plakát seriálu

Machři a šprti

(Freaks and Geeks)

Názory uživatelů

Everything you remember from high school... that you choose to forget.

Po odsledování všech epizod mám rozporuplné pocity. Pro dnešní dobu je Freaks and Geeks neskutečně neaktuální. Na druhou stranu ale dokáže pobavit, ať už dobrými scénami a napsanými dialogy, nebo možná částečně nechtěně svou trapností, která vzniká časovým odstupem.

V seriálu se to jen hemží známými jmény, herci, kteří se později proslavili jinými rolemi. FaG jsou jejich začátky, ale nedá se mluvit o legendárních rolích, díky kterým byste si je připomněli. Vidět mladého Sweetse z Bones nebo Marshalla z HIMYM bylo k nezaplacení. Už tato naše současná znalost, kdy máme hromadu herců před kamerou zafixovaných v jiných rolích seriálu nechtěně dodává na komičnosti, jelikož v nás scény evokují pocit, že se takto chovají nám známější (pozdějí) postavy.

Sám problém jsou ale postavy zdejší. Takové nesympaťáky jsem dlouho neviděla. Neoblíbila jsem si vůbec nikoho, a to ani ze skupinky machrů, ani ze skupinky šprtů. Machři (český název nepřesně překládá slovo "freaks", které se zde hodí mnohem lépe) jsou smažky, o které byste si ani neopřeli kolo, natož abyste se s nimi stýkali mimo školu. Šprti jsou pak neskuteční ňoumové, kteří si svým vzhledem a chováním o šikanování přímo říkají. Asi je škaredé, že to říkám takto, ale řekněte mi, komu by Bill Haverchuck přišel jako cool sympaťák...

V mnoha případech mě až třepala zimnice, jak mi bylo při sledování nepříjemně. Žádné nechutné scény nebo tak, ale spíš příběh a chování účastníků směrem ke mně vysílalo takové negativní emoce, že jsem to místy skoro nemohla vydržet. Jednání postav, především šprtů, bylo často nelogické, trapné a podobně. Sama Weira jsem přímo nesnášela, neskutečný blbec, hlavně v první polovině seriálu. Naopak Daniel se dal ze začátku přežít, ale v posledních dílech s ním tvůrci dělali nějaké experimenty, tvářil se věčně jak kakabus/sjetý a nebyl k vydržení. Paradoxně nejpříjemnější byli rodiče Weirovi, a to rodiče v seriálech obecně nemusím.

Každopádně co rozhodně oceňuju, to jsou hostující hvězdy. Stejně jako u hlavních předstvitelů šlo tenkrát o neznámé lidi, ale v současnosti je mám moc ráda z jiných rolí (Joanna Garcia, Lizzy Caplan, Busy Phillips...).

Seriál byl podle mnohých ukončen neprávem předčasně, dle mého názoru ale jedna řada stačila, ačkoliv by tam se závěrem seriálu byl potenciál na pokračování. Možná je ale moje hodnocení zkreslené tak velkým časovým odstupem, kdy přece jen v dnešní době řešíme trošku jiné věci trošku jiným způsobem.

50 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
38 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Machříci

Jasný důkaz toho, že se dá udělat seriál pro mladé bez toho, aniž by v každém díle byl pětkrát probíraný sex a za každým druhým slovem následovalo nějaké sprosté.

Bezva seriál s humorem, který nenudí, a který je miň uslintaný než Báječná léta. Příběhy ze střední školy vždycky táhly, a tady se vážně nasmějete.

Česká televize ho vysílala někdy kolem roku '98, ale dodnes si to nějak záhadně nepamatuje. Na druhou stranu, po sledování mi zbyly jen dobré vzpomínky, pamatuju si, že jsem se u každého dílu dost bavil. Jestli se tento seriál bude ještě někdy vysílat, neváhejte.

---
Edit:

Tak a teď se docela uklidníme. Absolvoval jsem maraton znovusledování a můžu se tedy na seriál podívat o něco staršíma očima než před pár lety.

První věc, která mne upoutala, byli herci. Mezi obsazením se snad nenajde jediné jméno, které by se později neproslavilo. Pro mnoho herců tohle byla první role, odrazový můstek v jejich kariéře. Stejně tak hostující hvězdy potěší - Ben Stiller, třináctiletý Shia LaBoeuf, David Krumholtz, Lizzy Kaplan... najde se jich tu spousta.

Druhá věc, která mne v souvislosti se seriálem napadla, je ta, že ač jde o komedii, prostředí je neskutečně reálné. Pamatujete si ze střední vlasaté umaštěnce s nikdy neholeným knírkem? Tady ho taky najdete. Vysokého hubeného losera? Bill Haverchuk jako stvořený. Kluk, který balil všechny holky, i když na žádnou neměl. Není to Neal Schweiber? A takhle bych mohl pokračovat dál. Narozdíl od dnešní produkce, která se snaží divákům vsugerovat, že i ti největší loseři jsou vlastně hezouni (viz film Amazing Spiderman), tady se na nic nehraje, tady se jde do tvrdých. Jako bych byl zase zpátky na střední.

Výhodou oproti mnoha jiným teen seriálům je to, že tady herci svoje řemeslo, snad s výjimkou Johna Francise Daleyho, svou práci s přehledem zvládají, i když jsou dost mladí. Sam Weir ovšem dojem dost kazí - i když se můžeme jen zamýšlet, jestli jeho uťáplost vlastně nebyla součástí role.

Bohužel, seriál má i svá negativa. Přestože je poměrně chytře napsaný, občas se k posunu v ději využívá velice nelogického chování postav. Stávalo se mi, že jsem jen zíral a nechápal, jak si ta nebo ona postava může myslet, že dělá správně, když bylo totálně zjevné, že tím jen něco podělá nebo že si tím zavírá příležitost to někam dotáhnout. V případě Machrů docela často.

Naštěstí se nepříliš často (až k závěru seriálu) objevují nešvary typu situace "já udělám něco špatně a pak z toho budu mít blbou náladu a vy pak přijdete, omluvíte se mi a řeknete, že jsem vlastně udělal dobře". Případ, kterým trpí podstatná část z dílů např. HIMYM tu tedy opravdu nehledejte.

Osobně si myslím, že Machry a šprty stojí za to zhlédnout. Seriál je jakž takž ukončený a jedna řada vám dá pojem o tom, co vlastně byl jeden ze seriálů, který to v "předčasně zrušených" žebříčcích pravidelně dotahuje na přední příčky, i když už o něm dneska málokdo ví.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

I love it!

Komediální drama o typické americké střední škole na začátku 80. let. Žactvo by se zde dalo rozdělit na dvě skupiny "freaks" a "geeks". My sledujeme jejich všední problémy se vztahy, přátelstvím, rodiči, spolužáky a školou celkově. Nedokázala jsem si tu najít takovou tu nejoblíbenější postavu, protože mě pokaždé dostal někdo jiný. Výkony herců jsou briliantní a celý seriál je pojat velmi příjemně. Objevila se zde spousta skutečně kvalitního humoru.
A to herecké obsazení! I love it.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Skvost, ktorý sa tvári nenápadne

Kam sa podeli tie časy? Veľmi pohodový, vtipný a nostalgický seriál plný skvelých, no najmä reálnych charakterov, ktoré stvárnili šikovní mladí herci. Neuškodilo by mu ani viac dielov, no stále sa jedná o príjemný zážitok môcť sa obzrieť za dobami, kedy mladí rešpektovali starších, kedy si deti užívali dní i bez počítačov, kedy ešte neboli úplne pomiešané ľudské hodnoty. Osviežujúce vidieť seriál o teengeroch, ktorý nestojí len na pekných tvárach, skvelom oblečení a zdanlivo cool príhodách. A čím dlhšie času od pozerania seriálu ubehlo, tým viac si ho cením.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Co vyrostlo z machrů..

Konečně jsem se dostal k tomu, abych se podíval na tenhle skvost. Na IMDB 9.4 - to znamená, že by to mohlo být opravdu zajímavé. Navíc v rolích teenagerů se objevuje několik herců, který se později proslavili. Hlavně skupina Freaks (Franco, Segel, Rogen a Phillips). Přesto je pro mě tenhle seriál mírným zklamáním. Čekal jsem od toho víc díky reputaci, kterou to má. Je to lehkej nadprůměr se skvělou hudbou a dokonalou úvodní znělkou. Bavili mě příběhy jak šprtů, tak i machrů. A poslední díl je kouzlenej

70 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

to si nezasloužil

Jeden z nejlepších seriálů pro dospívající. Pro mě jasná stovka. Naprosto originální ve všem. Nezasloužil si tako brzké ukončení.

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé