. Doktore, pomůžete mi?
muž: Nevím, u vás jde o velmi těžký případ morbidní erotománie. (začne jí svlékat) Připravena na injekci?
žena: Co povíme dětem o našich líbánkách?
muž: Přece pravdu. Navštívili jsme dvanáct nejstrašidelnějších míst Ameriky a všude jsme šoustali.
žena: (čte) Postaveno 1908. Briarcliffský zámek byl největší léčebnou tuberkulózy na východním pobřeží. Zemřelo tu 46 000 lidí.
muž: Myslíš, že tu straší?
žena: Těla se vyvážela podzemním tunelem nazývaným Šachta smrti. (na manžela) Určitě to musíme dělat v Šachtě smrti.
muž: Pane Bože, ty jsi tak perverzní... Já tě miluju.
Hlavní postavy
sestra Jude Martin
Kit Walker
monsignor Timothy Howard
Dr. Arthur Arden
Grace Bertrand
sestra Mary Eunice McKee
Lana Winters
Vedlejší postavy
Alma Walker
Wendy Peyser
Teresa Morrison
Leo Morrison
zaměstnanec azylu
Mexičanka
Režie
Scénář
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevVítejte v Briarcliffu
Původní názevWelcome to Briarcliff
Rok natočení2012
Premiéra17. října 2012
Česká premiéra2. února 2014
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka47 minut
Sledovanost premiéry3 850 000 diváků
Autoři profilu epizody