plakát seriálu

Buffy, přemožitelka upírů

(Buffy the Vampire Slayer)

Epizoda 4×14 – Sbohem Iowo (Goodbye Iowa)
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Adam, démonoid, kterého sestrojila profesorka Walshová, uteče ze základny poté, co ji zabil a začne vraždit další lidi. Riley je šokovaný z toho, co profesorka udělala a není si jistý, komu má nadále věřit. Všechny jeho doposavadní hodnoty a důležité věci v jeho životě byly zborceny - Buffy schovává Spika, tak jak jí může věřit, že ji profesorka opravdu chtěla zabít? Navíc se začíná hroutit i z nedostatku léků, kterými ho Walshová dopovala víc, než si myslel.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Buffy vysvětluje Gilesovi, jak ji Walshová poslala do pasti. Spike Buffy naznačí, že Riley mohl mít s tím vším něco společného, Willow a ani Buffy moc nesouhlasí, Riley jim nepřipadá jako ten typ kluka. Buffy s přáteli se chtějí před Iniciativou skrýt, Giles tvrdí, že u něho je nikdo nenajde, vtom tam vejde Riley. Ten si chce s Buffy promluvit, ale vyčte ji, že skrývá Spika. Riley se nedokáže vyrovnat s tím, že Walshová je zlá. Adam jde ven a potkává malého kluka, kterého zabije. Riley se prochází městem. Doktor najde tělo Walshové a zjistí, že Adam utekl. Holky u Alexe koukají na pohádky a hádají se s Gilesem, v zprávách je reportáž o vraždě toho kluka. Když najdou tělo profesorky, Forrest si myslí, že ji zabila Buffy. Forrest jde do kobky, kde bydlí Spike, rozbije mu televizi. Buffy jde na místo, kde zabili toho kluka, potká se tam s Rileym, ten jí oznámí smrt profesorky. Willow jde za Tarou, aby vyvolali bohyni, aby jim pomohla najít démona. Buffy jde za Willim pro informace, Willi se vymlouvá jako obvykle, Riley ji tam najde a křičí na ni a chce střílet. Buffy chce Rileymu pomoct vyrovnat se s tím, co zažil s tím, že neví jestli pomáhá hodným nebo špatným. Buffy ho uloží spát. Anya nesouhlasí s tím, aby Alex pomáhal Buffy. Tara s Willow kouzlí, Tara ale úmyslně sabotuje kouzlo. Alex a Buffy jdou do sídla Iniciativy pro informace. Zjistí, že Iniciativa vojákům podává drogy. Spike jde do Williho baru. Buffy chce zmáčknout doktora, přijde tam Riley a křičí na ni kvůli Walshové, vtom se tam zjeví Adam. Adam chce zjistit kým je, je poskládaný z kousků jiných démonů, lidí a robotů. Riley napadne Adama, vloží se do toho i Buffy. Adam zraní Rileyho. Forrest s týmem Rileyho odvedou do nemocnice. Démoni napadli Spika u Williho v baru, protože se paktuje s přemožitelkou. Buffy se o Rileyho bojí, ale nemůže za ním, protože ho Iniciativa skrývá.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
TV v Alexově sklepě je stejná, jakou má Giles, je ale možné, že si ji Giles přinesl s sebou.
Když se Giles vzbudí, můžeme na jeho levé ruce vidět tetování, které má z doby, kdy patřil ke skupině Eyghon.
Kluk, ke kterému míří Adam, si hraje s hračkami podobnými Adamovi.
Willy, ten donašeč, se už nikdy neobjeví v Buffy, nicméně je ještě několikrát poté zmíněn.
Dozvídáme se, že když démon zabije démona, tak je to proti pravidlu cti.
Buffy na začátku epizody říká ostatním, co se jí stalo, říká, že se nejprve zavřela brána a pak se pokusila použít zbraň, ve skutečnosti to bylo naopak.
Riley ukazuje levačkou na Forresta a říká mu:" Radši neříkej, co chceš říct." Když v dalším záběru větu dokončuje, ukazuje na něj pravačkou.
Dr. Angelman uklouzne a spadne, poté se podívá na své ruce, které jsou celé od krve, my ale můžeme jasně vidět, že je to nemožné, neboť krev nedosahuje až k němu.
Alex přiběhne do sklepa a řekne Will, aby zapla TV, ta ji zapne a běží tam zprávy, což je ale nemožné, když se před chvilkou koukali na kreslený pořad a stanici nikdo nepřepl.
Když Buffy a Alex vyjdou z výtahu a kouknou se dolů, tento záběr byl znovu použit z epizody 406, když se podíváme blíže, můžeme vidět Walshovou u jejího stolu, jak se k ní blíží Riley, Forrest a Graham.
Když Buffy dává na ruku Rilemu svůj šátek, můžeme si všimnout, že v jednom záběru ho má na hlavně, v dalším už ne, poté co mu šátek ovinula kolem ruky. Navíc když Riley přijde do Iniacitivy a začne boj, nemá na ruce šátek, ale když na konci epizody leží v posteli, dívá se na šátek, co má na ruce.
Adam zasunuje do sebe disketu s jeho jménem, když pak ale tam zasunuje disketu s názvem Finn, nevyndá tu o sobě.
Když Buffy na konci epizody bojuje s Adamem, je několikrát zřejmé, že ji zastupuje dublérka.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Buffy a Xander vejdou do výtahu Iniciativy.)
Xander: Nejsem zrovna nadšený, že lezu do mikrovlnky velikosti dospělýho muže.
Spike: (na Buffy) Máš velmi špatný vkus na muže. I sestřenice, která si vzala šestkrát frankského démona, má lepší instinkt, než ty.
(Xander uvidí iniciativu.)
Xander: No, já se picnu.
Buffy: Já vím.
Xander: Už tomu rozumím. Taky bych Rileymu dal.
(Parta se potřebuje na nějaký čas někde schovat.)
Buffy: Xandere, co tvůj byt? S tebou nás neviděli a místa je tam dost.
Willow: A má tam dobrý hry.
Xander: Super, uděláme si v Xanderově sklepě mejdan.
Anya: Jo, tak jdeme.
Giles: To rozhodně ne. Nebudu se skrývat v té vlhké díře.
Spike: Co? Pro mě byla dost dobrá, ale ty jsi něco víc?
Giles: Přesně tak.
Buffy: Zaplatí za to, že to dítě připravil o život. Zemře způsobem o jakém se mu nesnělo... Zřejmě by to znělo mnohem výhružněji, kdybych na sobě neměla obrázkové pyžamo.
Hlavní postavy
Willow Rosenberg
Xander Harris
Rupert Giles
Spike / William Pratt / "Krvavý William"
Anya Jenkins
Riley Finn
Tara Maclay
Vedlejší postavy
Willy - ten zlodějíček a donašeč
Graham Miller
Forrest Gates
Dr. Angelman
malý chlapec
reportérka
drsně vypadající démon
holka - kterou chtěl Riley zabít
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevSbohem Iowo
Původní názevGoodbye Iowa
Rok natočení2000
Premiéra15. února 2000
Česká premiéra10. února 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Autoři profilu epizody