Černé zrcadlo

Černé zrcadlo (Black Mirror) — 2. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter
Avatar uživatele
Ajka1993

27. března 2017

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Černé zrcadlo

O tomto seriálu jsem se dozvěděla teprve nedávno a ze začátku jsem byla poměrně skeptická, ale řekla jsem si , že tomu dám šanci. Po shlédnutí prvního dílu jsem byla úplně v šoku, už dlouho jsem neviděla takové šokující rozuzlení, poučení, opravdu strhující i mrazivé.

Tento seriál nabízí momentálně 13 dílů, které na sebe navzájem nenavazují a každý příběh pojednává o něčem jiném. Společný ukazatel je především, že se odehrávají v blízké či vzdálené budoucnosti a tématem jsou technologie. A tohle téma je samozřejmě dosti aktuální, přiznejme si, že většina z nás má větší či menší obavy, co nám rozmach technologií a budoucnost přinese.

Některé díly jsou dokonce i mrazivě reálné a některé jsou trochu nadsazeným přirovnáním jaký je dnešní svět. V podstatě se jedná o několik krátkých filmů, ve stejném stylu a duchu a koho toto téma zajímá, tak určitě nebude litovat žádného dílu.

Avatar uživatele
anjoa

12. ledna 2012

92 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 12 lidí

Black Mirror

Black Mirror je zajímavý britský počin od tvůrců Dead Set. Všechny příběhy jsou temné, kontroverzní, svým způsobem hodně zvrácené a zanechají vám v ústech nepříjemnou pachuť. Je to jakási satira na zvětšující se význam technologií, na všemožné talentové soutěže a na sílu veřejného mínění.
Každý příběh je jiný, odehrává se v jiné době, s jinými herci a epizody tak na sebe nenavazují. Co podle mě mají společného, je originální myšlenka u každého z nich – určitá neschopnost změnit osud, snaha vědět příliš mnoho. Na celý první příběh, ačkoliv byl tak trochu prvoplánově šokující, jsem se dívala s pusou dokořán, zbylé naštěstí (nebo možná bohužel) už takový efekt neměly. To neznamená, že jsou špatné, jen jsou prostě od prvního dílu hodně odlišné. První díl konfrontuje diváka s tím, na co všechno je schopen se dívat, zda dokáže překročit hranice toho, co je považováno za mravní normy. Druhý díl se zabývá snahou změnit nastolený systém reprezentovaný talentovou soutěží Hot Shot. Mimochodem se mi moc líbí ty skákající animáci v hledišti:-). Třetí díl pracuje s možností trvalého uchování vzpomínek. A teď si to jdu přehrát znova:-)
Jak je u Britů zvykem, Black Mirror má výborné herecké obsazení. V první epizodě září Rory Kinnear, ve druhé Daniel Kaluuya a ve třetí Toby Kebbell.
Seriál nepoučuje, neříká, co je dobré a co špatné, pouze naznačuje a nechává na divákovi, aby si svůj názor vytvořil sám. Black Mirror se jednoduše nedá popsat, to se musí vidět.

Avatar uživatele
Pajky

19. března 2016

80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Dark Side of Technology

Konečně jsem se dostal k dalšímu vysoce hodnocenému britskému seriálovému počinu. A Black Mirror za sebou nechá pachuť a palčivé otázky, jenže v tomto případě je to myšleno dobře. První epizoda (The National Anthem) mě upoutala takovým způsobem, že jsem s otevřenou pusou sledoval a čekal, co se stane. A to se mi pravda příliš často nestává. Dilema ve kterém hraje hlavní roli prase je opravdu divné a Rory Kinnear podává perfektní herecký výkon. Oproti tomu druhá epizoda (Fifteen Million Merits) mě lehce zklamala. Celé to "Bojování proti systému" vede stejně pouze k tomu, že se sám staneš součástí systému, protože budeš zmanipulován. Ústřední herecká dvojice určitě nebyla špatná, jen mě tentokrát příběh z utopistické společnosti tolik neoslovil, asi i proto, že je (v této formě) "nejdál", co se týče možnosti uskutečnění. Závěrečná epizoda první série (The Entire History of You) však opět vytáhla laťku hodně vysoko. Toby Kebbell v ní zjišťuje, že být žárlivec a zároveň mít možnost znovu si přehrávat vlastní vzpomínky je nebezpečnou kombinací a nevěští to nic dobrého. Čip z nedaleké budoucnosti může být vlastně zároveň hodně blízko a o to je vyznění vlastně ještě děsivější. Mě to chytit dokázalo a určitě si s chutí pustím i další epizody.

Druhá série mi přišla o něco slabší než ta první, ale určitě to není kvůli tomu, že je víc "ženská". Tentokrát se totiž v hlavní roli hned dvou příběhů představí ženy. První příběh (Be Right Back) nabízí skvělé obsazení (Hayley Atwell a Domhnall Gleeson) a přednáší i zajímavou myšlenku o tom, jak smrtí život nemusí končit, ale v závěru mu tak trochu dochází dech. Naproti tomu druhá epizoda (White Bear) je zatím největší šíleností, kterou Black Mirror nabídlo. Od začátku jste na tom stejně jako hlavní hrdinka a netušíte, co se děje a to vlastně zůstává až do závěrečného vysvětlení. Které je vlastně stejně ujeté jako celý průběh. A poslední třetí epizoda (The Waldo Moment) je naopak zase tím nejslabším, co zatím Black Mirror nabídlo. Příběh o tom, jak se to lokálních voleb zamotá animovaný medvěd s vulgárním slovníkem prostě nemá ten správný drajv a nenabízí žádné velké znepokojení oproti svým pěti předchůdcům.

A pak je tady vánoční speciál z roku 2014 ve kterém exceluje Jon Hamm. Ten vypráví zasněžený a pochmurný příběh z odlehlé chatrče, kde se sejdou dva chlápci, co nemají nic společného. Nabídne pár zajímavých minipříběhů, které spolu zdánlivě nesouvisí až do úplného konce. Je fajn vidět, že nápady nedochází (ba naopak patří k nejlepším) a věřím, že každý z těch "příběhů" by jistě zasloužil svou samostatnou a plnohodnotnou epizodu. Už teď se těším až se představí na Netflixu třetí řada a doufám, že nabídne opět několik znepokojivých nápadů...

Konečně je to tady, třetí série na Netflixu obsahující šest nových epizod. Hned na úvod (Nosedive) se dostáváme do světa, kde se všechno odvíjí od sociálního statusu, který ovlivňuje hodnocení ostatních. A šlo o vcelku zajímavý nápad. Podobně na tom byl i příběh druhý (Playtest), který nabídl opravdu živou počítačovou simulaci. Závěr mě překvapil a přišel mi možná až trochu překombinovaný. Ve třetí epizodě (Shut Up and Dance) přišel jeden z vrcholů série. "Dokonalá" atmosféra a situace, která děsí hlavně tím, že v ní není použitá žádná technologie, která ještě neexistuje. Hned po tom se objevuje lesbickou komunitou milovaná epizoda (San Junipero), která mě osobně do Black Mirror moc nezapadla, hlavně závěrem, tenhle seriál není známý pro happyendy. Což ale nemá nic společného s kvalitou, která byla stabilně vysoko. Předposlední epizoda (Men Against Fire) se zaměřuje na vojáky a na jejich mozkový implantát, který jim má pomáhat v boji s mutanty. Ten trošku zklamal hlavně "neuzavřením". A na závěr (Hated in the Nation) se objevil další skvělý díl, který si pohrál s internetovou šikanou a robotickými včelami. Já za celou sérii musím zatleskat, protože každý díl mě bavil a doufám, že Netflix v tom bude pokračovat.

I ve čtvrté řadě (a druhé od Netflixu) se najde několik opravdu slušných epizod. Hned na úvod přichází až hvězdně obsazená USS Callister, která sice není vůbec špatná, ale hype kolem ní byl až zbytečně přehnaný, protože série nabízí lepší kousky. Arkangel má skvělý nápad a odvíjí se podle očekávané šablony, čekal jsem jen "drsnější" vyvrcholení. Pokračuje se epizodou Crocodile, která naopak s drsností nešetřila a ukázala, co se stane, když už se nemůžeš vrátit zpět. Pro mě osobně to lepší z letošního výběru. Poté následovala nejlépe hodnocená epizoda Hang the DJ, která překvapí hlavně happyendem. Pokud vám to nevyhovuje tak doporučuju vyhledat vysvětlení o tom, jak to vlastně happyend vůbec není. Předposlední byla epizoda Metalhead, kterou považuji letos za nejslabší, ale hlavně proto, že nenabídla dost vysvětlení ohledně toho, co se tam dělo. A na závěr pak Black Museum, která skvěle připomene White Christmas a rozhodně si svou chválu zaslouží. Ani letos Netflix nezklamal a těším se na další díly.

Avatar uživatele
Maslord

14. května 2016

75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Krajné medze

Čierne zrkadlo ukazuje nástrahy technologickej epochy. Spracovanie mi veľmi pripomína krajné medze. Všetky diely sú prepracované a kvalitné sci-fi, dokonca s morálnym podtónom, ktorý nás núti k zamysleniu sa (aj keď si asi nikto kvôli tomu nezruší účet Friendface). Každý priaznivec sci-fi si určite príde na svoje. A ak ho nezaujme jeden námet, zaujme ho iný, na to ich je predsa až 7.

Avatar uživatele
novoten

14. listopadu 2017

67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Zrcadlo nikam

Nejdřív jsem měl pocit, že se na specifickou sžíravou náladu musím jenom naladit, později jsem věřil, že nejlepší epizody mě teprve čekají, ale ani po třech sériích se moje drobné rozčarování nelepší. Název mě sice explicitně navádí k tomu, co se bude současné společnosti nastavovat, ale nemůžu se zbavit dojmu, že jednotlivé zápletky jsou i přes různorodost námětů ve výsledku téměř stále o tom samém. Ve více než polovině příběhů se objeví nejnovější výdobytek techniky, který je ale lidmi samotnými dříve či později zneužit k tomu, aby znevýhodnili, ponížili či rovnou zabili buď člověka blízkého, člověka cizího, případně některou z těch věcí provedli i sami sobě. A to pak může být celý seriál natočený technicky sebelépe, ale onen depresivní stereotyp se zají téměř hned.

Avatar uživatele
toebiash

3. července 2013

56 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Britské Krajní meze

Britská obdoba "Outer Limits" (OL) sebou přináší všechny klady i zápory svého amerického předchůdce, tzn. lepší i horší díly. Zatímco v OL jste mohli při tom množství dílů za sezónu najít alespoň jeden až dva vynikající díly, Black Mirror (BM) má zatím v každé sezóně pouze tři epizody, mezi kterými najdete vynikající díl těžko. Průměrné a lehce nadprůměrné ano. Dle mého je problém hlavně ve stopáži, která je na rozdíl od americké delší, ale kterou bohužel tvůrci nedokáží správně vyplnit a tak, ač mají vždy zajímavou myšlenku, každý z dílů se hrozně vleče a ti kdo mají nakoukáno vše z OL už znají přibližný konec každého dílu 20 min. předem a jen těžce tráví většinou dokola omílanou "omáčku", jenž už pak překvapuje jen svojí kontroverzí a odpočítávají tak minuty do kýženého konce.
Pro sci-fi fandu ( pozor, ne fanouška hororu, páč na rozdíl od OL je zde opravdu jen sci-fi smíchaná s kontroverzí! ) seriál určitě stojí za zhlédnutí, protože inteligentních neakčních sci-fi seriálů je jak šafránu, nástupce Outer Limits zde ale nehledejte, nebo počítejte jen s jeho slabším odvarem. Škoda.

Avatar uživatele
klikas

25. ledna 2018

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Zrcadlo řekni mi...

V seriálu lze najít spoustu odrazů a provokativních záblesků. Atmosférou jsou skvěle sci fi povídkové. Provokuje, nutí zpytovat sebe...
Je dobře, že se na něco takovéhleho sehnaly prachy... Nad tématy v jedn. dílech člověk ještě pár dní příp. minut ;) přemejšlí. Pro někoho možná hovadina, pro mně svěží vánek mezi tradiční seriálovou zábavou...