plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 1×05 – Nikdy nezabíjej kluka na prvním rande (Never Kill a Boy on the First Date)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Když Giles z proroctví zjistí, že má povstat Pomazaný - Pánův velký válečník, kterého přemožitelka nepozná, nezastaví a on ji zavede do pekla a jenž se zrodí z popela pěti mrtvých. Giles přesvědčí Buffy, aby s ním šla na hlídku. Buffy se tak musí vzdát rande se spolužákem Owenem. Když se na hlídce nic nestane, tak Buffy zpochybní důvěryhodnost proroctví a další večer si stojí za svým a jde s Owenem na rande i přesto, že minulou noc havaroval autobus a bylo zabito pět lidí.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Giles si však chce ověřit, že se nenaplnilo proroctví, a tak se vydá do pohřebního ústavu. Dostane se samozřejmě do problémů, když se tam objeví několik upírů. Naštěstí se tam objeví Willow a Alex, kteří se o Gilese báli, a najdou ho zabedněného v jedné místnosti, a jelikož mu nemůžou sami pomoct jdou za Buffy do Bronzu. V Bronzu se objeví i Angel a snaží se Buffy přesvědčit, že by proroctví měla brát víc vážně. Po chvilce dorazí i Willow s Alexem, jenže se se vrátí Owen, který byl Buffy pro pití, a tak musí Buffy ve dvojsmyslech a hádankách naznačit, že Giles je v nebezpečí. Když to Buffy pochopí, rozloučí se s Owenem a vydá se s Willow a Alexem do pohřebního ústavu. Jenže Owen Buffy neposlechne a sleduje je až na místo, tam se všichni ocitnou v nebezpečí, když povstane jedna z obětí jako upír. Owen začne Buffy bránit, ale dostane ránu do hlavy a ztratí vědomí. Buffy si myslí, že ho upír zabil a její vztek ji dá větší sílu a upíra snadno přemůže. Owen se probere a je šokovaný a drží se od Buffy dál, přesto druhý den ve škole, Buffy říká, že by měli ten včerejšek zopakovat, protože mu to nebezpečí dalo takový pocit života... Buffy však nesouhlasí a rozejde se s ním. Pak si Buffy povídá s Gilesem a ten ji utěšuje. Buffy mu řekne, že Owen si chce hrát na drsňáka a po dvou dnech v jejím světě by se nechal zabít, nebo by ho zabili. Nakonec řekne, že aspoň zabránila proroctví a Giles s ní nadšeně souhlasí, ale v dalším záběru vidíme radujícího se Pána vítajícího Pomazaného - malého kluka, co byl v tom autobusu.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Strong (Velvet Chain)

Buffy tančí s Owenem v Bronzu.

Rotten Apple (3 Day Wheely)

Buffy vidí Owena tančit s jinou dívkou.

Junkie Girl (Rubber)

Angel přichází do Bronzu.

Let The Sun Fall Down (Kim Richey)

Buffy o Owen na konci epizody.

Treason (Velvet Chain)

Buffy a Owen tančí v Bronzu.
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
To je poprvé, co se v knihovně objeví student, jiný než Buffy, Willow nebo Alex a jde si půjčit knížku. Málo studentů v knihovně se stalo zaběhlým vtípkem v seriálu, protože tu studenta vidíme jen vzácně, když to nevyžaduje děj.
Když Buffy na začátku epizody zabije upíra, tak po něm zůstane prsten, ale ve většině případů, když je upír bodnut do srdce a změní se v prach, tak po něm nezůstane ani oblečení, ani šperky.
Při prvním záběru na autobus můžeme vidět, že jsou v něm rosvícená světla, ale když jsou záběry zevnitř autobusu, tak jsou světla zhasnutá.
Když Buffy říká Gilesovi: "Když bude hrozit apokalypsa, pípněte." Kamera na ni míří zepředu a ona se natáhne pro mobil. Když je ale na ni záběr ze strany, zjistíme, že neměla pager odkud vzít. Navíc, když pracovala pro Iniciativu a dostala od nich pager, okomentovala to slovy, že si vždycky přála nějaký mít.
Na konci epizody, když se Buffy rozchází s Owenem, tak je vzadu vidět holku v kostkované bundě s červenou taškou, při dalším pohledu na Buffy, je však vidět tu samou holku přicházet z chodby, v dalším záběru zas vystupuje po schodech a je skoro nahoře, později je zas vyšlapuje znovu, nyní ale bez tašky v ruce.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Buffy se chystá na rande, když někdo zazvoní.)
Buffy: To je Giles.
Giles: Musíme si promluvit.
Buffy: Buffy není doma.
(Z knihovny právě odešel kluk, který se Buffy líbí a ta se teď ptá Gilese.)
Buffy: Nevypadám v těch šatech moc tlustá?
Giles: Buffy, už pouhý fakt, že si chcete půjčit knihu, by mohl být národní svátek.
(Giles oznámí Buffy, že večer se má naplnit proroctví. Buffy to vadí, protože má mít rande s Owenem.)
Buffy: Ale hezkej kluk! Teenager! Postpubescentní představy!
Buffy: Není to nic vážného. Prostě se tam sejde parta lidí.
Willow: Takže je to vážný.
Buffy: Ne, není.
Willow: Ale je. Řekněte jí to.
Giles: Obávám se, že je to vážné.
Willow: Děkuju. Počkat, o čem to mluvíte?
Giles: O čem to mluvíte vy?
Buffy a Willow: O klucích.
Giles: Já mluvím o maléru. To proroctví.
Buffy: A my musíme být připraveni, ať už to bude kdykoliv.
Giles: Bude to dnes večer.
Buffy: Dnes večer, dobře. Ne, to není dobře! Nemůže to být dnes večer!
Giles: Mé výpočty jsou přesné.
Buffy: Ne! To jsou špatné výpočty! Špatné!
Willow: Buffy má skutečně důležitou schůzku.
Buffy: S Owenem!
Giles: Takže já hned skočím do stroje času, pojedu zpět do 12. století... a požádám upíry, zda by to proroctví neodložili, protože ty máš dnes rande.
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Angel / Angelus / Liam
Cordelia Chase
Vedlejší postavy
Owen Thurman
Andrew Borba
Van Driver
tajemný muž
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevNikdy nezabíjej kluka na prvním rande
Původní názevNever Kill a Boy on the First Date
Rok natočení1997
Premiéra31. března 1997
Česká premiéra11. listopadu 2011
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody