Buffy, přemožitelka upírů

Buffy, přemožitelka upírů (Buffy the Vampire Slayer) — 7. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Vyvolená

Angel Buffy předá mocný amulet, který může nosit jen někdo s duší, ale silnější než člověk. Buffy se s Angelem rozloučí, protože tohle je její bitva a kdyby ji nezvládla, on musí připravit druhou linii.

Buffy a Angel si povídají. Buffy chce vědět, proč přijel. Angel řekne, že se něco dočetl, ví, že je to ten První a podá jí knihu. Buffy řekne, že tentokrát je silnější a začal budovat armádu. Angel odpoví, že už jednou mu to nevyšlo. Pak ho ale praští Caleb a začne bojovat s Buffy. Ta ho ale rozpůlí napůl. Angel se probere a ukáže jí náhrdelník, který ale není pro ni. Správné osobě, která ho má nosit dává sílu, je to mocné a nebezpečné, je to ryzí moc. Správná osoba je někdo kdo má duši a je silnější než člověk, šampion. Spike odejde. Buffy chce, aby Angel odjel, protože jestli prohraje, potřebuje druhou linii. On nevěří, že to je jediný důvod, protože z ní cítí Spika. Řekne mu, že má duši. Angel je naštvaný, že ho odmítá kvůli Spikovi. Ona tvrdí, že ne, ale ještě není zralá na vztah, ale jednou za dlouho bude. Angel pak odjede.
Buffy přijde domů a uvidí naštvanou Dawn. Alex se vymluví, že za to nemůže, protože Dawn je násilnická. Buffy partě poví, co zjistila o sekeře a že zabila Caleba. Pak jde dolů za Spikem a on se ptá, kde má Angela. Prý už odjel a ona s ním nic nemá. Spike po ní chce ten náhrdelník, myslí, že patří jemu. Buffy váhá, ale nakonec mu ho dá. Buffy s ním zůstane dole. Leží v posteli, když Buffy vstane a objeví se První jako Caleb. Tvrdí, že má armádu, která se stále rozrůstá a Caleba nepostrádá, proti její armádě holek. A raduje se, že až vyhraje, získá tělo. Řekne jí, že je na to sama a dokud neumře, nikdo nepozná tu sílu, co ona má, protože je jediná vyvolená přemožitelka na světě. Buffy s ním souhlasí. Spike se probudí, První zmizí a Buffy mu poví, že jí právě něco napadlo, oni tu válku vyhrají. Svůj plán sdělí partě. Giles řekne, že to je popřením všeho, co doteď dělali a že je to geniální. Willow má být ta, co to celé spustí, ale bojí se, že ztratí kontrolu. Buffy i Giles věří, že to dokáže.
Buffy už věří, že to zlo porazí, až zítra otevře pečeť a vyřídí to jednou pro vždy. Potencionálním přemožitelkám Buffy říká, že se určitě ptají, jak to chce dokázat, vždyť žádná nemá sílu jako ona a Faith, a proto se teď musejí rozhodnout. Podle Wooda je to riskantní nápad, když pak s Faith zatarasí všechny východy ze sklepení, aby zbyla jen jedna cesta.
Všichni jdou do školy. Buffy, Faith, Spike a potencionální přemožitelky jdou k pečeti, Willow s Kenndy budou nad pečetí v kanceláři ředitele. Ostatní se rozdělí k východům, kudy by mohli utéct nějací praupíři. Alex s Dawn, Andrew s Anyou a Giles s Woodem. Dívky přijdou k pečeti, kde se všechny říznou, krví otevřou pečeť a vejdou dovnitř. Willow začne čarovat se sekerou a Kennedy na ní dohlíží. Když dívky vejdou, vidí tisíce praupírů, kteří si jich všimnou a začnou útočit. Buffy se modlí, ať si Will pospíší.
Konečně vidíme, co Buffy řekla potencionálním. Co kdyby tu její moc měli? V každé generaci se narodí jedna přemožitelka, tohle pravidlo určili mocní muži, kteří už ale dávno zemřeli a navíc Willow je silnější než byli oni všichni dohromady. Takže toto pravidlo změní. Její síla bude jejich síla. Od této chvíle se každá dívka, která se narodí jako možná přemožitelka, bude přemožitelka. Díky Willowinu kouzlu. V tu chvíli se na ně všichni praupíři vrhnou a všechny přemožitelky bojují. Willow dočaruje a Kennedy odnese sekeru Buffy. Willow je jak omámená, při čarování jí zbělaly vlasy, protože jí proudila čistá bílá magie. Pár praupírů uteče a Wood, Giles, Anya a Andrew mají co dělat. Spike také bojuje, když ho ten náhrdelník začne pálit. Bojují, když Buffy ostatním radí co dělat, jeden praupír ji probodne břicho a ona padne na zem. Faith k ní přijde, ale Buffy ji podá sekeru. Bojují i Alex s Dawn a jeden praupír rozsekne Anyu. Wooda sekne jeden praupír do břicha, Faith si podává pět praupírů najednou, hodí sekeru Roně a jedna přemožitelka padne mrtvá. Buffy to vše sleduje, prohrávají, objeví se jí První a řekne, že to sice byl dobrý trik, ale nepomohlo jí to. Buffy se vzchopí, zvedne se a Rona jí hodí zpátky sekeru. Vzchopí se i Faith a všechno se začne obracet k lepšímu. V tu chvíli Spika přitiskne ke zdi ten amulet, prozáří ho sluneční světlo a zabije to všechny praupíry. Všechno se začne třást a bortit a všichni začnou utíkat ven. Cestou vezmou Andrewa, Dawn, Alexe, který hledá Anyu a pak je Wood, podpíraný Gilesem ,všechny pošle do přistaveného autobusu. Spike řekne Buffy, ať utíká také, pobízí ji i Faith, která ale pak uteče. Buffy Spikovi radí, ať toho nechá, už udělal dost, on že ne, že musí to dodělat. Buffy ho chytne za ruku, ta začne hořet a řekne mu, že ho miluje. On odpoví, že to není pravda, ale děkuje za to, že to říká a už by měla jít, on chce totiž vidět, jak to všechno skončí. Když se začne všechno padat i jí nad hlavou, Buffy uteče. Celá škola se zbortí a Faith vyběhne do autobusu na poslední chvíli, když začnou ujíždět. V posledních vteřinách utíká i Buffy, ale všechno se jí bortí pod nohama. Spike se pomalu promění v prach. V autobuse se léčí zranění a Dawn hledá Buffy. Ta zatím skáče po střechách domů, utíká před bortěním a snaží se dohnat autobus. Pak skočí na autobus, který zastaví, až když vyjede ze Sunnydale, které se celé propadá do země. Giles nechápe, jak se to stalo a Buffy mu poví, že to byl Spike. Po celém Sunnydale zbyl jen kráter. Nejen že zachránili svět, ale změnili svět. Všude jsou přemožitelky. Buffy už není jediná. Teď je jedna z mnoha. Andrew Alexovi řekne, že Anya padla, když mu zachraňovala život. Wood je sice těžce raněný, ale přežil a Faith je ze to velmi ráda.

Zajímavosti

4.7 milionů lidí sledovalo tuto epizodu.

Dle kometáře Josse Whedona:
David Boreanaz měl na natočení scén v obou epizodách pouhých sedm hodin. Proto se Josh rozhodl natáčet dvěma kamerami. Jednou Sarah a jednou Davida. Oddělení odpovědné za nasvícení mělo tak dvakrát více práce.
"Dude, I got mad skills." (Páni, mám to ale bláznivý schopnosti.) Řekla Eliza Joshovi, když mluvila o zmrzlině.
Projev Buffy byl dvakrát delší, než ten nakonec vysílaný. Sarah ho zvládla na jeden záběr a poté jí všichni aplaudovali.
Kresba Angela na boxovacím pytli byla nakreslena Joshem Whedonem. Původně ve scénáři nebyla.
Poté, co viděli v Joshově domě epizodu, všichni se loučili. Marti Noxon řekla: "Ne, vše, co řekneš bude znít jako loučení." To samé řekla Dawn Buffy.
Na režírování toho bylo hodně, proto David Solomon zrežíroval některé bojové scény ve finále.
Joss byl jeden pátek tak unavený, že zavřel produkci, protože už nebyl schopen pracovat.
Anthony Stewart Head přišel s nápadem, aby na konci byl vidět horizont.
Poslední natáčená scéna byla vstávající dívka při Buffyině projevu.

David Boreanaz se objevil v 11 z 12 sérií Buffy a Angela. Pouze se neobjevil v 6.řadě Buffy. Na druhém místě je Alyson a James s 9 řadami.

Různě poupravená znělka od Nerf Herde je slyšet, když se parta dívá na to, co zbylo po Sunnydale.

Buffy řekne Spikovi, že ho miluje. V epizodě 704 mu Cassie řekla, že ona mu to jednou řekne.

Buffy a Willow jsou jediné postavy, co se objevily ve všech epizodách. Alex se neobjevil pouze v epizodě 707.

Chosen byla nominována na 2003 Emmy v kategorii Specialní vizuální efekty a také na Hugo Award za Dramatickou prezentaci: Krátká forma.
Tato epizoda taky vyhrála VES (Visual Effects Society) cenu za Skvělé vizuální efekty v TV seriálu. Emmy nakonec vyhrála Firefly, což je další seriál Joshe Whedona.

V původním scénáři rozhovor Buffy a Angela měl být delší. Angel se měl přiznat k lásce ke Cordy a také k tomu, že má syna. Což by z Buffy dělalo jedinou, kdo o Connorovi ví, vzhledem k událostem závěru 4.řady Angela. Bylo to však změněno, aby se moc nemíchal děj obou seriálů.

Angel obdržel amulet od Lilah v epizodě 422.

Ironicky Spikova poslední slova v seriálu jsou: "Chci vidět, jak tohle skončí."

Tentokrát se na konci epizody upír otočí na diváky a řekne své obvyklé "Grrr... Argh...".

Emma Caulfield požádala scénáristy, aby její postava hrdinsky zemřela. Nechtěla si totiž už roli kdykoliv zopakovat a také si myslela, že si Anya zaslouží dramatický odchod.

David Boreanaz (Angel) a James Marsters (Spike) jsou jediní dva herci, co se objeví SPOILER » jak na konci seriálu Buffy, tak Angela. «

V první epizodě řekne Cordélie Buffy, že Sunnydale toho nemá moc co nabídnout. Přitom je tu ZOO, muzeum s exponáty drahokamů, univerzita, několika patrový obchodní dům. Obchody jako Starbucks, Ralph's, Old Navy a noční klub.

Michelle Trachtenberg (Dawn) řekne poslední větu v seriálu: "Jo, Buffy. Co budeme dělat teď?"

Značka s "Welcome to Sunnydale" padá potřetí v seriálu. Ještě v epizodě 203 a 308. Spike může být částečně vinnen za všechny tři pády.

V této epizodě je střední ve skutečnosti Kalifornská státní univerzita v Northridge, která se nachází v údolí San Fernando v Kalifornii.

Když se Caleb otočí na Buffy a Angela, jsou všechny tři hlavní postavy z seriálů Josse Whedona v jedné místnosti ve stejný čas. Caleb (Nathan Fillion, Firefly), Buffy (Buffy the Vampire Slayer) a Angel (Angel).

Poslední, co Buffy v seriálu řekne je "Spike."

Chybička se vloudí... více z této kategorie

Andrew má svůj proslov a stojí napravo od Anyi. Ta ho poté chytne za ruku, je jasné, že stojí nalevo od ní.

Když autobus zastavuje, můžeme na silnici vidět brzdnou dráhu autobusu z předešlých záběrů.

Buffy skočí na autobus a má boty na podpatku. Když sleze z autobusu, má na sobě jiné boty.

Když Vi vyskočí, aby kopla Turok-hana, je jasné, že na něčem sedí, protože se tak podivně vznáší.

Když parta poprvé vidí upíry a oni si jich všimnou. Upírovi uprostřed se loupe maskování.

Buffy utíká ze školy. Sekyru drží za vršek. Když běží po schodech, drží sekyru uprostřed.

Když se parta kouká na kráter, kde je moře? Vždyť jsme ho viděli třeba v epizodě 213, 220 nebo 501.

HUDBA V EPIZODĚ

Final Fight (dlouhá verze) (Robert Duncan)

Finální bitva.
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Premiéra
  • Česká premiéra
  • Rok natočení
  • Délka epizody
  • Odkaz na IMDb

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

allyska
Silencia