plakát seriálu

Make It or Break It

(Make It or Break It)

Názory uživatelů

Competition. Deception. Perfection.

Dlouho mě žádný seriál nenadchnul tolik, jako Make It or Break It. Je pravda, že jsem se na něj těšila dlouhá léta, v podstatě od doby, kdy se představil s první sérií. Gymnastiku považuju za naprosto kouzelný sport, který mi sice ani kapku nejde, ale na koukání je prostě geniální. Jak říkám, nemohla jsem se dočkat a musím říct, že seriál nezklamal.

Hned na úvod si musíme říct, že jde o ABC Family. S touto značkou přichází určitá pravidla, která veškeré její seriály musí více či méně dodržovat, je to jakési nepsané pravidlo. Tím pádem neexistuje absolutní svoboda, scenáristé jsou vázáni něčím, co musí zakomponovat. Konkrétně u MIOBI to mnohokrát působilo přehnaně strojeně, šlo vidět, že by se příběh mohl ubírat jiným směrem, ale kvůli výše zmíněnému jsme se museli držet stereotypů. Naštěstí šlo především o epizodní zápletky. Seriál hlásal disciplínu, špatnost teenagerského sexu a podobně. Z delších zápletek se zde vyskytovala anorexie nebo teen těhotenství. Prostě všechny učebnicové triky, které naleznete u políčka drama pro náctileté, tvůrci do příběhu zakomponovali. Na jednu stranu je potřeba tímto způsobem dnešní mládež vzdělávat, především v době, kdy televize vládne světem. Tím pádem oceňuji hlavně Kaylieinu dějovou linku, která dospívající dívky jistě osloví a poučí. Ovšem často seriál až příliš tlačil na pilu a snažil se divákovi vnucovat svůj upnutý pohled na věc - byla zdůrazněna veškerá proti a naopak úmyslně zamlčována pro.

Pravděpodobně nejvíce však seriál trpěl z hlediska výstavby zápletek. Pozornější člověk se rychle dovtípil toho, že seriál má jakousi příběhovou šablonu, pokud se to tak dá nazvat. Gymnastky trénují na jednu velkou událost, která je mezním krokem k vysněnému cíli - účasti na Olympijských hrách v Londýně v roce 2012. Jsou to ty největší profesionálky v oboru. Přesto se ale vždy před daným milníkem - většinou jde o soutěž - u dívek nakupí tolik dramatu, kolik si jen umíte představit. Následuje neprofesionální chování hrdinek, které rázem zapomenou na své cíle a nechají se lehce rozhodit jednou dvěma větami, které jim jejich protivník řekne, a to i přesto, že ví, že jeho (jejím) cílem je hrdinku rozhodit a zmařit jí šance na postup. Jelikož ovšem potřebujeme happy ending, holky nakonec vždy spojí síly, odhodí své neshody stranou, provedou výplach emocí, podpoří se a jako mávnutím kouzelného proutku jsou z nich zase ty profesionální sportovkyně, které dokážou předvádět bezchybné výkony. Toto schéma seriál uplatňuje pořád, ale doslova pořád, od první do třetí série, minimálně 2x za sezónu. Člověk neznalý reality by si myslel, že takové drama se děje v běžném životě zcela normálně. Přitom ve svém okolí neznám nikoho, kdo by musel řešit tolik věcí, jako tato hlavní čtveřice dam.

Tím ovšem můj výčet výtek končí. Tedy až na jednu, ale tu si nechám na závěr.

Jak jsem již psala v úvodu, seriál jsem si velmi oblíbila. První a nejdůležitější bod je samozřejmě gymnastika. Tento sport je prostě úžasný. Čtyři disciplíny - kladina, bradla, přeskok a sestava na zemi. Všechny čtyři jsou v seriálu vyvážené, z velké části tím, že každá z dívek je přebornicí v jedné z nich (i když si je v průběhu seriálu pěkně střídají). Gymnastika je zářivou hvězdou celého seriálu. Není epizoda, do které by nebyly zakomponovány akrobatické prvky. Jak pak mám s tímto vším seriálu odolat? :) Velmi obdivuju herečky, které byly do seriálu obsazeny. Nikdo z nás si nedovede představit, kolik práce a úsilí do těchto rolí musely vložit. Když si jen uvědomím, jak dlouho musely pořád dokola tuto akrobacii zvládat, bez zaváhání, se stejnou dávkou energie, jen aby se epizoda natočila, úplně se mi zamotá hlava.

Tím plynule přecházím ke druhému hlavnímu bodu. Herci byli vybráni na jedničku. Charaktery jejich postav ztvárnili věrohodně, opravdu jsem věřila tomu, co jsem před sebou viděla, ať už to byly momenty štěstí, nebo naopak smutku. Milovala jsem je a nenáviděla, přesně jak si každý seriálový nebo filmový tvůrce přeje. Jinak řečeno si mě dokázali omotat kolem prstu, vtáhli mě do děje a já prožívala každý okamžik, což jistě doloží i uživatelka allyska, se kterou jsme strávily dlouhé hodiny probíráním toho, co se tam zrovna stalo. Věřte, že já tohle opravdu nedělám, dokážu si držet odstup. Proto musím ocenit, když mě nějaký seriál dokáže zaujmout takovýmto způsobem, že ve mně dokáže vyvolat emoce. MIOBI se to podařilo.

Líbilo se mi, že si postavy prošly svým osobnostním vývojem. Právě v období dospívání jsou změny charakteristické, jsem moc ráda, že tvůrci přidali seriálu plastičnost a nedrželi se zuby nehty názorů a postojů, které postavy zastávaly na začátku seriálu. Změna je patrná u všech tří dívek - Peyson toužila jen po výhře, byla zakřiknutá a nesmělá. Skončila však jako krásná sebevědomá dívka, která dokáže milovat a podpořit svůj tým. Kaylie nebrala gymnastiku tak vážně, chtěla kluky a zábavu. Nakonec však musela porazit těžkou nemoc, kterou si zavinila kvůli tlaku být nejlepší. A Lauren? Z dívky, která neváhala vyzradit tajemství nejlepší kamarádky, jen aby si zachránila vlastní krk, se stala mladá a odvážná žena, která na sto procent stojí za svým týmem a pro kamarádky udělá vše, co je v jejích silách. A právě proto mám raději dramata než komedie. U dramat je osobnostní vývoj patrný a to je potom radost koukat.

Na závěr bych ráda zmínila finále seriálu. Moc jsem toužila po tom, aby seriál skončil olympiádou v Londýně. Bohužel se tak nestalo a to je v podstatě jediná věc, kterou na MIOBI budu déle rozdýchávat. Přece jen bylo od začátku jasné, že tam chtějí dojít i tvůrci, vždyť holky od první série mluvily o tom, jak chtějí vyhrát zlato. Stanice ABC Family ale měla očividně jiné plány a tak se všichni fanoušci museli spokojit s tím, že zjistili, kdo se na olympiádu kvalifikoval. Když si odmyslím toto zklamání, tak ovšem musím uznat, že finále bylo perfektní. Ten konec, kdy holky stojí na stupínku a za nimi se spustí americká vlajka, mi vehnal slzy do očí. Ta radost, kterou předvedly poté, co zjistily, že se kvalifikovaly, byla nejlépe zahranou scénou, jakou jsem za posledních pár týdnů viděla. Věřila jsem jim to, z celého srdce jsem jim to přála a radovala jsem se s nimi. Všichni žili šťastně až do smrti, jsem ráda, že právě tento seriál měl happy ending, jinak si to ani představit nedovedu.

Komu bych seriál doporučila? Především teenagerům, kteří dokážou příběh naplno prožívat. Dospělí už ho můžou vnímat příliš klišovitě, ale MIOBI je ten typ seriálu, který opravdu musíte cítit, abyste z něj měli ten pravý zážitek. Samozřejmě nadšenci do gymnastiky jsou jasní, lepší, nebo spíše jiný seriál z tohoto prostředí prostě nenajdete.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 8 lidí

Až moc teen

První díl se mi líbil hodně - gymnastické prvky mě více než zaujaly a i postavy se jevily celkem zajímavě. V dalších dvou dílech ale ubývá toho nejlepšího - gymnastiky - a přibývá řešení co, kde, kdo, s kým a proč, občas okořeněné nějakým patetickým výstupem. A to mě už tolik nebaví. Zvlášť když je to tady nabité samými klišé - namátkou outsiderka z chudých poměrů, která všem vyrazí dech, matka méně dospělá než její dítě, zhýčkaná, bohatá a intrikující fiflena, zakázaný vztah, ambiciózní rodiče... Z postav mě vlastně nejvíce zaujali Peysonini rodiče a celkem i její mladší sestra a Emilyin brácha.
Zkrátka je to na mě až moc teen. Už mě moc nedojímá dilema hrdinek, jestli jít na pařbu, jak na sebe upoutat pozornost idola a jak utajit kluka před rodiči. Kvůli té gymnastice tomu ale možná dám šanci ještě pár dílů, jestli zrovna nebude nic zajímavějšího ke koukání.

50 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

MIOBI

Na seriál jsem se chtěla podívat už delší dobu, ale nějak jsem na něj neměla čas. Nakonec jsem si ho udělala a seriál zhlédla. A musím uznat, že je to vážně dobrý seriál. Gymnastika je krásný, ale těžký sport. A tady to jde dobře vidět, jak tvrdě musí holky makat, aby se někam dostali. Ze začátku jsem se bála, že tam půjde hlavně jenom o gymnastiku, ale seriál se zabývá i životy hlavních hrdinek. Rozhodně tam nechybí drama nebo dobré zápletky. Ale musím uznat, že postavy na mě nějak extra nezapůsobily. Není tam nikdo, kdo by mě ohromil. Ano, jako gymnastky jsou všechny výborné, ale jejich povahy a chování na mě moc nezapůsobilo. Payson a Kaylie měli občas chvilky, kdy jsem je měla ráda, ale rozhodně je nemůžu považovat za oblíbené postavy. Ostatní jsem se nějak pokoušela snášet, i když u Lauren to bylo někdy vážně těžké.

Ale konec strašně mě zklamal. Myslela jsem si, že seriál skončí olympiádou v Londýně a ono nic. Ale jsem ráda, že aspoň víme, které holky vybrali:)

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Rivalry.Lies.Perfection.

Gymnastika je krásny,no zároveň aj veľmi náročný šport. MIOBI ukazuje všetky úskalia a prekážky,ktoré za ním stoja.

Nezameriava sa však len na to. Svoju pozornosť smeruje aj na osobné problémy dievčat, rôzne drámy, zápletky či intrigy. Tohto všetkého je seriál plný. Od začiatku až do konca. Seriál neukazuje len samé dramata a im podobné veci,ale zameriava sa aj na stránku športovú. A športu tu teda je dostatočne, stojí pekne v popredí a nie je zatlačovaný niekde do úzadia.

Príbeh nie je určite vďaka dostatku drámy nejaký plochý. Ale vždy sa niečo deje, čo ovplyvňuje dej. Hlavnej štvorici (neskôr trojici) sú kladené pod nohy rôzne prekážky,ktoré musia prekonať aby mohli dosiahnuť svoj cieľ.

Môže sa zdať,že je všetky série sú robené podľa jednej predlohy. Na začiatku nás čaká nejaké veľké podujatie, hrdinky sa nepohodnú,v polovici série sa jednej z nich niečo stane,čo ich spojí a prídu na to,že úspech dosiahnu spoločnými silami. No aj napriek tomu,som všetky tie momenty prežívala spolu s nimi.Prvá séria, krásne predstaví prostredie gymnastiky so všetkým čo k nemu patrí. Stále sa niečo deje od začiatku do konca. Druhá za ňou možno o trošku zaostáva,ale tretia predstavuje návrat k začiatkom a pre mňa je najlepšia (aj keď je taká krátka).

Postavy dievčat sú vybrané veľmi dobre. Každá z nich má niečo do seba. Ako písala ragelly každá z nich si prešla osobným vývojom, vlastnými problémami, ktoré ju formovali a menili. Každá z nich mala niečo do seba, no najmenej mi asi sadla Emily. Pri nej mi prišlo akoby nevedela čo chce. Na jednej strane chcela mať svoj vlastný život,nebyť ničím obmedzovaná. No zároveň chcela mať aj gymnastiku,dostať sa na olympiádu.Pri nej mi prišlo,že áno je to gymnastka,dobrá,ale nie elitná. U nej badať najmenšiu zmenu. Do konca aj Lauren,ktorú som mala na začiatku chuť preplieskať panvicou, som na konci mala rada.

Jediné čo ma mrzí je koniec. Tak veľmi som sa s nimi chcela pozrieť do Londýna, prežívať to s nimi a držať im palce. No žiaľ sme sa toho nedočkali (ale aspoň vieme kto tam pôjde,a to trošku zmierňuje môj smútok). MIOBI určite odporúčam všetkým čo majú radi šport a nejakú tú dávku drámy k nemu.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Girls ROCK :)

Tady je návod na to, jak se u tohoto seriálu bavit:
1) Nedejte na první dojem: Ano, ze začátku to vypadá, že jde hlavně o techtle mechtle, ale vy, seriálem protřelé publikum, se tím nesmíte nechat zmást ...
2) Nečekejte neočekávatelné: Všem je nám jasné, že to není chytré jako Prison Break (tedy ne jako 1.série), tajemné jako Lost, či vtipné jako TBBT, tak trošku shovívavosti, prosím :)
3) Vydržte a nevzdávejte to: Prvních pár dílů je slabých, ale jenom proto, že, jak se říká, nejlepší patří na konec. Když překonáte začátek, dočkáte se epizod, které jsou vtipné, soutěživé, přátelské, bojovné a zajímavé.
Edit: 3.série bohužel zdaleka nedosahuje úrovně předchozích dvou, jelikož však měla pouze 8 dílů, do celkového hodnocení jí nepromítnu :)

80 %
82 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
82 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 11 lidí

We are golden....

Miluju tenhle seriál! Po dlouhé době jsem se podívala znovu na všechny tři série. První je prostě nejlepší, tu jsem schopna celou probrečet a zejména desátý díl (hudba, emoce...). Druhá je taky skvělá, ale třetí to zabili. Mrzí mě, že seriál skončil, klidně bych zvládla ještě olympiádu a návraty všech ztracených a odejitých. Byla jsem naštvaná, když jsem zjistila, že seriál skončil....klidně bych si dala ještě várku Lauren, Payson, Kaylie a Emily :)

80 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Hezká oddychovka

Je to takový ten milý seriál, na který se podíváte, ale nedá se zrovna popsat jako ten nejlepší seriál na světě.
Gymnastika je rozhodně zajímavým okořením všeho toho drama, které se v tělocvičně odehrává a dává nám možnost na kouknout do života gymnastek.
Na první pohled se možná zdá být jako hloupý teenagerovský seriálek, ale vydržte to a pak si ho taky oblíbíte.
První řady by to dotáhly na tak 90%, 3. už je o něco slabší tak jen 80%, ale věřím, že to zakončí důstojně.

80 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Žeru Payson a Kaylie

Tak předně, zatim je to jedinej sportovní seriál, kterej se mi dostal do ruky. Mě to chytlo a dost se mi to líbilo, po první sérii jsem zhruba někde okolo 80% a těšim se na druhou. Sympatický postavy, jak holky tak i trenér, samozřejmě s vyjímkou blond Lauren a taky mě štve Carter, protože odehrál celou sérii s jedním výrazem v obličeji. Možná, že se někdy kouknu na opravdovou gymnastiku, abych viděl jaký je skutečný rozdíl.
Během druhé série jsem se ujistil v tom, že je to pro mě momentálně jeden z nejzajímavějších seriálů. Protože mě baví, ty výhry, prohry, souboje, dramata. Vážně hodně. Sice jsou tu maličkosti, který mě vytáčej, ale to se dá přežít. Jediný co mi vadí je Lauren, protože ta její postava se nijak nemění, nedokáže se ponaučit. Trochu už mi vytáčela i Emily, protože pořád neví co chce. Moje favoritka je Payson a hned za ní v závěsu je Kaylie. Na Světovém klání už se holky předvedly a já jsem zvědavej co si ponechali do třetí série a na olympiádu.
Třetí zkrácená série přinesla přípravu na OH v Londýně a dvě nové, celkem zajímavé postavy Wendy a Jordan. Škoda toho, že to na OH nedotáhla Kelly, tu jsem měl docela rád. Nakonec trochu vývoje prodělala i proklínaná Lauren. A jsem poměrně zklamanej, že jsme se na hry nakonec nepodívali. Přijde mi divný, že to skončilo tím výběrem. Holky jsem si oblíbil a mam je rád, škoda, že končí...
Chápu, že to není nic dokonalého, ale mam rád sportovní a tím pádem mě to hodně baví

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Seriál o gymnastkách...

na první pohled možná nuda. Ale není to tak, je skvělý. Řeší se sport, kamarádství, kluci... takové klasické drama:) Až na to, že jsou tu sympatické herečky, poměrně inteligentní rozhovory, sexy trenér...:))
Po pár dílech to bylo jasný. Závislost. První dvě řady jsou super, třetí dodatečná (má jen 8 dílů) je o něco horší, ale pořád si myslím, že je to zakončení na solidní úrovni.
Budete jim fandit a držet palce. Každá je jiná, ale dohromady tvoří skvělý tým. Holky z Rocku prostě umí:)

80 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Na seriálové pauzy ideální

Moc hezký oddechový seriálek o gymnastkách, které se snaží prorazit a zároveň přitom jedna druhou neztratit. Takové příjemné romantické drama na dobu, kdy mají ostatní seriály pauzičku.

70 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Londýn 2012

Zo života mladých gymnastiek, ktoré sa túžia dostať na LOH 2012. Konečne nejaký seriál, ktorý nie je založený len na tom, že hlavné hrdinky riešia problémy s chlapcami. Samozrejme, aj tu je to jedna z hlavných tém, ale našťastie nie je jediná.

Všetky dievčatá majú svoj cieľ. Tvrdo na sebe pracujú, aby ho dosiahli. Taktiež ich rodičia musia riešiť závažné problémy, napr. financovanie tohto športu. V popredí je priateľstvo, ktoré je často tvrdo skúšané. Počas seriálu sa rieši množstvo úskalí, ktoré šport sprevádzajú. Či už je to zranenie (aj keď práve táto dejová línia mi prišla trochu pritiahnutá za vlasy), anorexia, športové zlyhania, nepriaznivá sociálna situácia, reklama, agenti...

Ale naozaj mi je ľúto, že sme sa nakoniec do Londýna nepozreli.

80 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Gymnast with hearth...

Seriálu nič nechýba, dievčatá majú svoj sen- no neni to len o tom..... Veľmi ma mrzí že ho ukončili s03e08... škoda ho....

80 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé