Hodnocení před premiérou

Čas od času si někdo ve fóru stěžuje, že některé seriály se ještě ani nevysílaly a už jsou ohodnocené. Ano to se bohužel děje. Procento blbců v populaci je přibližně stejné jako procento blbců na SerialZone. S tím se nedá prostě nic dělat.

V tuto chvíli někteří začnou namítat, že můžeme zablokovat hodnocení před premiérou. Ano to technicky můžeme, jenže v ten okamžik nám vyskočí spousta ale…

Začneme jednoduchou úvahou, že tedy stačí vidět jednu epizodu, aby hodnocení bylo oprávněné. Jinak by ani blokování hodnocení před premiérou nemělo smysl a museli bychom čekat na více odvysílaných epizod. Ale uvažujme tedy, že jedna epizoda stačí. Teď se dostaneme k tomu ALE.

Vy víte, kdy měl seriál opravdovou premiéru? Tím nemyslíme tu, co tu máme uvedenou, která většinou odpovídá oficiálnímu uvedení na obrazovku. Ono je totiž těch pseudopremiér víc. Máme premiéru na české kabelovce, na české celoplošně šířené televizi, pak samozřejmě premiéru na původní stanici. A do toho se nám začnou míchat předčasné projekce na internetu (například na Hulu, Netflixu či oficiálních stránkách televizí). A tím to nekončí. Máme tu novinářské a testovací projekce, různé festivaly a další nespočet možností (uniklé ripy atd.), jak se lze k seriálu před tou oficiální premiérou dostat. Většinu těchto možností mají hardcore fanoušci, či diváci s celkem dobrým vkusem (například nákupčí pro domácí televize). A když zablokujeme hodnocení před premiérou, tak nebudou moci hned po zhlédnutí hodnotit. A za půl roku, kdy se konečně hodnocení odblokuje, si už pomalu nevzpomenou, že něco viděli. Proto je pro nás důležité, aby šel jakýkoliv seriál hodnotit kdykoliv.

Druhé ALE je to, že tenhle systém stejně nepomáhá. Fakt. Máme to ověřeno, testovali jsme to. Blbci jsou totiž vytrvalí a stejně seriál ohodnotí. Počkají si na tu premiéru a stejně tam tu nulu či stovku (blbci totiž většinou jinak nehodnotí) fouknou. Jenže tentokrát se ztratí v ostatních hodnoceních nikdo blbce neidentifikuje. Takže to berte tak, že předčasná hodnocení vám dávají možnost vytipovat si, čí hodnocení má nulovou váhu. A nám samozřejmě taky. Proto máme ve statistikách další podrobné hodnocení (tj. ne jen aritmetický průměr), kde jsou brány do úvahy další faktory.

Teď se opět objeví nějací rejpalové a začnou kvičet, že máme zkreslená hodnocení a že tím pádem stojí za prd. Jak se to vezme. Jak jsme psali na začátku, procento blbců je pořád stejné. Takže i na dalších stránkách, jako jsou třeba IMDb či ČSFD, i tam existují a hodnocení znehodnocují (někde dokonce mnohem více, protože na ČSFD abyste mohli psát komentáře, nejdříve musíte ohodnotit kvantum filmů – a už vidím člověka, který má zrovna nutkavou potřebu komentovat, jak to kvantum hodnotí poctivě). Na druhou stranu tu máme masu lidí, kteří hodnotí poctivě. A ti, jelikož jich je mnohem víc, nakonec v globálním měřítku zvítězí a tak jsou hodnocení víceméně správná.

Navíc jsme dlouhodobě předčasné hodnotiče sledovali a není to tak strašné, jak to na první pohled vypadá. Většina jich seriál ohodnotí po první traileru, či při prvním čtení popisku. To je sice na prd, ale ukázalo se, že jich většina své hodnocení časem změní (tentokrát již po premiéře), takže evidentně na seriál časem koukají a hodnocení upraví podle kvalit seriálu (takže ve výsledku se hodnocení opět stává „správnějším“).

Takže to jsou naše důvody pro neblokování hodnocení seriálů do jejich premiéry.

Ovšem tím vás nechceme nabádat k předčasnému hodnocení. Předčasné hodnocení je špatné. Proto za něj nedáváme kredity. A pak při vybírání odměn z giftshopu také sledujeme, jestli nejste předčasný hodnotič. To bychom vám pak nic nemuseli dát…