Buffy, přemožitelka upírů

Buffy, přemožitelka upírů (Buffy the Vampire Slayer) — 7. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Obětavost

Alex se bojí o Anyu, protože je v poslední době smutná a na dně. Buffy mu řekne, že by se spíš měl zajímat o její pomstychtivou stránku. Alex jí na to odpoví, že z toho se určitě už dostala, vždyť toho červa posledně taky odčarovala dřív, než mohl někomu ublížit. Poté je záběr na místnost plnou mrtvých kluků a Anyu celou od krve.

Je vidět Anya v roce 880, jak žije s Olafem a jmenuje se Aud. Mají doma hodně králíků a Anya je chce rozdat lidem. Olaf jí to vyčítá a kvůli její upřímnosti jí lidi nemají rádi. Aud se naštve, že byl zase v hospodě kvůli jedné šenkýřce. Olaf ji ujišťuje, že s ní nic nemá.
Spike už nevěří tomu, co vidí. Říká, že Dru na tom byla podobně, viděla oblohu i zevnitř a byla díky tomu šťastná. Buffy mu nabízí pomoc, říká, že se změnil a že to zvládnou. Súike se tomu brání, protože si to nezaslouží po tom, když ji málem znásilnil. Pak ale vidí, že to byla halucinace, protože pravá Buffy právě přichází a přikáže mu, ať odejde z toho sklepa pryč, že ho to tam zabíjí. Spike ale nemá kam jít.
Willow si domluvila, že se vrátí zpátky do školy, ale u koleje bratrstva potká Anyu, ta jí tvrdí, že byla u nového přítele, Willow si ale všimne, že má na ruce krev, tak se jde podívat na kolej a najde tam 12 mrtvých těl s vytrženým srdcem. Slyší za dveřmi komory říkat dívku „Beru to zpátky“, ta jí řekne, že ji její kluk před všema kamarádama zesměšnil, když se s ní rozešel, všichni se jí smáli, tak řekla, že by chtěla aby pocítili tu bolest, jakdyž jim někdo rve srdce z těla. V tu chvíli Willow napadne pavouk, který ty srdce vyrval, ale Willow ho kouzlem odrazí. Přitom má černé oči a nařídí Rachel, aby už nefňukala. Poté se jí za to omluví.
Zase v roce 880, všichni utíkají před trolem, on se je ale snaží přesvědčit, že je Olaf. Kousek dál se baví D’Hofryn s Aud o tom, co udělala Olafovi za to, že ji podváděl a nabídne jí práci démona pomsty jako Anyanka.
Halfrek je u Anyi na kafi a moc ji chválí, že je zpátky, ale Anya nadšená není, dost ji to sebralo. V tom přijde Willow a snaží se Anyu přesvědčit, že jí chce pomoct. Buffy s Alexeem hledají pavouka v lesíku, uvidí tělo kluka s vytrženým srdcem, pavouka uslyší ve větvích stromu. Zaútočí na ně a pak vyskočí zpátky nahoru, Buffy ho trefí sekerou. Doma je čeká Willow a poví jim, kde se tu vzal. Buffy ví, že musí zabít Anyu. Alex chce ale najít jiné řešení, vyčte Buffy, že Spika nezabila a Anyu klidně, že toho koho má ráda nezabije. Vždyť když Willow vraždila, tak se jí snažili pomoci. Buffy mu oponuje tím, že Willow byla člověk a v démoním světě platí jiné zákony a ona má tu moc se rozhodovat, co udělá. Buffy mu připomene Angela. Dala by prý cokoli za to být s ním, ale v tom zabít ho, ji ještě povzbuzovali. Alex totiž zalhal Buffy, že jí Willow vyřizuje, ať Angelovi nakope zadek. Alex jde najít jiné řešení a Buffy jde zabít Anyu.
Petrohrad 1905 – Halfrek pěje ódy na Anyu, že je částečně zodpovědná za revoluci, všude kolem nich jsou mrtví lidé.
Willow udělá kouzlo a vyvolá D’Hoffryna. On ji pochválí za pomstu na Warrenovi, ona chce ale mluvit o Anye. D’Hoffryn jí připomene, že dneska cítil její staré já.
Alex najde Anyu na koleji, omluví se jí za to, co jí udělal a chce jí pomoct. Ta ale pomoct nechce a když přijde Buffy, klidně se s ní začne prát. Buffy Anyu zapíchne a poté je flashback do epizody 607, kde Anya zpívá Alexovi. Pak se Anya probere, vytáhne si meč z těla říká Buffy, že přece ví, že tohle na její zabití nestačí. Alex zabrání Buffy, aby Anyu znovu probodla. V tu chvíli se objeví D’Hoffryn, protože mluvil s Willow a že chtějí aby Anya už nebyla démon, ale co chce Anya? Ta mu poví, že chce všechno vzít zpátky. Zaplatit ale musí životem a duší démona pomsty. Anya souhlasí, ať ji klidně zabije. On ale zabije Halfrek. Tvrdí „Nikdy nezabíjej, pokud máš bolestivější možnost“. Anya říká že měl zabít jí, ale on řekne, že to brzy přijde, ten zespodu ji sežere.
Anya odchází a Alex jde za ní, říká, že by neměla být sama, ale ona, že měla, že vždycky se na někoho upínala. Alex jí řekne, že jemu to nevadilo. Poté když ji Alex ujistí, že nikdy nebyla nikdo, každý si jde svou cestou. Anya pevně rozhodnutá zjistit, co je zač.

Zajímavosti

Toto je 11. nejoblíbenější epizoda Joshe Whedona.

Sarah Michelle Gellar byla pro natáčení této epizody dostupná pouze na tři dny z důvodu svatby s Freddiem Prinze Jr.

V této epizodě je vidět, že Buffy změnila názor, když tvrdí, že to ona je zákon. Když přijde na démonský svět, to ona má moc rozhodovat, protože je Přemožitelka. Když se Faith ve 3. řadě nadřazuje nad lidské zákony, Buffy s ní nesouhlasí. Když v této epizodě Anya vraždí a je démon, tak je na Buffy, aby se rozhodla, co s ní bude.

Scénárista Drew Goddard chtěl, aby se epizoda jmenovala "Anya".

Pro scénáristu Drewa Goddarda byla toto první epizoda, kterou napsal pro televizi.

Anya s Angelem jsou si podobní v tom, že oba začali jako lidé a jejich lidské jméno jsme se dlouho nedozvěděli (Aud, Liam). Poté se stali démony a dostali přezdívky (Anynka, Angelus), pak se opět stali lidmi a zkrátili si démonská jména (Anya, Angel).

V epizodě 309 se všechny skutky Anyi zrušily rozbitím jejího přívěsku. V této epizodě to ale bohužel nejde, aby takto kluci obživli. To by nejspíš poslalo pryč jen vyčarovaného pavouka. Stejně tak to bylo i v epizodě 614, kde Halfrek zrušila kouzlo a všichni konečně mohli pryč z domu Buffy, ale Buffyiny rány to nezahojilo, stejně tak zranění kluka se nezahojilo. A čas, který strávili zavřeni v domě, se jim taky nevrátil.

Olaf a Aud mluví švédštinou, ale mají špatnou výslovnost, takže by jim člověk ovládající tento jazyk nejspíš nerozuměl.

Anya, ještě jako člověk, milovala králíky. To se asi změnilo po Olafově zradě a teď je nemůže vystát.

Historická scéna se neměla odehrávat v Rusku, ale v době renesance. Od toho se upustilo, protože to by se narušila spojitost Halfrek/Cecily.

Rodné jméno Anyi jsme slyšeli poprvé v epizodě 512.

Toto je naposled, co vidíme Kali Rocha jako "Halfrek" a Andyho Umbergera jako "D'Hoffryna".

Stanice BBC vysílala tuto epizodu výjimečně ve večerních hodinách, což bylo tak nemotorně udělané, že Rachelina muka spíše vypadala jako skupinové znásilnění než ponížení.

Willow si evidentně nechala přívěšek od D'Hoffryna od epizody 409, kde ho dostala. Je stejně divné, že si ho nechala, když slouží jen k vyvolání D'Hoffryna. Přitom když se snažila nečarovat, Buffy a Dawn vyhodily vše magické, i svíčky.

Anya má v písničce na sobě stejné svatební šaty jako měla ve svůj svatební den.

Písnička, co zpívá Anya se jmenuje "Paní" a byla napsána Joshem Whedonem za jedinou noc.

Olaf pronese o Anye, že má bláznivou trolí logiku. Toto přirovnání bylo použito již v epizodě 511 a Alex ho ještě řekne v epizodě 707.

Buffy vmete Alexovi do tváře, že jí řekl, že Willow vyřizuje, aby Angelovi nakopala zadek. Willow to samozřejmě nikdy neřekla, protože se snažila Angelovi vrátit duši.

Jak se dozvíme v této epizodě, Anya se už jako člověk nemohla snést s ostatními, protože byla upřímná a ptala se na osobní otázky. Předtím to bylo přičítáno tomu, že bývala démon.

Marti Noxon a David Fury si zopakovala své role jako "Špatně parkující paní" a "Chlápek s hořčicí" během flashbacku do epizody 'Once More With Feeling'.

Chybička se vloudí... více z této kategorie

V Rusku se Anya a Halfrek baví. Sklenička Halfrek je na stole. Když se Halfrek ptá Anyi, co budou po zbytek večera dělat, má najednou skleničku v ruce.

Buffy chce zabodnout Anyu ležící na zemi. Má meč nad hlavou, když ji ale Alex strhává k zemi, má meč níže a míří s ním na tělo Anyi.

Písnička Anyi se odehrává v epizodě 607. V té době měla Anya vlasy světle hnědé. Tak blonďaté a dlouhé je měla až na svatbě.

Během písně se Anya zmíní, že je dobrá v matice, přitom ve třetí řadě v šestnácté epizodě, když se snažila přesvědčit D'Hoffryna, aby ji vzal zpět, se zmínila, že jako smrtelník propadá v matice.

Anya při písničce sedí na Alexovi a točí se s ním v křesle. Pod ním vidíme naznačený kruh, kde má křeslo stát.

HUDBA V EPIZODĚ

I will be his Misses (Emma Caulfield)

Anya zpívá ve flashbacku, odehrávající se v muzikálové epizodě 6x7 o svých citech k Alexovy.
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Premiéra
  • Česká premiéra
  • Rok natočení
  • Délka epizody
  • Odkaz na IMDb

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

allyska
Silencia