plakát seriálu

Bosch

(Bosch)

Názory uživatelů

Everybody counts or nobody counts

Když jsem se dozvěděl, že bude vznikat seriál Bosch na motivy knižní série od Michaela Connellyho, tak jsem se rozhodl, že prvně vyzkouším knížku, abych věděl, co od hlavního hrdiny čekat. Nyní mám za sebou 17 knížek s Boschem a 5 dalších s Mickey Hellerem (Boschův nevlastní bratr) a celý Connellyho detektivní svět jsem si zamiloval.

Zpátky však k seriálu. Jako první se automaticky nabízí srovnávání s knižní sérií. První série kombinuje knížky Dvanáctá oběť (3. v pořadí), Město kostí (8.) a Park ozvěn (12.) a překvapilo mě, jak umně jsou spojeny. Myslel jsem si, že to ani nepůjde, ale ono to vyšlo a dobře. Sice je tam pár podstatných rozdílů, ale seriál předlohu vcelku respektuje.

Dalším bodem je obsazení. Titus Welliver je pro roli Bosche naprosto dokonalý, nikoho jiného si ani nedovedu představit. Jak se říká, on ho totiž nehraje, on ho žije. Skvělým tahem bylo také obsazení Lance Reddicka do role Irvinga. To je sice v knihách běloch, ale Reddick se pro roli hlavouna, co si užívá politické hry v zákulisí prostě narodil. Sedí mi i obsazení Eleanor či Edgara. Trochu jinak jsem si představoval pouze Kiz.

Jak už jsem říkal, samotné příběhy jsou dobře propleté a udržují napětí až do konce. Atmosféra napříč celou sérií je povedená a postavy jsou vykreslené jako v knihách. Harryho dům je perfektní a plusem je i hudba, kterou Harry miluje a byla prosazena i do seriálu. Nedovedu si to bez ní představit, podle mě skvěle dokresluje náladu. Paradoxně mě pak o větší zážitek připravila možná znalost knih, protože jsem věděl, co se stane a co spolu souvisí. Nepatrný prostor pro zlepšení tady je a tak jsem zvědav, co nabídne druhá série. Ta bude kombinovat knížky Poslední kojot (4.), Falešní hráči (5.) a Pád (15.). Rozhodně to však je krimi, které stojí za podívání!

2.série
Málokdy se stane, že druhá série překonává první a že mé hodnocení povyskočí o nějaké to procento nahoru. U Bosche se to ale stalo. Už známe postavy, už víme co od nich čekat a můžeme se nechat unášet příběhem, který opět umně kombinuje několik knížek.

Tentokrát to vypadá, že sledujeme tři příběhy. Vyšetřování vraždy, které vede Harry s Edgarem, politikaření v podání Irvina Irvinga a tajnou misi na kterou je poslán jeho syn George. Jak se smyčka stahuje, tak se všechny příběhy začnou propojovat a nabídnou několik opravdu památných scén (parkoviště, chata v lesích). Jednu jedinou výtku mám k postavě Luckyho, který neměl culík a Harry mu ho nemohl ušmiknout...

Já se upřímně nemohu dočkat toho, co si pro nás Connelly a jeho hrdina Harry Bosch připraví v sérii třetí, protože knížky ještě pořád nabízejí spousty zajímavých příběhů. Pořád čekám na osud Eleanor, na představení Rachel Walling nebo návštěvu Mickeyho Hallera.

3.série
Nemohl jsem se dočkat až se Harry Bosch opět pustí do vyšetřování a koncem dubna mi Amazon udělal radost. Opět se proplétá několika případy a opět to dělá tak zajímavě, že si nemůžu pomoct a nechám se unášet tím, kam ho vyšetřování zavede.

Bavím se, žádná scéna mi nepřijde zbytečná a to, jak to do sebe všechno zapadá dává skvěle smysl. Tentokrát je převážně využívána první knížka série The Black Echo a i když bylo nutné udělat jisté změny, tak myslím, že se zpracování opět povedlo na jedničku.

Opět to nejde zakončit jinak než tím, že se opravdu těším na pokračování a jak to tak vypadá, tak příští sérii to bude zajímavé. Eleanor a její osud volají a Mickey Haller taky není daleko...

4.série
Konečně jsem se dočkal čtvrté řady a troufnu si tvrdit, že byla zatím snad nejlepší. Příběh se tváří, že bude vyprávět hlavně děj z knihy Andělský let, ale pak se ukázalo, že částečně dojde i na Devět draků, které jsem vzýval od první řady.

A stálo to za to, nové události melou Bosche od začátku do konce a je těžké vypíchnout jen ty nejlepší věci. Protože ať už jde o smrt Eleanor nebo závěr v tunelech, tak jsou to silné části. Za vrchol ale považuji scénu při které mluví s dcerou o minulosti s její matkou. Zajímalo by mě, jak dlouho budou ještě kritici ignorovat výkon Tituse Wellivera, protože tohle si zaslouží minimálně nominaci na Emmy.

Už teď se nemůžu dočkat další řady, jen to čekání bude ukrutně dlouhé. Vážně by mě zajímalo jestli se s přibývajícím úspěchem rozhodnou oslovit Mcconaugheyho, aby si zopakoval roli Mickeyho Hallera.To je jediná věc, kterou tvůrci zatím ignorují a já bych ji tam chtěl.

5.série
Bosch je nejlepší americký policejní seriál, o tom už není sporu a dokazuje to i pátá řada. Ta adaptuje jednu z těch nejnovějších knížek - Two Kinds of Truth a jde to opět na výbornou, i když bylo třeba nějakých změn (Mickey Haller mi pořád chybí). Nicméně závěr mi dal naději, že by se mohlo brzy představit jiná knižní postava a to Renée Ballard. Podle mě by bylo super ji v příští sérii představit a kdo ví, třeba by z toho mohl být spin-off?

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Bosch

Velmi dobré detektivní drama, které zaujme už první napínavou sledovací scénou a následnými titulky. Postavy jsou přirozené, hlavní hrdina (ačkoliv už zastřelil několik padouchů a v armádě sloužil ve speciálních jednotkách) nepůsobí nijak namakaně jako třeba Liam Neeson v 48 hodinách... Je to prostě starý protřelý detektiv, který působí dojmem, že už toho hodně zažil... Seriál má svojí specifickou atmosféru, která nepůsobí uměle vytvořeně (jako například v True Detective), nebo až přehnaně depresivně jako v The Killing (taky dost uměle - ani v tom Seattlu snad neprší úplně pořád). Detektiv Bosch řeší 2 případy vražd - sériového vraha Raynarda Waitse (docela dobře napsaný a zahraný psychopatický záporák) a případ staré vraždy malého týraného chlapce, jehož kosti byly nalezeny po 20 letech od jeho smrti. Celá 10 dílná série je uzavřená a působí uceleně, s logickým vyústěním. Kromě samotného případu jsou zajímavé ještě zákulisní politické intriky, které se samozřejmě spojují s velkým mediálně sledovaným případem sériového vraha... (skvělý Lance Reddick v roli šéfa policie Irvinga). Titus Welliver v hlavní roli "září", ale to není asi to správné slovo - jeho herecký výraz je minimalistický, spíš prostě do té role skvěle sedí.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

škoda Bosche

Jsem ráda, že v tomhle případě si to natáčení Michael sám pohlídal, takže pro mě nebyl problém se orientovat a navíc jsem moc spokojená s výběrem Wellivera pro roli Bosche, který má všechny atributy, které jsem o něm měla i při čtení všech česky vydaných knih. A to nemluvím o domě na pilotech, kde bydlel Bosch, potažmo i muzice, kterou má Michael rád a umně jí vpašoval i do seriálu. Výběr herců pro roli Edgara s jeho komfortním oblečkem a Chastaina, který se tam zatím jen mihnul, je také vynikající. Totéž platí i pro ostatní protagonisty, včetně Irvinga, pouze Kiz jsem měla zafixovanou v mých představách trochu jinak, ale to jen byl malý detail.

Je to mixáž z jeho knih, trochu změněná oproti knižní předloze, takže nevím jestli to bylo plusem a nebo mínusem v mém vnímání. Ale to v žádném případě neovlivnilo mé napětí ohledně pátrání po sériovém vrahu Waitsovi a jeho psychologických hrátkách, které mířil tvrdě na Bosche.
Co se jim moc povedlo, byla atmosféra nejen celé LADP, ale i místa, natáčení v Los Angeles. Doufám, že se dočkám dalších sérií, protože Bosch má ještě spoustu případů ve svém šuplíku. Třeba, kdo zabil jeho matku?

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Bosch se povedl

Tento seriál mně zaujal již po shlédnutí první série a proto jsem se těšil na druhou.Hlavní představitel se role tvrdého a nekompromisního detektiva ujal skvěle a díky jeho výkonu ten seriál díl od dílu gradoval.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Prostě BOSCH

Před nějakou dobou jsem se dostal k první serii a pustil jsem si první díl. No asi né v tom pravém naladění, takže jsem to vzdal.
Nicméně jsem teď narazil na díly a že to tedy vyzkouším. Musím říci, že jsem udělal dobře. Seriál opravdu dobrý, Bosch se mne začal zamlouvat a děj je takový, že se nenudím a chytlo mne to.Ale myslím si, že někomu se to zamlouvat nemusí.Má to prostě svůj styl.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

???

Tak abych byla upřímná, seriál mě nijak nenadchnul. Nevím zda jsem už rozmazlená akčními přestřelkami a jiným druhem vyšetřování. Nic méně dám ještě pár dílů, třeba mě to něčím více upoutá a změním pak názor. Uvidíme.

50 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Krásný příběh

Krásný příběh detektiva, který jak kdyby vypadl ze staré školy mistrů spisovatelů z doby tak před padesáti lety. Příběh silný, který vás chytne za srdce. V průběhu celé série se ani chvilku nenudíte, má spád, ani jedno hluché místo. Vše na sebe navazuje a i když se to ze začátku nezdá, vše se vším souvisí. Mám ráda kriminálky, ale tahle je u mě na prvním místě. Hodnoceno po první sérii.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Proč nééé....ale

Na to musí mít člověk náladu

90 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk