plakát seriálu

Cirkus Bukowsky

(Cirkus Bukowsky)

Názory uživatelů

Tohle že je české?

Moderní české tvorbě se člověk znalý vyhýbá. A jak by ne. Většina českých pokusů o kriminálky končilo katastrofou. Ale tady by to velká byla chyba. Zapomeňte na nálepku české tvorby. Jediné z čeho jsem poznala, že je to v Česku, byly dobře známé vlaky a tramvaje. Jinak by se to dost dobře mohlo odehrávat třeba v Dánsku. Vlastně v kterékoliv severské zemi. Po celou dobu totiž vidíme severskou atmosféru, stejně neutuchající a depresivní, stejně surovou a stejně neodolatelnou.
Herecké výkony jsou kapitolou samy o sobě. Jak Pavel Řezníček, tak Hynek Čermák jsou uvěřitelní, úplně cítíte chemii postav, úchvatné. Že by se čeští herci naučili hrát? Ne, ve skutečnosti jsme tu vždycky měli dobré herce, kteří však byli degradování hraním ve všech těch ulicích, ordinacích a cestách. S příchodem dobrého scénaře, dobré režie a všeobecně dobrého zpracování však najednou dokážeme vidět i kvality herců.
Tleskám, tleskám, tleskám. I poměrně povedené cz/sk kriminálky (čti: dá se na ně koukat) jako Expozitura nebo Mesto tieňov zůstávají za tímto počinem daleko v prachu. Víc takových seriálů, prosím.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
86 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí

Cirkus Bukowsky

Na české televizní scéně působí Cirkus Bukowsky jako malý zázrak. Je tu hodně patrná inspirace severskou školou a tu já můžu.

Samotná detektivní zápletka seriálu zase až tolik nepřekvapí, žádné šokující twisty či odhalení vraha se nekonají. Postupně se pátrání po vrahovi Edity Tiché mění spíš na road movie, kdy hlavní hrdinové víceméně náhodně nacházejí potřebné stopy. O to více ale zaujme technické zpracování – ty krásné dlouhé záběry na krajinu, projíždějící vlaky, auta jedoucí uprostřed lesů, přístav v Děčíně, pochmurné počasí (pořád jsem čekala, že každou chvíli začne pršet a ono nic:-) Působí to tak hnusně, špinavě a beznadějně. Baví mě místo mrakodrapů zahlédnout Žižkovský vysílač, místo TGV Regionovu atd. Naprostá paráda.

Ústřední dvojice se skvěle doplňuje. Při pohledu na Kuneše jsem si hned vybavila Wallandera. Nespí, chlastá, jeho osobní život stojí za prd, zná jen svou práci a ta se k němu v případu Edity Tiché obrátí zády. Nestor Bukowsky je zase takový český Philip Marlowe s těmi svými cynickými poznámkami pronášenými směrem k divákovi, který se při svém detektivním pátrání stačí vyspat s každou ženou, kterou potká. Navíc to nejsou žádní kladní hrdinové po vzoru Mirka Dušína, a to je dělá sympatickými.

Záporák v podání Jaromíra Hanzlíka byl docela odvážná volba, ale kupodivu to funguje. Taky v boxerovi Mikym jsem překvapivě poznala toho kluka, kterého jsem kdysi zahlédla v Ulici. Jen ten Michal Dlouhý už asi prince z pohádek hrát nebude.

Dialogy v seriálu nešustí papírem a akční scény ve vás nevyvolávají záchvaty smíchu. Líbí se mi promluva hlavního hrdiny k divákovi, která sice chvílemi může působit jako berlička v příběhu. Když to tak vezmu, tak ono se toho v seriálu dějově vlastně ani moc neudálo. Hlavní hrdina na můj vkus tráví až moc času v autě. Taky úvodní znělka je podle mě až hodně inspirovaná Lutherem. Kameru lítající ze strany na stranu nemám ráda nikde. Tohle všechno ale dokážu Cirkusu Bukowksy odpustit.

Celkově Cirkus Bukowsky hodnotím na české poměry jako velmi povedenou podívanou, u které jsem se týden co týden těšila na nový díl.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Poměrně zajímavý počin

Po prvních dvou dílech začínám mít dojem, že české televizi se povedlo vytvořit něco mezi Dr. Housem (co se charakteru hlavních postav týče), Elementary (co se týče komplikovanosti zápletky) a Kriminálkou Miami (co se uvěřitelnosti příběhu týká).
Pavel Řezníček na roli profesora podvádějícího manželku se svou studentkou dokonale sedí. Nejen vizáží nedbalého čtyřicátníka, ale i suchým humorem, kterým komentuje dění kolem své postavy a její myšlenky.
Postava alkoholického policisty je zpestřením děje, zvlášť, když je sám do celého příběhu zapletený víc, než se zdá. Sice to neukazuje české pořádkové složky právě v nejlepším světle, ale... :D
Zápletka je na české poměry trochu neuvěřitelná. Všechno jde do háje, hlavní hrdiny nemá byt ani peníze a zázrakem najednou zdědí 200 000 a maringotku. Tomu říkám štěstí shůry! Taky se proti němu spikl celý svět a přeříznuté brzdové hadičky jsou neuvěřitelné klišé...
Nicméně i tak jde o jeden z nejlepších českých kriminalistických počinů. Společně s Českým staletím jeden z nejlepších projektů České televize za hodně dlouhou dobu. Rozhodně stojí za to se podívat, jestli máte rádi trochu toho napětí. ;)

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Temné severské vody v Česku

Na ČT se urodil neotřelý seriál, který sází na severskou pochmurnost, dva ústřední hrdiny jako určité společenské vyděděnce a poměrně slušně budované napětí. Hynek Čermák dokazuje již dlouho na divadelních prknech, že je výtečným hercem, což bylo korunováno jeho angažmá v Dejvickém divadle. Role osamělého policisty bojujícího s alkoholem mu náramně sedla. Pavel Řezníček představuje jisté oživení, alespoň pro mě není notoricky známým hercem z TV či celovečerních snímků. A nelze opomenout netradiční roli Jaromíra Hanzlíka, jenž je naopak jedním z nejzkušenějších seriálových herců. Dá se vytknout několik drobností, jako příliš mnoho náhod, nejasnosti ve scénaři, nedostatečné využití potenciálu cirkusového prostředí, ale tyto drobnosti se mohou v další sérii velmi hravě odstranit.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Bukowsky

Nebudu chodit kolem horké kaše a vezmu to dnes rychle. Cirkus Bukowsky je seriál, který se mi opravdu líbil a povedl se. Líbila se mi dvojice Kuneš-Bukowsky a až na Srnkovou nemůžu říct, že by mi některé z postav vadila. Připočtu-li k tomu i prostředí, ve kterém se seriál odehrává s mnohdy dechberoucími záběry na krajinu a ne zrovna špatnou zápletku, dostanu velmi příjemný balíček.

Původně jsem si pohrávala s myšlenkou dát seriálu plný počet procent, ale jeho druhá půlka maličko srazila hodnocení na "pouhých" 80%. Víc takových seriálů české tvorby!

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Originální detektivka se skvělým příběhem a atmosférou

Podle mě vůbec nejlepší český seriál. Nečekal jsem, že v Česku někdo něco takového natočí. Hodně netradiční detektivka se severskou atmosférou, která se podle mě může rovnat tomu nejlepšímu minimálně v Evropě.

Cirkus Bukowsky mě chytnul hned od prvního dílu a netrpělivě jsem čekal na další. Seriál má především skvělý příběh, hodně zajímavé postavy a herecké výkony - zaujali mě hlavně Pavel Řezníček (jeho monology dělají seriál ještě víc originálním), Hynek Čermák, Michal Dlouhý a především výborný záporák v podobě Jaromíra Hanzlíka. Moc se mi líbila i hezká a sympatická Marika Šoposká. Nesmím zapomenout ani na skvělou hudbu a znělku.

Druhá řada začala ve stejně skvělé atmosféře, děj se odehrával možná ještě na zajímavějších místech a hlavní zápletku doplnil další zajímavý případ. O trochu slabší byl jen závěr, kde se vyskytlo pár nelogických věcí, které by se daly vyřešit jinak. Můj dojem ze seriálu to ale nepokazilo.

Seriál bych doporučil všem, koho baví netradiční kriminálky, ale i těm, kteří nadávají na současnou českou tvorbu.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Cirkus Bukowsky

Jeden z nejlepších českých seriálů! Už první díl mě nadchl a s každým dalším mé nadšení stoupalo a stoupalo. Konec byl přesně takový, jaký jsem očekávala. Seriál samozřejmě musím brát trošku s nadhledem a občas zamhouřit oko na některými scénami, ale celkově se mi Cirkus Bukowsky opravdu hodně líbil. Žádné zbytečné nebo nudné scény, očekávaný spád a - sice předvídatelné, ale nicméně dost dobré - rozuzlení. Samozřejmě na skvělosti přidává i skvělé herecké obsazení. Dvojice Řezníček - Čermák na obrazovce lahodila oku. Nesmím ale zapomenou pochválit úžasný výkon Štěpána Benoniho, který mě opravdu učaroval. No a samozřejmě vtipálek Matěj Hádek dodává seriálu tu pravou atmosféru. Co se týče druhé řady, byla sice příběhově o hodně lepší než první, ale ve finále mě trošku zklamala ... Po nádherném a napínavém rozjezdu se sice příběh druhé řady krásně rozvíjel a napětí se s každým novým dílem stupňovalo. Člověk se ani neobtěžoval velmi nereálnými částmi, jako byly například sledovačky v autě, které by profesionálním vrahům určitě neunikly ... Bohužel ale, když se tyto části začaly rozvíjet víc, než samotný příběh, člověk už nebyl tak tolerantní jako ze začátku. Poslední dva díly už byly jen natahováním seriálu do své původní délky šesti dílů. Ono se sice říká, že policie není zrovna nejchytřejší, ale zas až tak z policie debily opravdu dělat nemuseli. V reálném životě by totiž už ve scéně na hlavním nádraží nebylo co řešit a Šváb by pěkně putoval do vězení ... Tyto všechny "náhody" a natahování děje mě nakonec opravdu zklamaly. Největším hřebíkem do hrobu bylo ale ono pachatelovo přiznání v poslední minutce ... Seriál se asi vydal po stopách svých amerických kolegů ... Každopádně jak už jsem říkala, příběh byl daleko lepší než u první řady a kompletní rozuzlení bylo vlastně ve své podstatě docela překvapivé ... I když jsem závěr dopředu odhadla ještě dřív, než vůbec kohokoliv z postav stihlo něco takového napadnout, celkové souvislosti byly nakonec překvapením i pro mě.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Asi trochu proti proudu

ale prostě CB mě né a né vtáhnout do děje, víceméně odkoukáváme jako kulisu. Na rozdíl od Rapla je CB strašně rozvleklý a skoro neakční. Neustálý nezúčastněný odříkávaný komentář hlavního hrdiny mi ze začátku přišel jako fajn nápad, ale v druhé sérii už mi taky docela lezl na nervy.
V globálu to není špatné, ale prostě jsme si s tím nějak nesedli.

60 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk