Plakát

Firefly

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který je také tvůrcem seriálu "Buffy, přemožitelka upírů". Ve Firefly Whedon namíchal space operu... [více]

2002 | USA | 42 minut | Fox | Drama / SciFi / Thriller | 14 epizod | status: ukončeno v roce 2002
Poslední odvysílaná v ČR

1×14 – Objekty ve vesmíru

(premiéra 28. 9. 2015 – před 8 lety)
závěr seriálu
Poslední odvysílaná

1×13 – Heart of Gold

(premiéra 4. 8. 2003 – před 20 lety)

Firefly – O čem to je

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který je také tvůrcem seriálu "Buffy, přemožitelka upírů". Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu.

Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.

Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.

Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu.

Seriál ve vašich statusech

Víte, že...: ... DVD se seriálem Firefly se dostalo do vesmíru? Astronaut Steven Swanson ho totiž vzal s sebou na ISS na palubě raketoplánu Atlantis během mise STS-117 v červnu 2007. před 96 týdny

Capt. Malcolm 'Mal' Reynolds
Zoë Washburne
Hoban 'Wash' Washburne
Inara Serra
Jayne Cobb
Kaylee Frye
Dr. Simon Tam
River Tam
Shepherd Book
Zajímavé zajímavostidalší zajímavosti
Články k seriáludalší články
Info box
Stanice

Fox

Délka

42 minut

Žánr

Drama
SciFi
Thriller

Země původu

USA

Roky vysílání

2002

První vysílání

20. září 2002

Ukončení seriálu

20. prosince 2002

Dabing

CZ: existuje – detaily na DabingForum.cz

Na CZ streamech

Disney+
Něco nesedí? Dejte nám vědět!

Na CZ obrazovkách

COOL (2018)
Rok udává poslední vysílání.

Tagy

vesmírná loď, kapitán, zrušeno po první sérii, space opera, vysíláno v čr, má film

Odkazy

IMDb.com
CZ fan stránka
Wikipedia (anglická)
Disney+