plakát seriálu

Hvězdná brána

(Stargate SG-1)

Epizoda 4×13 – Kletba (The Curse)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Daniel se náhodou z novin dovídá o tragické smrti svého profesora archeologie dr. Jordana, který zahynul při údajném výbuchu plynu v laboratoři, a vydává se do Chicaga na jeho pohřeb. Zbytek členů SG-1 dostává dovolenou. Sam pracuje se seržantem Silerem na opravě motorky a Jack s Teal’cem tráví volný čas rybařením u jezera v Minnesotě.
V Chicagu se Daniel setkává se svými bývalými kolegy - dr. Stevenem Raynerem a dr. Sarah Gardnerovou, kteří byli blízkými spolupracovníky a asistenty dr. Jordana. Steven nemá Daniela příliš v oblibě. Daniel byl vždy Jordanův oblíbenec, dokonce i poté, co odešel, když se mu celá archeologická komunita vědců vysmála kvůli jeho názorům na stavbu pyramid. I poté Steven stále zůstával v Danielově stínu a velmi na Daniela žárlil, také i kvůli jeho vztahu k Sarah. Proto, na rozdíl od Sarah, není příliš nadšen, když se Daniel objeví na pohřbu. Sarah je ráda, že Daniela vidí a říká, že by ho bývali rádi pozvali na pohřeb, ale nikdo nevěděl, kde ho hledat. Daniel zmizel beze stopy na pět let a nijak o sobě nedal vědět, nikde nepřednášel ani nepublikoval...

Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Teal’c: Nic jsme nechytili, rybaříme.
O’Neill: Abychom si to ujasnili. Budu tam jen já, Teal’c a čerstvý vzduch. To znamená žádné mobily, žádné faxy a v okolí ani živá duše. Široko daleko. Budeme mimo dosah. Odříznuti.
Hammond: Nedosažitelní.
O’Neill: V Minnesotě, pane.
Hammond: Beru na vědomí.
O’Neill: Jestli bude na základně poplach, tak mi to radši řekněte hned. Thor si mě když tak musí najít a na Tok’ry zapomeňte!
Hlavní postavy
Jonathan J. 'Jack' O'Neill
Samantha Carterová
Daniel Jackson
George S. Hammond
Hostující hvězdy
Dr. Janet Fraiserová
Sylvester 'Sly' Siler
Vedlejší postavy
doktorka Sarah Gardner / Usirev
doktor Steven Rayner
doktor Jordan
kurátorka
Režie
Scénář
Hudba
Informace k epizoděIMDb
Český názevKletba
Původní názevThe Curse
Rok natočení2000
Premiéra22. září 2000
Česká premiéra18. července 2002
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka50 minut (včetně reklam)
Autoři profilu epizody