Buffy, přemožitelka upírů

Buffy, přemožitelka upírů (Buffy the Vampire Slayer) — 7. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Lži mých rodičů

Giles se vrátil ze svého menšího výletu, odkud přivezl kámen, který následně Willow promění v jakéhosi brouka a který Spikovi vleze do hlavy. Je totiž katalyzátorem, aby parta zjistila, čím První Spikovi vymyl mozek.

Je vidět, jak Spike bojoval v roce 1977 s Nicky Woodovou, zatímco se malý Robin schovával za lavičkou. Spike, Buffy a Wood bojují v uličce s upíry a Spike Woodovi zachrání život. Wood si pak ale řekne, že jen čeká na svou chvilku.
Giles přivezl kamínek, který má pomoci se Spikovým spouštěčem. Připoutají ho tedy ve sklepě a chtějí z jeho podvědomí zjistit, co je ten spouštěč. Giles vytáhne kámen, Willow z něj udělá "housenku" a vleze to Spikovi okem do mozku. Vidí sebe, jak ještě jako člověk čte zamilované básně pro Cecily své matce. Ona na něj apeluje, aby se oženil. Pak si k ní přisedne a ona mu začne zpívat písničku. Současný Spike se v tu chvíli změní v upíra a napadne Buffy, jenže je přivázán. Pak mu vypadne ten kamínek a on se uklidní. Parta se ho ptá, co to spustilo. Řekne jim, že ta písnička, že mu ji zpívala máma, když byl malý.
Spike vzpomíná, že poté, co ho Drusilla proměnila, s ní šel domu a proměnil i svou matku, aby ji zbavil bolesti a společně ovládli svět.
Willow musí na pár dní odjet. Buffy odváže Spika, Gilesovi se to ale nezdá, musí za tím být něco víc. Spouštěč je pořád aktivní. A když mu Wood poví, že mu Spike zabil matku, domluví se spolu na akci proti Spikovi. Giles vezme Buffy na hřbitov a tvrdí ji, že se musí ještě něco naučit. Musí se chovat zodpovědně a dělat těžká rozhodnutí, ale Buffy tvrdí, že to všechno umí podle toho, jak se teď chová k přátelům.
Wood a Spike jdou k Woodovi do garáže, kde má všude po stěnách kříže. Spike mu moc nevěří a Wood přizná, že mu zabil mámu a teď chce zabít on jeho. Vezme si rukavice a pustí na počítači tu písničku – spouštěč. Spike se změní a začnou bojovat.
Spike vzpomíná, že přišel domu a jeho matka byla zdravá upírka. On plánoval, jak budou pořád spolu, ale ji by prý potěšilo, kdyby se ho zbavila. Je osvobozená a může to konečně říct. Modlila se, aby jí ho nějaká žena odvedla, ale on je hloupý trouba. Vyčítala mu, že z ní udělal upíra, aby byli napořád spolu, ale on tvrdil, že jí chtěl jen vyléčit. Když už to nevydržel, tak jí odhodil na křeslo, ona se s ním ale začala prát, a tak jí probodl, než se proměnila v prach ukázala mu svou lidskou tvář.
Spike se probere a Wood ho pořád mlátí, tak se vzchopí a řekne, že jeho matka byla přemožitelka, a bohužel pro něj, to pro ni znamenalo víc než syn. Díky němu ale teď pochopil, že ty hrozné věci, co mu řekla jeho matka jako upírka, říkal ten démon v ní, ne ona. Poděkuje mu, že má zpátky svoji vůli a spouštěč už nefunguje.
Buffy chce zabít upíra a Giles říká, ať ho ještě nezabíjí a jestli by ho nechala žít, kdyby to přineslo záchranu světa, jestli by nechala zemřít Dawn, kdyby to mělo zachránit svět a ona řekla, že ano, i když v době, kdy bojovala proti Glory, to nedopustila. Giles se jí zeptá, jestli chápe, že nemůže dopustit žádnou hrozbu, která by jim mohla zabránit zachránit svět. Buffy mu odpoví, že to chápe. Ale přesto je tu Spike! Ale ona říká, že Spika tu chce, protože se změnil. Giles ji přesvědčuje, že Spike je nevýhoda a Buffy pochopí, že ji Giles měl zdržet a uteče k Woodovu domu. Tam najde Spika a Wooda živého. Spike nechal Wooda žít prý jen proto, že mu zabil matku.
Buffy jde za Woodem a vynadá mu, že nemá čas na jeho pomstu, snaží se vyhrát válku a Spike je nejsilnější bojovník, jakého má. Jestli na něj ještě něco zkusí, on ho zabije a Buffy mu nebude bránit.

Zajímavosti

David Fury na DVD komentáři řekl, že původní název epizody měl být "Matka a syn". Spoluautor této epizody Drew Goddard mu však pomohl uvědomit si, že tato epizoda není jen o Woodových, ale také o Spikovi a jeho matce, Buffy a jejím otci a Gilesovi a lžích, které jim jejich rodiče řekli: Nicky sice milovala Robina, ale i přesto se nedokázala vzdát boje, Spikova matka byla vždycky milující a řekla mu všechna ta zraňující slova. Spike to sice přisoudil tomu démonovi uvnitř ní, ale nemůže si tím být úplně jistý, pak samozřejmě Giles, který zalhal Buffy.

Drew Goddard byl požádán Davidem Furym, aby mu pomohl napsat tuto epizodu, neboť David měl celkem málo času a musel se připravit i narežírování.

Buffy řekne Woodovi, že jediné, na čem záleží, je mise. To samé mu řekla jeho matka, než zemřela.

Když se budete dívat pozorně při scéně, kdy je Buffy a Giles na hřbitově, že nemajsou společně v jednom záběru. Je to kvůli tomu, že každý herec scénu na hřbitově točil jindy. Anthony totiž nebyl k dispozici a natáčel až o 10 dní později.

V původním scénáři je Spikova matka pojmenována Anne, což je prostřední jméno Buffy. Matka je taky podobná Buffy, což by trochu vysvětlovalo Spikovu posedlost Buffy.

Tato epizoda může být považována za sequel k epizodě 507. Tam se totiž dozvíme, jak se Spike stal upírem, tady se dozvíme, co dělal poté.

V této epizodě volá Angelus Dawn, což můžeme vidět v seriálu Angel v epizodě 413.

V této epizodě poprvé byla vidět reklama upozorňující na blížící se poslední hodinku Buffy.

Buffy řekne Gilesovi: "Tos neslyšel to množství mých proslovů?" To je reakce na online fanoušky, co si stěžovali na velké množství projevů Buffy.

Narozdíl od 5. řady, teď by Buffy byla ochotná obětovat kohokoliv, aby zachránila svět. To vrhá nové světlo na slova Joyce k Dawn v epizodě 707: "Buffy ti nepomůže. Buffy se k tobě otočí zády."

William čte matce básně, které napsal pro Cecily. Z Cecily se pak stala démonka pomsty Halfrek.

Písnička, co zpívá mamka Williamovi, je známá pro miliony Kanaďanů, protože to je znělka pro dětský seriál "The Friendly Giant" (1958).

Willow odjela do L.A., aby pomohla SPOILER » Angelovi vrátit duši v epizodě 415. «

Toto je naposled, co vidíme Juliet Landau jako "Drusillu".

Chybička se vloudí... více z této kategorie

Brouk prý měl vlézt přes optický nerv do Spikova mozku. Brouk sice proleze okem, ale nerv pak pokračuje dozadu do mozku, brouk však jde nahoru přes čelo.

Wood mluví ke Spikovi a je k němu otočený zády. Obléká si bojové pomůcky, obvaz na jeho levé ruce záběr od záběru mizí a znovu se objevuje.

Spike leží na zemi a Wood se ho chystá propíchnout. Spike ho chytí za ruku a poté ho odkopne, na moment, než je Wood odhozen proti zdi, můžeme vidět drát na Woodových zádech, který ho má odstrčit.

William má jiné vlasy, než měl v epizodě 507.

HUDBA V EPIZODĚ

Early One Morning (Nana Mouskouri)

Tato píseň je použita jako spouštěč Spika-zabijáka. Je to píseň, kterou zpívala Spikovi (Williamovi) jeho matka.
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Délka epizody
 • Odkaz na IMDb
 • Lži mých rodičů
 • Lies My Parents Told Me
 • 7. série, 17. epizoda (celkově 139. díl)
 • 25. března 2003
 • 14. září 2011
 • 2003
 • 41 minut
 • www.imdb.com/title/tt0533454/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

allyska
Silencia
cindy